Windows on esteenä RISC proseesoreille, koska windowsin 4 ytimen ongelma on kaamea este. Mutta onneksi Linux ei ole este vaihka 40 ytimesen RISC prosessorin käytölle.
On halvempi kastvattaa ydinten määrää kuin tehdä suorituskykisempiä ytimiä.
Piirisota "Trump" tai sataa taas muuhun kuin USA valmistajiin!
Prosessori murros
23
1837
Vastaukset
- Anonyymi
Windows 11 potee samaa 4 ytimen ongelmaa! Joten se jatkuu vaan!
Taisi olla Windows 98 se viimeinen versio jossa oikeasti oli ongelma ytimien käytössä.
Windows XP:stä eteenpäin ei ole ollut mitään ongelmaa :)- Anonyymi
Oudoksuva kirjoitti:
Taisi olla Windows 98 se viimeinen versio jossa oikeasti oli ongelma ytimien käytössä.
Windows XP:stä eteenpäin ei ole ollut mitään ongelmaa :)Saimaansatuseppohan se ei mistään mitään tiedä.
- Anonyymi
Oudoksuva kirjoitti:
Taisi olla Windows 98 se viimeinen versio jossa oikeasti oli ongelma ytimien käytössä.
Windows XP:stä eteenpäin ei ole ollut mitään ongelmaa :)Taas Vihapapparaisen valheita!
- Anonyymi
Windowsissa on 4 ytimen ongelma!
Anonyymi kirjoitti:
Windowsissa on 4 ytimen ongelma!
Ainakin jos kovink pinnistellään jotta pysytään mielikuvitusmaailmassa, silloin voi kuvitella neljän ytimen ongelmia tai vaikka mitä :D
- Anonyymi
Oudoksuva kirjoitti:
Taisi olla Windows 98 se viimeinen versio jossa oikeasti oli ongelma ytimien käytössä.
Windows XP:stä eteenpäin ei ole ollut mitään ongelmaa :)W10 ja W11 potee edelleen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Taas Vihapapparaisen valheita!
Niihän se taitaa taas olla.
- Anonyymi
Ökykalliit intelli prossut kuolee.
- Anonyymi
RISC on lyönyt itsensä läpi jo.
- Anonyymi
EI WINDOWSIA KUKAAN HALUA!
- Anonyymi
Oudoksuva kirjoitti:
Taisi olla Windows 98 se viimeinen versio jossa oikeasti oli ongelma ytimien käytössä.
Windows XP:stä eteenpäin ei ole ollut mitään ongelmaa :)LINUX JYRÄÄ!
Anonyymi kirjoitti:
LINUX JYRÄÄ!
Linux toimii tiettyihin käyttötarkoituksiin ihan hyvin. Esim kotiserverini pyörii Linux-pohjalla. :)
Mutta normaaliin peli- ja työkäyttöön mulla on Windows ja Mac-koneet jotka sopeutuvat tarpeisiini paremmin.- Anonyymi
Oudoksuva kirjoitti:
Linux toimii tiettyihin käyttötarkoituksiin ihan hyvin. Esim kotiserverini pyörii Linux-pohjalla. :)
Mutta normaaliin peli- ja työkäyttöön mulla on Windows ja Mac-koneet jotka sopeutuvat tarpeisiini paremmin.Ootko harkinnut hoitoa!
- Anonyymi
1. Tila ei riitä Windows-päivityksen asentamiseen
2. PC käynnistyy hitaasti
3. Tiedostot avautuvat väärässä sovelluksessa
4. Windows käyttää 4G-dataa, kun et halua
5. Et voi toistaa DVD-elokuvia
6. Liian monta ilmoitusta
7. Yksityisyysasetuksesi eivät sovi sinulle
8. Järjestelmän palauttaminen on kadonnut
9. Liian monta ponnahdusikkunaa Microsoft Edgessä
10. Tulostinongelma Jep, minuakin naurattaa nämä ihmiset jotka puhuvat jostain naurettavasta Windowsin "neljän ytimen ongelmasta" siinä missä viimeinen Windows jossa oli mitään ongelmia oli Windows 98 :D
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Saimaansatuseppohan se ei mistään mitään tiedä.
Päivitys sisältää kaikki ne tutut ongelmat ja viat ja hidastavuuden mitä ennenkin.
Jos päivitys sattus onnistuun, hidastaa se taas jo ennestään hidastunutta windowsiia.
Huono juutu.
- Anonyymi
Kiinassa kehitetään kilvan omia prosessoreja. Tulostakin on jo nähtävissä!
Venäjällä on omia sotilaallisiin tuotteisiin!- Anonyymi
Muutama vuosi ja mailma on ihan erilainen!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Muutama vuosi ja mailma on ihan erilainen!
Parempi ja halvempi!
- Anonyymi
Kiinassahan on jo paljon tehokkaita prosessoreja ja lisää kehitetään!
- Anonyymi
RISC on kovassa nousussa!
- Anonyymi
Se on nyt alkanut!
Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat986739Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur4096480SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden1614781Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien923700Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal963641Kun täällä kysytään aina vaan naisilta
Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en663512Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr103352Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.03070Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil51890Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema161479