2 viikkoa olen nyt ajellut uudella 1,6 Terra Wagonilla, edellinen auto oli -03 Focus. Kokemuksia on kertynyt pääasiassa positiivisia. Varustelu parempi kun fordissa esim. sähköpeilit tosi isot ekat joista tosiaan näkee peruuttaa. Penkit paremmat istua pienikokoiselle.
Kytkin vaihteisto ja kaasu toimivat kivasti yhteen kone vääntää mukavasti alakierroksilla. Tosi mukava kaupunkipyöritykseen parempi kuin Fordi kömpelöine vaihteistoineen. Paljon kivoja pieniä säilytyslokeroita, joten pikkukamat saa piiloon.
Ohjauksen kanssa on eniten opettelemista kun maantiella ajaa niin rattiin ei saa koskeakkaan jos aikoo suoraan mennä. Sivutuuli tuntuu myös aika rajusti riepottelevan autoa.
Äänettömyys jaksaa sen sijaan hämmästyttää en ole ennen törmännyt näin hyvin eristettyyn tämän hintaluokan farmariin.
Focus ei tarvinnut yhtään ylimmääräistä korjausreissua toivottavasti ei tämäkään?
Uskon, että kun tuohon ohjaukseen paremmin tottuu niin alkaa tuntua siltä, että seuraavakin auto voi olla tojota?
Yks outo juttu on kun työporukalla jutellaan autoista niin kun kerron tojon ostaneeni niin kukaan ei sano mitään ei hyvää ei pahaa, fordista sen sijaan löytyi aina juttua kun kävi ilmi, että sellaisen ostin eli hieman tylsää olla tojomies?
2 viikkoa
1
583
Vastaukset
Itellä on pari kuukautta vanha Corolla Verso.Erinomaisen hyvin olen tullut sinuiksi sen auton kanssa.Ylivoimaisesti paras Toyota,mitä mulla on ollut(kokonaista 3 KPL,heh! )Mut oikeesti.Auto on jämäkkä,hieno ajaa,korkea,kaikki pelaa erittäin hyvin ja ennen kaikkea:ei natise lämpimällä,ei kylmällä!!Eka auto,joka ei oikeasti natise!(On ollut italiaa,ameriikkaa ja japania tätä ennen.)
Tuohon kommettien puutteeseen voi olla montakin syytä.Ite en oo kokenut jäävän kommenteista paitsi.Kun vaihoin ton -03 farkun tähän versoon,niin kuului huokailuja,jotta "eikö mitään muuta merkkiä?" ja vastaavia!Noh,mulle auton merkin vaihto,tai pysyminen tietyllä merkillä ei ole mikään itseisarvo.Valitsen sen merkin ja mallin,joka minua kokonaisuutena miellyttää kaikista eniten.Annan piupaut ton tyyliselle "tiedolle",joka sellaista latelee.Vallankin kun nämä "asiantuntijat" eivät yksikään ole ajanut uuden mallista corollaa,avensista,Yarista...Joten siltä pohjalta huvittaa noi tiedot.
Tän palstan automiehistä ja naisista en tiedä.Siis,jotta miten paljon teillä arvon kanssa veljet ja sisaret on oikeaa kokemusta Toyota merkeistä.Siksipä en ole kärppänä kommentoimassa eipäs-juupas keskusteluja.Koska jokainenhan joilla on mielipide,on myös syy mielipiteeseensä.
Noh,tämä tästä puusta! :)
Turvallista kevättä tuonne tienpäälle!Töötätään kun moikataan....ja silleen!
:)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset
Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi433856Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal393446- 693058
Olisipa saanut sinuun
Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak912900- 351898
Mitäs nyt sijoittajat?
Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no851894- 241729
- 291671
- 321663
Olisitpa se hellä
Ja herkkä minkä kuvan sain sinusta irl. Haluaisin että elämässäni olisi sellainen joka arvostaa minua juuri sellaisena k231624