Asuntoautollako?

reissua sunnitteleva

Olemme suunnitelleet kesäksi reissua etelä suomeen, tulemme pohjoisesta tarkoituksena olisi kierellä jossain huvipuistossa (tampere tai helsinki) samoin naantalin muumimaassa, majoitusta miettitään lapsia on kolme nuorin 3v ja kaksi koululaista mikähän tulisi edullisimmaksi ja "helpoksi" majoituksesti? Ajattelimme matkailuautonkin vuokrausta mutta hinnoista ei mitään tietoa, olisi kiva kuulla kokemusia miten reisun teko sujuu, yöpymisen jne. Kilometrejä arviomme tulevan n. 1500 ja reisussa viipyisimme ehkä 4 päivää.

2

253

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ja lapsillekin ehkä mukavin tapa matkustaa.Eikä tarvitse niitä kamoja kuljetella minnekkään yöksi,ja voi vapaasti valita aikataulun missä yöpyy.
      Tuo aika vaan 4 päivää/1500 km on melko tiukka,koska max
      laillinen nopeus on 80 km asuntoautolla.
      Vielä kun pitää olla paikallaankin niissä kohteissa. Hintahaitari on 100€ kahtapuolen per vrk riippuu ajankohdasta ja matkastakin joillakin vuokraajilla.Kannattaa kysellä heti sitä autoa,rupeaa kesäsesonki olla jo myyty.
      Hauskaa matkaa!

    • Särkänniemeen n 7 km

      Vaikka kyselit asuntoautoasiaa, laitan kuitenkin tähän yhteystietoni [email protected]

      Tarjoaisin Tre-keskustasta n 9 km varusteltua hirsimökkiä. Lyhyt matka Särkänniemeen ja täällä Tampereella on tosi paljon kivoja muitakin kohteita, katso www.Tampere.fi - löytyy sivut matkailijoille. Naantalin muumimaailmaan ajaa reilu 1,5 tuntia. Ikaalisiin, jonne matkaa noin 70 km on myös tosi kiva paikka Titi-nallen talo, Puuhamaahan Tervakoskelle ajaa n 1 h. Siellä riemua riittää kaikenikäisille. Jyväskylästä jonne n 1 h matka on Viherlandia mm hilariushiiri , Prinsessa ruusunen ja muita satuolentoja ja vieressä upeat puutarhat.

      Kysy ihmeessä lisää mökistä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      131
      1374
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      103
      889
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      75
      723
    4. 51
      615
    5. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      15
      543
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      40
      484
    7. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      153
      461
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      35
      432
    9. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      182
      401
    10. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      26
      399
    Aihe