Hei, kertokaa, onko sukunimen vaihtaminen nykyään hankala prosessi. Olen yh-äiti ja ex puoliso eli lasten isä ei ole enää mukana hoitamassa lapsia ja elämässä. Valittaa vaan ja tekee kaiken hankalaksi, esim elatusmaksua ei haluaisi suorittaa..
Millä perusteilla olette saaneet vaihdettua lapsen sukunimen äidin sukunimeksi?
Uusi sukunimi lapsille
16
148
Vastaukset
- Anonyymi
YH päättää yksin lapsen nimestä.
- Anonyymi
Tehän voitte isänpäivänä keskustella asiasta, kun vihdoinkin tapaat lapsesi. Sinullahan on laillinen oikeus tavata heidät, koska ne päätökset ja lausunnot ovatkin olleet laittomia - vai oletko kenties vain sittenkin valehdellut asian ja et voikaan tavata heitä? Silloin joutunet taas viettämään isänpäiväsi yksin ja massapostittelet taas ulostetta s24:lle. Se on sinulle sopivaa touhua.
- Anonyymi
Niin se tokkiinsa männöö, mut onneksi se piätös olj laijnvuastoinnee, ett kyl työ niitä ommii mukuloita voisit tavata jos vuan halusiit, mut ku taidat olla vähän tyhmäpuolleinen ja katkerakki mieheksi vai ookko työ ees mies, jis työ ootkin vuon joku akne?
- Anonyymi
Uudelle elätinmallille ei olekaan juuri mitään uutta keksitty sitten lainkeksimisen.
- Anonyymi
Lain"säätämisen"
- Anonyymi
Vaihda vain omasi, anna lasten pitää isänsä sukunimi.
Se on ihan sama mitä nimeä käytetään, sinä haluat wittuuttasi vaihtaa lasten nimet kostaaksesi exällesi, ei kannata olla niin katkera, et voita sillä yhtään mitään.- Anonyymi
Eikö se päätös ollutkaan laiton? Tarkoitatko ettet näekään lapsiasi isänpäivänä?? Oletko valehdellut, että se lausunto oli perätön??
- Anonyymi
On se, ja se myös maksaa.
- Anonyymi
Ei maksa
- Anonyymi
Koska maksaa?
- Anonyymi
Ei ole, koska maksaa?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei ole, koska maksaa?
Maksaa tositteita vastaan. Heti kun laskutat.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Maksaa tositteita vastaan. Heti kun laskutat.
Laskettu vuonna 2016- lasku maksamatta ja viivästyskorot juoksee..
- Anonyymi
Velka vanhenee, ellei sitä peri aktiivisesti. Kolme vuotta on vanhenemisaika laskustusasioissa.
- Anonyymi
Täytät vaan maistraatin paperin.
Ketjusta on poistettu 25 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 613418
- 633197
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa592993SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p542512- 702314
- 562111
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?411055Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?
Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.381039Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit1171032Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!
Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.1261008