Hei, kertokaa, onko sukunimen vaihtaminen nykyään hankala prosessi. Olen yh-äiti ja ex puoliso eli lasten isä ei ole enää mukana hoitamassa lapsia ja elämässä. Valittaa vaan ja tekee kaiken hankalaksi, esim elatusmaksua ei haluaisi suorittaa..
Millä perusteilla olette saaneet vaihdettua lapsen sukunimen äidin sukunimeksi?
Uusi sukunimi lapsille
16
174
Vastaukset
- Anonyymi
YH päättää yksin lapsen nimestä.
- Anonyymi
Tehän voitte isänpäivänä keskustella asiasta, kun vihdoinkin tapaat lapsesi. Sinullahan on laillinen oikeus tavata heidät, koska ne päätökset ja lausunnot ovatkin olleet laittomia - vai oletko kenties vain sittenkin valehdellut asian ja et voikaan tavata heitä? Silloin joutunet taas viettämään isänpäiväsi yksin ja massapostittelet taas ulostetta s24:lle. Se on sinulle sopivaa touhua.
- Anonyymi
Niin se tokkiinsa männöö, mut onneksi se piätös olj laijnvuastoinnee, ett kyl työ niitä ommii mukuloita voisit tavata jos vuan halusiit, mut ku taidat olla vähän tyhmäpuolleinen ja katkerakki mieheksi vai ookko työ ees mies, jis työ ootkin vuon joku akne?
- Anonyymi
Uudelle elätinmallille ei olekaan juuri mitään uutta keksitty sitten lainkeksimisen.
- Anonyymi
Lain"säätämisen"
- Anonyymi
Vaihda vain omasi, anna lasten pitää isänsä sukunimi.
Se on ihan sama mitä nimeä käytetään, sinä haluat wittuuttasi vaihtaa lasten nimet kostaaksesi exällesi, ei kannata olla niin katkera, et voita sillä yhtään mitään.- Anonyymi
Eikö se päätös ollutkaan laiton? Tarkoitatko ettet näekään lapsiasi isänpäivänä?? Oletko valehdellut, että se lausunto oli perätön??
- Anonyymi
On se, ja se myös maksaa.
- Anonyymi
Ei maksa
- Anonyymi
Koska maksaa?
- Anonyymi
Ei ole, koska maksaa?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei ole, koska maksaa?
Maksaa tositteita vastaan. Heti kun laskutat.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Maksaa tositteita vastaan. Heti kun laskutat.
Laskettu vuonna 2016- lasku maksamatta ja viivästyskorot juoksee..
- Anonyymi
Velka vanhenee, ellei sitä peri aktiivisesti. Kolme vuotta on vanhenemisaika laskustusasioissa.
- Anonyymi
Täytät vaan maistraatin paperin.
Ketjusta on poistettu 25 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",175083Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/1012311- 1351988
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee481858Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1171660"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!551266Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu113925Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.303831Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää48831Kaupungin yt
Honkolan tai hietaman koulu suljetaan. Säästölistalle on nostettu muun muassa Honkolan tai Hietaman koulun toiminnan l24654