Paljo C-kortillisella kannattaa pyytää palkkaa vuonna 2021

Anonyymi

Olen vaihtamassa elintarvikejakeluun. Nykyisestä työstä saan 16€/h. Pitäisikö pyytää reippaasti 18 euroa tunnille? Sillä pääsisi lähelle suomalaisten mediaanipalkkaa, joka on 3000€ kuussa.

4

1338

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Minä ajan maitoautoa yrityksessä, jossa on 8 työntekijää. Mukavaa ja leppoisaa hommaa maaseutumaisemissa ja saan siitä 3280 euroa / kk. Säännöllinen työaika, joka tosin alkaa hyvin varhain aamulla, mutta jää sitten ilta aikaa harrastella. En kyllä lähtisi 16 euron tuntipalkalla näissä inflaatio olosuhteissa mihinkään ajohommiin. Missä noin huonoa liksaa maksetaan?

    • Hurjalta kuullostaa noi palkat,jos 18egee pyydetään. Akt:n tes palkat jotain 15 egee yhdistelmällä, voi olla jo 16 egee, mut nupilla niin lykkä till.

    • Anonyymi

      Miksi pitäisi ajaa tessillä, kun kuljetteajista on pulaa? Ei koodaajatkaan suostu tes-palkkauksiin, vaan pyytävät 10k/kk, koska pystyvät.

      Tietyissä kaupungeissa saa sanella oman palkkansa. Viime vuosina on jäänyt suuria määriä kuljettajia eläkkeelle ja sen lisäksi ammattipätevyysvaatimukset on karsinut tehokkaasti uusien kuljettajien alalle tulon. Omaa typeryyttä, jos ei osaa pyytää palkkaa.

      Jollekin elintarvikefirmalle ihan yksi lysti maksaako ne 14 vai 20 euroa tunnille, kun ottaa huomioon minkä arvosta viedään tavaraa kauppoihin.

    • Anonyymi

      Monessa yrityksessä ei makseta edes ylityö korvauksia vaan ne annetaan pankkitunteina 1/1.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen kannatusromahduksen syynä bensan ja kaljan hinnan nostot

      Marinin aikaan bensalitra 1,3e ja laatikon Sandelsia sai Lidlistaä 22 eurolla. Nyt hinnat ovat nousseet noin 50 prosent
      Maailman menoa
      34
      2588
    2. Juhana Vartiainen(ex-sd): Köyhien pitää tehdä jotain elämälleen säilyttääkseen tukensa

      Juhana Vartiainen ehdottaa Suomeen ”Tanskan mallia”, jossa sosiaaliturvaa saadakseen pitäisi hakea ensisijaisesti etuuks
      Maailman menoa
      169
      2569
    3. Miksi tunnustukselliset muslimit saapuvat länteen?

      Onko koskaan kysytty, että miksi islamilaisesta maailmasta tuleva tunnustuksellinen muslimi tarvitsisi turvapaikkaa väär
      Maailman menoa
      56
      1823
    4. En ymmärrä näitä SDP:n ja muun vasemmiston kannattajia

      Eivätkö ihmiset tiedä, että Suomen ongelmat johtuvat vasemmistolaisesta yhteiskuntamallista? Suomessa on ollut vasemmis
      Maailman menoa
      104
      1487
    5. Kuka tekee näitä aloituksia

      jotka aina ovat tällaisia.... Nämä on jonkun saman ihmisen käsialaa, joka paukuttaa tänne loputtomasti ketjuja, joissa
      Ikävä
      28
      1265
    6. Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?

      Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina
      Ikävä
      183
      1169
    7. viikonloppu lähestyy

      ja tiiän sen jo valmiiks et en pysty olee selvinpäin. oisitpa kieltämässä ja rauhoittamassa minua. en tiedä olisiko sinu
      Ikävä
      12
      890
    8. Rippituoli

      Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa
      Ikävä
      61
      862
    9. Ei rakennuslupaa

      Eihän hyvinvointitalon työmaalla tehdä luvattomia ja keskeytettyjä töitä pimeyden turvin?
      Pyhäjärvi
      83
      831
    10. Kyllä se on mukavoo kahtoa kun tämä Pipe Hannele tekköö terveellistä

      suolapalloo (siis savolaisittain terveellistä) itelleen. Ihan tullee itellekin vesi kilelle.
      Tuusniemi
      54
      777
    Aihe