Haluaisin aloittaa perinnekivääriammunnan, mutta olen hieman hajuton sen aloittamisen menetelmistä. Internetistäkään ei ole löytynyt kunnolla tietoa miten sen voi aloittaa.
Olen reserviläisliiton jäsen, ja olen käynyt muutaman kerran sen kautta radalla, mutta pystynkö res.-liiton kautta jotenkin aloittamaan tämän? Asun Helsingissä, joten olisi hyvä jos täältä lähistöltä löytyisi rata/seura
Miten aloittaa perinneammunta (kivääri)?
5
2734
Vastaukset
- Anonyymi
Jos olet pääkaupunkiseudun ressuliiton jäsen, niin ilmoittaudu piirin ammuntoihin ja ota kivääri radalle. Ratapäivät löytyvät piirin lehdestä. Niitä on nyt syksyllä muutama. Voit käydä myös mpk vuoroilla vaikka niillä pääasiassa ammutaan puoliautomaateilla.
Juttele rohkeasti muiden perinnekiväärihemmojen kanssa ja kysele neuvoja. Muutaman kerran vuodessa on piirin kilpailuja ja niiden perusteella valitaan piirin edustajat SM kisoihin.
Ressuliiton sivuilta löytyy myös ohjeet joilla sotilaskiväärin saa tuunattua kisakuntoon.- Anonyymi
"Jos olet pääkaupunkiseudun ressuliiton jäsen, niin ilmoittaudu piirin ammuntoihin ja ota kivääri radalle"
Ei ole kivääriä, tämä on suurin este lajin aloitukselle. Juttelin ressuammunnoissa erään ukon kanssa, ja hän sanoi että jopa perinneaseeseen tarvitsee ampumapäiväkirjan, ja radoille tarvitsee oman kiväärin.
Voiko TT2 perinneasetta hakea ilman päiväkirjaa, vai pystytkö valistamaan minua? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Jos olet pääkaupunkiseudun ressuliiton jäsen, niin ilmoittaudu piirin ammuntoihin ja ota kivääri radalle"
Ei ole kivääriä, tämä on suurin este lajin aloitukselle. Juttelin ressuammunnoissa erään ukon kanssa, ja hän sanoi että jopa perinneaseeseen tarvitsee ampumapäiväkirjan, ja radoille tarvitsee oman kiväärin.
Voiko TT2 perinneasetta hakea ilman päiväkirjaa, vai pystytkö valistamaan minua?Kiväärin puute ei ole este. Piirillä on lainakivääreitä. Muutama pystykorva ja puoliautomaattisia ressukivääreitä. Laita sähköposti ressuseurasi ampumavastaavalle ja kysy neuvoa. Seurolilla on jonkin verran omia aseita, samoin piirillä ja mpk:lla sitten enemmän. En muista ihan tarkkaan pitikö olla mpk:n vuoro vai liikkuivatko aseet myös piirin vuoroilla. Kannattaa osallistua seuraaville sra-kursseille ja käydä ampumassa muutoinkin vuoroilla laina kivääreillä ja pistooleilla. Omaa asetta ei kannata ihan heti hankkia, vaan katsastaa rauhassa mitä haluaa. Samalla tutustut porukkaan. Saat perinnekivääriin aika helposti luvan, jos sinulla on pohjalla ressuammuntoja ym. Voihan sitä suoraankin hakea, mutta mainitsemani tie on kaikkein helpoin.
https://poliisi.fi/hae-aselupaa
- Anonyymi
Minulla on luppakorva kivääri.
- Anonyymi
Olet kovasti hauska ja kaikki nauravat, mutta voisitko ystävällisesti siirtyä johonkin lapsille tarkoitettuun keskusteluun.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 856314
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303793törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283150Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3691706- 331398
- 271330
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46949Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11946Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11880- 42859