Moi! Oon 16v tyttö ja oon todella ihastunut 19v poikaan ja hän on myös minuun. Olemme samalla tasolla henkisesti ja fyysisesti (olen aina ollut ikäisiäni hieman kypsemmällä tasolla.) Olemme tässä tapailleet noin kuukauden, mutta olen alkanut pohtimaan onko tämä ikäero ihan sairas ja mahdoton tässä kehitysvaiheessa? Esim. 20v ja 23v seurustelu on täysin eri asia, silloin ikäero olisi ihan mitätön ja todella pieni. Tämä poika on juuri sellainen ketä olen etsinyt ja mulla on niin hyvä olo hänen seurassaan. Nään että poika myös oikeasti välittää minusta. Mitä mieltä olette?
16v ja 19v seurustelu - mahdoton ikäero?
9
3157
Vastaukset
- Anonyymi
Se on ihan normaalia jos se sopii kummallekkin. Jos tuntuu hyvältä hänen seurassaan, niin miksipä ei. Suurin osa mun kumppaneistaa on ollu mua vanhempia, joten ei siinä mitään pahaa ole. Kyllä on ihan normaalia jos ootte yhessä:)
- Anonyymi
Käy kysymässä NuortenExitistä. Ne tietää näistä asioista ja osaa neuvoa jos tarvitsee apua. S24 ei ole mikään parisuhde ammattilainen vaan, incelien ja pedarien kokoontumispaikka.
- Anonyymi
Mä olin 17-vuotias kun seurustelin 19-vuotiaan kundin kanssa. Ei siinä ole mitään outoa, jos se on molempien mielestä ihan ok.
- Anonyymi
Jos suhde kestää ja syvenee niin joskus olette 46 ja 49v. No problem.
- Anonyymi
Kasva täysi ikäiseksi. Kaikki ihastuvat. Mutta 16v. Olet liian nuori. 19vuotias käy jo paikoissa jossa ikäraja 18v. Joten sitä ei tulisi mitään, koska olet alle 18v. Kukaan ei halua lapsenvahdiksi.
- Anonyymi
Mitä sellaisia miettii mä olin 18v kun seurustelin 14v likan kanssa eikä kukaan sanonut mitään kun kukaan ei vaan voinut. 🤭😅 voi niitä aikoja! Oli kulta-aikoja ne nuoruuden vuodet:)
- Anonyymi
No tuo on jo sairasta ja laitonta, tytön isä olisi voinut sanoa ja tehdä jotain..
Samoin virkavalta olisi voinut puuttua, kertoo paljon että nyt onnellisena muistelet tuollaisia. - Anonyymi
Olit siis p*do.
- Anonyymi
Olin itse 18 vuotias kun seurustelin melkein kolme vuotta nuoremman tyttöystävän kanssa, seurustelimme pari kuukautta ja muutimme yhteen, siitä pari kuukautta ja kihloihin.
Muut kaverit kävivät baareissa mutta itse vietin mieluummin koti-iltoja tyttöystäväni kanssa.
Olimme tosi läheisiä ja teimme kaiken yhdessä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1696423Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto765319Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost143715Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1213345Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT1742679Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat742315Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku12078Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val291641Sinä et halunnut sitoutua
Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne191576- 981316