Miten aloittaa perinneammunta (kivääri)?

Anonyymi

Haluaisin aloittaa perinnekivääriammunnan, mutta olen hieman hajuton sen aloittamisen menetelmistä. Internetistäkään ei ole löytynyt kunnolla tietoa miten sen voi aloittaa.
Olen reserviläisliiton jäsen, ja olen käynyt muutaman kerran sen kautta radalla, mutta pystynkö res.-liiton kautta jotenkin aloittamaan tämän? Asun Helsingissä, joten olisi hyvä jos täältä lähistöltä löytyisi rata/seura

5

2975

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos olet pääkaupunkiseudun ressuliiton jäsen, niin ilmoittaudu piirin ammuntoihin ja ota kivääri radalle. Ratapäivät löytyvät piirin lehdestä. Niitä on nyt syksyllä muutama. Voit käydä myös mpk vuoroilla vaikka niillä pääasiassa ammutaan puoliautomaateilla.
      Juttele rohkeasti muiden perinnekiväärihemmojen kanssa ja kysele neuvoja. Muutaman kerran vuodessa on piirin kilpailuja ja niiden perusteella valitaan piirin edustajat SM kisoihin.
      Ressuliiton sivuilta löytyy myös ohjeet joilla sotilaskiväärin saa tuunattua kisakuntoon.

      • Anonyymi

        "Jos olet pääkaupunkiseudun ressuliiton jäsen, niin ilmoittaudu piirin ammuntoihin ja ota kivääri radalle"

        Ei ole kivääriä, tämä on suurin este lajin aloitukselle. Juttelin ressuammunnoissa erään ukon kanssa, ja hän sanoi että jopa perinneaseeseen tarvitsee ampumapäiväkirjan, ja radoille tarvitsee oman kiväärin.

        Voiko TT2 perinneasetta hakea ilman päiväkirjaa, vai pystytkö valistamaan minua?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        "Jos olet pääkaupunkiseudun ressuliiton jäsen, niin ilmoittaudu piirin ammuntoihin ja ota kivääri radalle"

        Ei ole kivääriä, tämä on suurin este lajin aloitukselle. Juttelin ressuammunnoissa erään ukon kanssa, ja hän sanoi että jopa perinneaseeseen tarvitsee ampumapäiväkirjan, ja radoille tarvitsee oman kiväärin.

        Voiko TT2 perinneasetta hakea ilman päiväkirjaa, vai pystytkö valistamaan minua?

        Kiväärin puute ei ole este. Piirillä on lainakivääreitä. Muutama pystykorva ja puoliautomaattisia ressukivääreitä. Laita sähköposti ressuseurasi ampumavastaavalle ja kysy neuvoa. Seurolilla on jonkin verran omia aseita, samoin piirillä ja mpk:lla sitten enemmän. En muista ihan tarkkaan pitikö olla mpk:n vuoro vai liikkuivatko aseet myös piirin vuoroilla. Kannattaa osallistua seuraaville sra-kursseille ja käydä ampumassa muutoinkin vuoroilla laina kivääreillä ja pistooleilla. Omaa asetta ei kannata ihan heti hankkia, vaan katsastaa rauhassa mitä haluaa. Samalla tutustut porukkaan. Saat perinnekivääriin aika helposti luvan, jos sinulla on pohjalla ressuammuntoja ym. Voihan sitä suoraankin hakea, mutta mainitsemani tie on kaikkein helpoin.

        https://poliisi.fi/hae-aselupaa


    • Anonyymi

      Minulla on luppakorva kivääri.

      • Anonyymi

        Olet kovasti hauska ja kaikki nauravat, mutta voisitko ystävällisesti siirtyä johonkin lapsille tarkoitettuun keskusteluun.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!

      Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem
      Maailman menoa
      34
      2656
    2. Yksi kuoli nokkakolarissa

      Asiasta YLEn verkkosivuilla uutinen klo 23.02. Oliko itsemurha?
      Oulainen
      11
      1407
    3. Helvetistä ei ole paluuta

      Kun ihminen laskeutuu kuolleiden maailmaan, kauhujen valtakuntaan ja tuonelan ovet sulkeutuu kiinni, se on karu tunne ku
      Idän uskonnot
      336
      1063
    4. Mikä on kaivattusi ammatti

      entäpä sinun? 💶
      Ikävä
      45
      982
    5. Terveisiä vanhemmalle

      J-miehelle. Ehkä nähdään vielä 😉
      Ikävä
      45
      904
    6. Järjetön Topi-ilta

      Lisää tappiota konkurssipesälle. Miten voi olla mahdollidta , että annetaan järjestää tämä. Sorsakoski pyörii haudassaan
      Ähtäri
      20
      879
    7. Miksi nainen nukut huonosti

      Onko sulla jotakin huolia, vai jotakin miestäkö mietit? Vai tunnemaailmassako velloo? Ajatteletko koskaan minua? Paljo
      Ikävä
      61
      774
    8. Niin siinä Kävi

      Ettemme koskaan saaneet toisiamme
      Ikävä
      44
      760
    9. Halutaan toisiamme

      Mutta se on Salaisuus❤️
      Intohimo
      44
      756
    10. Jos olisit kaivattusi

      Kanssa kahdestaan samassa tilassa niin miten kävisi
      Ikävä
      46
      686
    Aihe