Koronatilanne Portugalissa

Anonyymi

Rokotettu 98% yli 12-vuotiaista. Sairaalassa oli 26.9 428hlö , joista teholla 79. Väkiluku noin 10 miljoonaa. Voiko luvut pitää paikkaansa ????

4

778

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Maskin käyttö on muodostunut kaikille normaaliksi ja ihmiset ottavat rokotukset automaattisesti kun niitä on saatavilla. Kaupoissa ja muissa julkisissa tiloissa on ovella käsidesi automaatit, joten miksi ei? Pandemian alkuaika iski kovaa eteläisessä Euroopassa mistä käsin se lähti leviämään muun Euroopan alueelle joten kyllä se sai ihmiset näkemään mistä on kyse ja kaikki haluaa ajatella lähimmäistensä parasta.

      • Anonyymi

        Aloittajan pointti oli se että Portugalissa on helvetin huono tilanne koronan suhteen vaikka koko aikuisväestö on käytännössä rokotettu.
        Koronarokotteet eivät siis auta.
        Suomessa huomattu sama asia.
        Kuinka paljon yksilön riski joutua sairaalaan pienenee, jos hän ottaa rokotteen? Vastaus on HUS-alueella 0,02%! Entä kuinka monta ihmistä pitää rokottaa välttääksemme yhden päätetapahtuman, tässä tapauksessa siis sairaalaan joutumisen? Luku on 4 629.
        Vaikeammin tulkittava ja lääkkeen tehokkuutta usein virheellisesti korostava relatiivinen riskin alenema on enemmän iltapäivälehdistön ja lääketehtaiden raporttien ja mainonnan suuntainen: 84%.

        Nämä luvut pohjautuvat havaintoihin hieman yli kuukauden ajalta koko HUS-alueen väestöstä, ja yksilön riski voi muun muassa koronavirusprevalenssin sekä potilaan iän, yleisterveyden, sosioekonomisen aseman ja asuinpaikan takia poiketa tästä, mahdollisesti suurestikin.

        Molemmissa populaatioissa sairaalaan joutumisen riski ja riskiero on jäänyt kuitenkin pieneksi. Näiden lukujen valossa pakottaminen rokotteisiin ja rokottamattomien syyllistäminen eivät vaikuta perustelluilta, ja yksilön oma vastuu rokotusriskin ja -hyödyn arvioinnissa korostuu.

        Koronan alkuaikojen kuolinluvut ovat paljastuneen hurjaksi liioitteluksi ainakin Italiassa, luultavasti myös Portugalissa.


      • Anonyymi

      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Portugali alkaa tajuta että "lupa tartuttaa" -passi on osa ongelmaa eli tartuntojen räjähdystä

        https://keskustelu.suomi24.fi/t/17215005/portugali-alkaa-tajuta-etta-quotlupa-tartuttaaquot--passi-on-osa-ongelmaa-eli-tartuntojen-rajahdysta

        Koronakausi saapuu taas Etelä-Eurooppaan. Italiassa ja Portugalissa tartunnat nousussa

        Portugali palaa tiukkoihin korona­rajoituksiin – vaikka rokote­kattavuus on maailman huippua

        Uskon että valtaosa Portugalilaisista koulu ja työikäisistä on sairastanut koronan joko jo silloin ekana keväänä kun testeihin ei päässyt millään tai sen jälkeen. Nyt kahden / kolmen rokotuksen jälkeen iäkkäämmätkin menee sen läpi pienillä oireilla. Sairastettu kotona ja sen päälle rokotteet suojaa melko täydellisesti. Uusi vuosi on ainoa iso juhla ennen pääsiäistä mikä kerää ihmisiä kokoontumisiin ja siinä leviää helposti lisää, mutta ei tilanne muutoin ole huono maassa missä matkailijoita käy pääosin heinä-syyskuussa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      134
      10627
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5110
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      44
      2322
    4. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      107
      2135
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      29
      2023
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1641
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      41
      1462
    8. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      29
      1144
    9. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      33
      1101
    10. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      1007
    Aihe