Niinpä tietysti Media Mestari

Anonyymi

Vai pitäisi tukijussien 'metsästystiet' niiden eläkepäiviksi kustantaa maataloustuilla erilisillä tuilla. Jo on törkee pummitörsä.

3

84

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olisiko aivan mahdotonta että pistäisit linkin juttuun. Vaikea tuohon kantaa ottaa kun ei tiedä oliko juttu jossain.

    • Anonyymi

      Olisikohan kyse tuosta jutusta missä yksityistiekunta on perinyt maksua tein käytöstä.

      ” Yksityisteistä voi tulla metsästysseuroille tuhansien eurojen lasku – teiden käyttö lisääntyy, kun metsästäjät ikääntyvät ja jahtien rytmi kiihtyy.

      Autoilun rooli on kasvanut hirvenmetsästyksessä metsästäjien ikääntyessä ja metsätiestön lisääntyessä. Yksityistiensä kulumiseen havahtuneet tiekunnat ovat ryhtyneet perimään metsästäjiltä tiemaksuja entistä useammin.

      ”Jokamiehen oikeus ei koske moottoriajoneuvolla tapahtuvaa liikennöintiä, eikä säännöllinen hirvenmetsästys ole satunnaista ajoa, sillä se lisää tiestön kunnossapitokustannuksia”, varatuomari Jarmo Kiuru sanoo.

      Kiuru sanoo, että tiekunnat ja metsästäjät voivat sopia tiemaksuista keskenään.”

      https://www.maaseuduntulevaisuus.fi/era/artikkeli-1.1570729


      En kyllä huomannut tuossa jutussa että yhteiskunnalta olisi vaadittu mitään tukia vaan kyse oli tiekunnan ja hirviporukan keskinäisistä asioista.

      Mutta laitapa meillekin se kohta jossa hirviporukka olisi vaatinut maataloustukia yksityisteiden yksikkömaksuihin.

    • Anonyymi

      Niin katsos jopa joka et enää kehtaa kirjoittaa omalla nimimerkilläsi, meillä täällä maalla ei yhteiskunta enää kovin paljon maksa kunnan tai valtionavustuksia yksityisteille vaikka niillä olisi ulkopuolista liikennettä vaan tien kunnossapito kustannetaan tieosakkain rahoilla. Tästä sitten on tullut keskustelua pitääkö esimerkiksi metsästysporukoiden osallistua tienpidon kustannuksiin.

      Tehän ette siellä kaupungeissa ja taajamissa tuota ymmärrä kun valtio ja kunnat pitävät kadut ja tiet kunnossa.

      Huvittavaa kun kirjoittelet tänne juttujasi etkä edes mainitse mitä kirjoitusta siitä ”media Mestarista” koski, jollaista nimitystä olet jo vuosia käyttänyt Maasedun Tulevaisuus lehdestä.
      Tarkoituksesi onkin varmaan että kukaan ei vaan löytäisi juttua ja kommentoisi mitä siellä oikeasti kirjoitettiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      115
      7506
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      38
      4348
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      37
      3842
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      401
      2014
    5. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      72
      1559
    6. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      32
      1477
    7. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      35
      1468
    8. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      184
      1173
    9. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      12
      1128
    10. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      12
      1053
    Aihe