Puolet syyskuussa rekkisteröityistä autoista oli ladatavia tai itselataavia hybridejä

Anonyymi

15

62

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sähköautoja eli täyssähköautoja ja ladattavia hybridejä rekisteröintiin 30 % joka sekin luku nousee joka kuukausi.

      • Anonyymi

        Bensiiniautoja rekisteröitiin 32 % eli sähköautot ohittavat pian nekin kuten jo dieselit ajat sitten.


    • Anonyymi

      Itselataava on noista kätevin.

      • Anonyymi

        Meillä on korjaamon sijaisautona tollanen Corolla. Vie bensaa yhtä paljon kuin meidän Mondeo dieseliä eikä se edes jaksa liikkua mihinkään. Hyvä auto ihmisille jotka eivät ymmärrä autoista mitään.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Meillä on korjaamon sijaisautona tollanen Corolla. Vie bensaa yhtä paljon kuin meidän Mondeo dieseliä eikä se edes jaksa liikkua mihinkään. Hyvä auto ihmisille jotka eivät ymmärrä autoista mitään.

        Eli et siis omista mitään korjaamoa, saati työskentele edes sellaisella. Soperruksesi paljastaa sen heti kättelyssä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Meillä on korjaamon sijaisautona tollanen Corolla. Vie bensaa yhtä paljon kuin meidän Mondeo dieseliä eikä se edes jaksa liikkua mihinkään. Hyvä auto ihmisille jotka eivät ymmärrä autoista mitään.

        Sellainen tietämättömien auto se Mondeo on


      • Anonyymi

        Juu, tankataan vaan bensaa ihan niin kuin muihinkin polttomoottoriautoihin. Tulevaisuudessa iskee samat "rangaistusverot" kuin tavallisiinkin polttomoottoriautoihin, mutta itselataavan ostaja on joutunut maksamaan autostaan enemmän.


    • Anonyymi

      Täyssähköautojen kysyntään odotetaan loka-joulukuussa selvää kasvua, sillä täyssähköautoilta poistuu autovero lokakuun alusta alkaen. Syyskuussa rekisteröidyistä henkilöautoista 30 prosenttia oli ladattavia – ladattavien hybridien osuus oli 19 prosenttia ja täyssähköautojen 11 prosenttia.

    • Anonyymi

      Itselataavat ovat pelkkiä sähköavusteisia bensa-autoja. Niitä, joiden parasta ennen päivä on jo päätetty.

      • "Itselataavat ovat pelkkiä sähköavusteisia bensa-autoja"

        Ja niiden sähkön kilowattitunnin hinta on 6 kertaa enemmän kuin verkosta, uutena ja parin vuoden kuluttua kenties 10 kertaa verkkosähköä kalliimpaa. Eli ei mitään järkee ostaa insinöörien taidonnäytettä.

        Muissa hybrideissä säilyy ilmeisesti melkoiset verot ja lisäksi käytännössä joutuu aina ajamaan kuitenkin kalliilla polttoaineella.

        En ymmärrä , mitä ostajat ajattelevat ostaessaan.
        Ja työsuhdeautona on sähköauto todella halpa juuri nyt ja 3 v eteenpäin.


      • Anonyymi

        Parasta ennen ei kukaan tiedä ja viimeinen käyttöpäivä on silloin kun itse haluaa.


    • Näin toista sähköautoa ajavana (työsuhdeautoja) en millään ymmärrä niitä yhdistelmä autoja, joissa polttoaine ja sähkö.
      Meillä päin ainakin aina ulkona säilytettävissä on usein jotain ongelmaa. Ne hybridit ovat aivan liian moni mutkikkaita syksyn kosteisiin ilmoihin.

      Nykyäänhän, 2005 luvulla ei autossa ole yhtään mitään asiaa huoltoon , kuin ne huollot. Olen tässä ajellut kahta merkkiä , neljää autoa ja nyt viidettä ja kuudetta sähköautona, . 3 vuotta ja 140 000 km, vain yhden auton kanssa olen käynyt ylimääräisessä huollossa , valojen pesimen suutin rikkoontui talvella.

      • Anonyymi

        "Ne hybridit ovat aivan liian moni mutkikkaita syksyn kosteisiin ilmoihin."

        Äläpä viitsi valehdella.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        "Ne hybridit ovat aivan liian moni mutkikkaita syksyn kosteisiin ilmoihin."

        Äläpä viitsi valehdella.

        Kokemusta ainakin 6-8 v hybrideistä, kallista korjata, kallista etsiä vikaa,
        suomen suola tekee pahaa jälkeä.


    • Anonyymi

      Toyotan itselataavien tyhjennysmyynti puri näköjään tehokkaasti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      119
      8587
    2. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

      Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
      Maailman menoa
      673
      5164
    3. Kuka on menehtynyt?

      https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
      Kankaanpää
      25
      3452
    4. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      35
      2373
    5. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      117
      1618
    6. 60
      1589
    7. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      182
      1416
    8. Nainen, ota nyt rauhallisesti

      Älä ota kaiken maailman murheita päällesi. Sulla on tapana ottaa elämä liian vakavasti. Ei aina, mutta joskus menee vähä
      Ikävä
      138
      1367
    9. Ajattelen sinua kiitollisuudella

      Olet minulle jotain kaunista, jotain, joka tapahtui elämässäni. Et ole minulle pakkomielle enkä vaadi sinulta yhtään mi
      Ikävä
      60
      1119
    10. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      16
      1013
    Aihe