Vai pitäisi tukijussien 'metsästystiet' niiden eläkepäiviksi kustantaa maataloustuilla erilisillä tuilla. Jo on törkee pummitörsä.
Niinpä tietysti Media Mestari
3
92
Vastaukset
- Anonyymi
Olisiko aivan mahdotonta että pistäisit linkin juttuun. Vaikea tuohon kantaa ottaa kun ei tiedä oliko juttu jossain.
- Anonyymi
Olisikohan kyse tuosta jutusta missä yksityistiekunta on perinyt maksua tein käytöstä.
” Yksityisteistä voi tulla metsästysseuroille tuhansien eurojen lasku – teiden käyttö lisääntyy, kun metsästäjät ikääntyvät ja jahtien rytmi kiihtyy.
Autoilun rooli on kasvanut hirvenmetsästyksessä metsästäjien ikääntyessä ja metsätiestön lisääntyessä. Yksityistiensä kulumiseen havahtuneet tiekunnat ovat ryhtyneet perimään metsästäjiltä tiemaksuja entistä useammin.
”Jokamiehen oikeus ei koske moottoriajoneuvolla tapahtuvaa liikennöintiä, eikä säännöllinen hirvenmetsästys ole satunnaista ajoa, sillä se lisää tiestön kunnossapitokustannuksia”, varatuomari Jarmo Kiuru sanoo.
Kiuru sanoo, että tiekunnat ja metsästäjät voivat sopia tiemaksuista keskenään.”
https://www.maaseuduntulevaisuus.fi/era/artikkeli-1.1570729
En kyllä huomannut tuossa jutussa että yhteiskunnalta olisi vaadittu mitään tukia vaan kyse oli tiekunnan ja hirviporukan keskinäisistä asioista.
Mutta laitapa meillekin se kohta jossa hirviporukka olisi vaatinut maataloustukia yksityisteiden yksikkömaksuihin. - Anonyymi
Niin katsos jopa joka et enää kehtaa kirjoittaa omalla nimimerkilläsi, meillä täällä maalla ei yhteiskunta enää kovin paljon maksa kunnan tai valtionavustuksia yksityisteille vaikka niillä olisi ulkopuolista liikennettä vaan tien kunnossapito kustannetaan tieosakkain rahoilla. Tästä sitten on tullut keskustelua pitääkö esimerkiksi metsästysporukoiden osallistua tienpidon kustannuksiin.
Tehän ette siellä kaupungeissa ja taajamissa tuota ymmärrä kun valtio ja kunnat pitävät kadut ja tiet kunnossa.
Huvittavaa kun kirjoittelet tänne juttujasi etkä edes mainitse mitä kirjoitusta siitä ”media Mestarista” koski, jollaista nimitystä olet jo vuosia käyttänyt Maasedun Tulevaisuus lehdestä.
Tarkoituksesi onkin varmaan että kukaan ei vaan löytäisi juttua ja kommentoisi mitä siellä oikeasti kirjoitettiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ajattelen sinua nyt
Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu574510Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin
Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti182921- 1402643
Yritys Kannus
Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett152103- 151563
- 1151477
Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis731377Syrjintäskandaali Lieksan kaupungin johdossa
Ylen valpas toimittaja kirjoittaa: Lieksan kaupunki kieltäytyi hyväksymästä Vihreiden venäläistaustaista ehdokasta Lieks1601116- 951097
Kuin sonnilauma
Taas on Virkatiellä kova meteli keskellä päivää. Ei siinä kyllä toisia asukkaita yhtään ajatella. Tullaan yhden asuntoon211048