Kysely testosteronivajeesta

Anonyymi

Olen seksuaalineuvojan koulutuksen lopputyö vaiheessa ja teen lopputyöksi tutkielmaa miesten testosteronivajeen hoidosta ja vaikutuksista elämään. Mielestäni tämä aihe on liian vähän puhuttu ja miesten ääni on jäänyt vähäiselle kuulemiselle.

Käytän lopputyössäni miesten kokemuksia ja tarinoita, niin ettei henkilöllisyys, eikä paikkakunta tule esille.
Voit vastata tekemiini kysymyksiini tai kirjoittaa ihan vapaasti. Kaikki vastaukset käsitellään luottamuksella ja yksityisyyttä suojaten.

1. Ikäsi?
2. Millä tapaa testosteronivaje alkoi näkymään jokapäiväisessä elämässäsi?
3. Kuinka hait asiaan apua ja oliko apua helppo saada? Oliko kynnys korkea lähteä apua hakemaan?
4. Kuinka testesteronivaje vaikutti sinun kokemuksiisi omasta miehisyydestä ja seksuaalisuudestasi? Kuinka se vaikutti parisuhteessa?
5. Miten ongelmaa alettiin hoitamaan? Miten korvaushoito alkoi näkymään? Saitko muuta apua kuin lääkärin avun (esim. seksuaalineuvontaa, terapiaa tms?)
6. Oma mielipiteesi testosteronihoidon laadusta Suomessa ja avun saamisesta ongelmaan?

Kiitän vastauksista jo etukäteen ja rohkeudesta avata omia kokemuksia. Voit lähettää minulle vastauksesi osoitteeseen: vastaakyselyyn(a)luukku.com

9

1465

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      jännä argumentti.. menen välittömästi kaatamaan testosteroonini viemäriin.
      pitäisi ainakin ahvenilla parta kasvaa.

      (pieni vinkki... kysy naisilta kuinka iso heillä on ja ovatko kenties saaristosta...)

      Syökää kalaa.

      • Anonyymi

        sarkasmi on iso.


    • Anonyymi

      www, mieskuntoon, voi käydä tekemässä henkilökohtaisen testin mitä oideita on ja laskee kyselyn piste määrän oideiden lukumäärän perusteella,

    • Anonyymi

      ...lopputyö vaiheessa... siis onko sinulla lopputyö vaiheessa vai oletko lopputyövaiheessa?
      Voit vastata tällä sivulla luottamuksellisesti.

    • Anonyymi

      Merkonomiopiskelija saa omituisia kiksejä!

    • Anonyymi

      Saa kai suoraan palstallakin vastata.

    • Anonyymi

      Maailmahna on pullollana valmiita lääketieteellisiä tukimuksia tuosta (kin) aiheesta, eli mitä muutaman random-kyselyn tuloksilla on siihenmerkitystä.

      Yksi tärkein asia on lukea lääketieteellisiä tutkimuksia lisäteston eduista ja myös sen potetiaaleita haitoista / riskeistä.

      Myös kysymyksien asettelu on ontuvaa, sillä aivan ensiksi olisi tullut kysyä millaiset oireet ja tekijät johtivat asian selvittelyyn, tutkimuksiin.

      Toisekseen, pelkät testoluvut eivät vielä yksin kerro sen vaikutuksesta henkilöön x, sillä samoilla arvoillakin olevista tosella saattaa olla oireita, toisella ei. Toisaalta, testovajeeseen viittavat oireet saattavat myös johtua aivan muistakin tekijöistä.

      Miehen (-kin) kokonaisterveyteen vaikuttavat monet eri tekijät, eli pelkkiin testolkuihin tuojottaminen riskeeraa johtaa harhaan. Osalla lääkäreistä saatta reseptikynä olla herkässä, osalla vähemmän ja harkitsevammin.

    • Anonyymi

      muutama päivä sitten tv liv kanavalta tuli hyvä ohjelma naisten vaihdevuosista jossa oideet lähes samanlaisia miehillä,

    • Anonyymi

      Suomessa ei saa julkiselta reseptiä testosteroniin vaikka arvot olisivat melkein nolla!!!!!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      74
      1290
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      43
      921
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      360
      753
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      127
      709
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      53
      683
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      656
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      648
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      615
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      602
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      584
    Aihe