että mikä se mahtaa olla se hoppareiden aate,että tulis sekin aukko sivistyksessäni täytettyä. Oon kysyny muutamilta, mutta ei ne ole osanneet sitä kertoa minulle.
Kertokaahan nyt mullekkin...
tathtoo tietää
9519
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Ei siinä että käyttää tiettyjä vaatteita tai, että kuuntelee tiettyä musiikkia tarkoita sitä, että se olisi jotenkin aatteellista toimintaa.
Vaatteet ja aatteet ovat eri asia. joskin ne voidaan myös sekoittaa keskenään.
Käyttöi sitten mitä vaatteita tahansa, voi aivan yhtälailla olla niin sosialisti kuin kapitalistikin.
Hoppareilla on aatteet. Niitä vain en nyt tarkalleen muista, kuitenkin he vastustavat rasismia. Hopparuus nimenomaan on aate, ei se että pitää löysiä vaatteita.
Useimmat vaan virheellisesti kutsuvat itseään hoppareiksi vain sillä perusteella, että käyttävät löysiä vaatteita.
Hoppari voi olla, vaikka pitäisikin ihan "tavallisia" vaatteita, ne vaatteet ovat siinä vain lisänä.
NIIN.
>>Hoppareilla on aatteet. Niitä vain en nyt tarkalleen muista, kuitenkin he vastustavat rasismia. Hopparuus nimenomaan on aate, ei se että pitää löysiä vaatteita.
Ei ne vaatteet -vaan ne aatteet! :)
Ensinnäkin en tie tarkotatko sä hoppareilla keskustassa vastaan käveleviä lökäpöksyjä vai räppäreitä!?!
Se että joku jäbä pukee päälleen lökärit ei tarkota sitä et se ois joku real hoppari. Se voi vaan muuten digata lökäreistä. Toisaalta kuka sitten on real hoppari. Vähän turhaa lokeroida...
Hoppareiden aatteet tuskin pääosin liittyy vaatteisiin, koska heillä on erilaisa perjaatteita mitä he noudattaa.
Tosin jos puhutaan räppäreistä niin sehän on vanha tabu pukeutuu löysiin vaatteisiin... Tosin eihän sekään oo välttämättömyys.
...Oon muistaakseni kuullu jostain 4:stä aattesta tai jostain!?!? Mutta en muista mitä ne oli...
peace
mä en aivan sairaan tarkasti nyt jaksa selittää koko aatetta, mutta;
kaikki hopparit vastustaa rasismia!!!
graffaus, hip hop-musa ja b-boyng on hopparuuden perusjuttuja, joita aidot hopparit kannattaa.. breikkaus ja mc hommat kuuluu myös niihin asioihin.. "aitous" on sitä että tyyppi on aina hoppari ja pitää aatteistaan kiinni, ei vaan sitä että vetää löysät housut jalkaan ja väittää silloi olevansa hoppari!!!
oon varma että monet osaa selittää nää asiat vielä paremmin, mutta...
Minäkin oon jo 33v ja hurahdin silti hoppariaatteeseen. Olen tällainen 190cm/145 kiloinen järkäle, joten on aika vaikea löytää sopivan rentoja lökäreitä, ihan oikeasti!
Viime kesänä yritin vetää päälle sellaista kireää t-paitaa, mutta jäipä tuo vuosien saatossa kerääntynyt maha pikkuisen näkyville lötköttämään. Joku vois sanoa, että kuinka kehtaan kävellä kadulla karvanen maha rellottaen, mutta aate on aate! Asuuni kuuluu myös lippis (väärinpäin), keltalinssiset aurinkolasit, korvaläpät ja rennot kengät.
Antakaa kommentteja!
älkääXxx jaksako enää.... pliiiiiisssss!!11!111
Valitettavasti kukaan ei kyllä kertonu mitään uutta. kiitoksia silti
No siis. ku fakta on se että periaattessa hoppi on aate ja periaattessa ei. ehkä yhtä paljon ku hevi on aate. tai vähän enemmän ehkä.
Se on musiikkia ja kaikkia niit neljää elementtiä. Ei niitä tarvi toteuttaa, mutta must tärkeint on se et rakastaa. Et se on sydämes, oli se sitte se musa tai mikä vaa elementeist. Ne löysät vaatteet voi olla ja ei tarvi olla, mutta kaikki kellä ne on ei tod oo hoppareita. Tohon aitouteen nyt en ees tartu. Se on ikuisuustappelu.
Rasismi ei periaattees oo hiphopin vastaista vaik mustat tän musiikin alotti. Mut must eniten hopparist tekee hopparin se rakkaus siihen musaa, maalaamisee, bboy, beatbox, dj. Näitä kaikkii voi myös harrastaa olemat varsinaisesti hoppari mut se on tavallaa oma päätös aatteeleko niit hopin kautta ja pelkästää sitä. tosi vaikea selittää eikä tohon oikeestaa oo yksiselitteist selityst.