Hei, kertokaa, onko sukunimen vaihtaminen nykyään hankala prosessi. Olen yh-äiti ja ex puoliso eli lasten isä ei ole enää mukana hoitamassa lapsia ja elämässä. Valittaa vaan ja tekee kaiken hankalaksi, esim elatusmaksua ei haluaisi suorittaa..
Millä perusteilla olette saaneet vaihdettua lapsen sukunimen äidin sukunimeksi?
Uusi sukunimi lapsille
16
136
Vastaukset
- Anonyymi
YH päättää yksin lapsen nimestä.
- Anonyymi
Tehän voitte isänpäivänä keskustella asiasta, kun vihdoinkin tapaat lapsesi. Sinullahan on laillinen oikeus tavata heidät, koska ne päätökset ja lausunnot ovatkin olleet laittomia - vai oletko kenties vain sittenkin valehdellut asian ja et voikaan tavata heitä? Silloin joutunet taas viettämään isänpäiväsi yksin ja massapostittelet taas ulostetta s24:lle. Se on sinulle sopivaa touhua.
- Anonyymi
Niin se tokkiinsa männöö, mut onneksi se piätös olj laijnvuastoinnee, ett kyl työ niitä ommii mukuloita voisit tavata jos vuan halusiit, mut ku taidat olla vähän tyhmäpuolleinen ja katkerakki mieheksi vai ookko työ ees mies, jis työ ootkin vuon joku akne?
- Anonyymi
Uudelle elätinmallille ei olekaan juuri mitään uutta keksitty sitten lainkeksimisen.
- Anonyymi
Lain"säätämisen"
- Anonyymi
Vaihda vain omasi, anna lasten pitää isänsä sukunimi.
Se on ihan sama mitä nimeä käytetään, sinä haluat wittuuttasi vaihtaa lasten nimet kostaaksesi exällesi, ei kannata olla niin katkera, et voita sillä yhtään mitään.- Anonyymi
Eikö se päätös ollutkaan laiton? Tarkoitatko ettet näekään lapsiasi isänpäivänä?? Oletko valehdellut, että se lausunto oli perätön??
- Anonyymi
On se, ja se myös maksaa.
- Anonyymi
Ei maksa
- Anonyymi
Koska maksaa?
- Anonyymi
Ei ole, koska maksaa?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei ole, koska maksaa?
Maksaa tositteita vastaan. Heti kun laskutat.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Maksaa tositteita vastaan. Heti kun laskutat.
Laskettu vuonna 2016- lasku maksamatta ja viivästyskorot juoksee..
- Anonyymi
Velka vanhenee, ellei sitä peri aktiivisesti. Kolme vuotta on vanhenemisaika laskustusasioissa.
- Anonyymi
Täytät vaan maistraatin paperin.
Ketjusta on poistettu 25 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3514098Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1293645Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku82363- 1181769
Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181738Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei81540Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241379Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1381118Martina mukana erikoisjoukossa
Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j1481020Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta79915