Kuhmoisten uusi koulu liian iso

Onko Kuhmoinen ainoa taantuva kunta Suomessa, jossa uusi koulu on rakennettu nykyisten lasten määrän mukaan?

https://yle.fi/uutiset/3-12121493
181186
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Jos lapsiluku vähenee, koulu riittää tarpeisiin. Jos lapsiluku kasvaa, Kuhmoisten kunta rakentaa uuden isomman koulun ja nyt rakenteilla oleva puretaan. Näinhän nytkin toimitaan: jos jokin tökkii, niin rakennetaan uusi ja vanha puretaan/myydään. Simppeliä ja veromaksajamyönteistä toimintaahan Kuhmoisten kunnassa noudatetaan.

Äänestä
  • Tänne ei onneksi pysty muuttamaan lapsiperheitä kun kunnan vuokra-asunnoista iso osa on asumiskelvottomassa kunnossa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Tänne ei onneksi pysty muuttamaan lapsiperheitä kun kunnan vuokra-asunnoista iso osa on asumiskelvottomassa kunnossa.

    Kuntalaa vastapäätä olisi ollut hyvä , juu erinomainen ratkaisu vastaanottoon sijainteineen kaikkineen... Olisi ollut, mutta teälä kun piteä ensin hävittää ja sitten vasta ihmetellä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kuntalaa vastapäätä olisi ollut hyvä , juu erinomainen ratkaisu vastaanottoon sijainteineen kaikkineen... Olisi ollut, mutta teälä kun piteä ensin hävittää ja sitten vasta ihmetellä.

    "teälä kun piteä ensin hävittää ja sitten vasta ihmetellä."

    Osuit naulan kantaan, ja niin monen asian kohdalla tosiseikka !

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kuntalaa vastapäätä olisi ollut hyvä , juu erinomainen ratkaisu vastaanottoon sijainteineen kaikkineen... Olisi ollut, mutta teälä kun piteä ensin hävittää ja sitten vasta ihmetellä.

    Eikun siellä oli sisäilmaongelmia, jonka vuoksi piti rakentaa uusi päiväkoti.
    Tosin omistajanvaihdoksen myötä sisäilma korjaantui pienellä pintaremontilla, koska nyt sieltä tarjotaan vuokralle tiloja työskentelyyn😂

    Äänestä

Onko maahanmuuttajia tulossa reilusti kymmenpäisine lapsikatraineen?

Äänestä
  • Ei saata tulla mamuja niin kauan kuin nykyinen isännöitsijä valitsee tulijat.

    Äänestä

onhan Suomessakin heitä jotka haluavat suuperheen itsellensä. Mainostusta pohjanmaalle ja Oulun suuntaan. Houkuttimena erilaiset etuudet ja kunnan tukirahaa
rukoushuoneiden rakentamiseen. Muutamassa vuodessa on rakennettava lisää kouluja lapsilaumoille. Ei tämä sen ihmeellisempää rakettitiedettä ole.

Äänestä
  • Luovuutta houkutteluun totisesti kaivataan. On kuitenkin tärkein ehto ne asunnot ja niissäkin vielä valinnanvara..

    Äänestä

Kaiken järjen mukaan tilaratkaisut ovat sen verran joustavat, että yli jääneet neliöt voidaan pienin muutoksin valjastaa Päijännekotiin jonottavien ikäihmisten käyttöön.

Äänestä

Muualla kouluja lopetetaan ja lapsia kuskataan 40 kilometriä toiseen kouluun.

Äänestä

Kuhmoisissa väestön keski-ikä oli viime vuonna Suomen kunnista toiseksi korkein, ja ennusteen mukaan kunnassa kuolee tänä vuonna viisi kertaa enemmän ihmisiä kuin syntyy. Reilun 2 000 asukkaan kunnassa väestön keski-ikä jatkaa ennusteen mukaan nousuaan. Lapsia syntyy tänä vuonna 10 ja vuonna 2040 heitä syntyy 8.

Äänestä
  • Koulu iso, vanhainkoti pieni. Aina ei voi voittaa. Ei edes joka kerta.

    Äänestä

  • Muutama hyvinsikiävä maahanmuuttajaperhe Karkjärven koululle niin eipä ole enää Kaukolan koulu ylimitoitettu! ❤

    Äänestä

Moni (ihan inhimillistä) ajattelee, että koulun pitää olla mahtava. Se takaa tulevaisuuden. Surkea koulu, surkea tulevaisuus.

Äänestä
  • Moni (ehkä) ajattelee, että kunnan teollisuushalli pitää olla mahtava. Se takaa tulevaisuuden.

    Mahtava halli, mahtava tulevaisuus.

    Äänestä

Vauvatonni pitää tuplata. tai triplata. Sitten koulu on sopiva.

Äänestä
  • Mistä näkyy vauvatonnin nykyiset ehdot?

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Onko Kuhmoinen ainoa taantuva kunta Suomessa, jossa uusi koulu on rakennettu nykyisten lasten määrän mukaan?

https://yle.fi/uutiset/3-12121493

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu