Kuiva kesä tappoi taimet.

Anonyymi

Syksyllä tehtiin reilun kolmen hehtaarin aukko. Keväällä konekylvettiin männynsiemenet. Sirkka taimet jos on nous neetkaan, niin ovat kaikki tuhoutuneet. Asun sen verran kaukana, että seuranta on harvaa.

Olisi mielenkiintoista kuulla valistuneita mielenpiteitä asiasta, mitä pitäisi tehdä?
A. Kylvää keväällä uudelleen. B. Istuttaa taimet - hirvet. C. Jättää herran huomaan.

Varmaan tätä samaa ongelmaa on muillakin?

10

242

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Keväällä tiedät enemmän. Kannattaa kysyä metsänhoito yhdistykseltä.

    • Anonyymi

      Pitikö kaataa ihan kaikki puut. Oletkos koskaan kuullut siemenpuista, jotka varmistaa tainettumisen?

    • Anonyymi

      Keväällä kylvö.
      Luontaisesti jos jätät, niin ei tule kuin pahamieli ja arvoton läntti maata. Tyhmin ratkaisu mitä voi tehdä.

      Toisaalta siemenet voi joskus juroa vuoden pari, ennen kuin lähtevät kasvuun.

      • Anonyymi

        Taisi olla ihan metsälehdessä taannoin tietoa viipyilevästä alusta, että ehkä kannattaa vartoa vielä ensi kesä sen asian kanssa. Toki asia kannattaa varmistaa vaikka Mhy:stä.


    • Anonyymi

      Ootteko muuten huomanneet et aina tulee metsä istuta tai ei. Odota 10 vuotta niin varmasti on metsä aukon tilalla.

      • Anonyymi

        Arvoton metsä suurimmassa osassa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Arvoton metsä suurimmassa osassa.

        On eri asia kasvaako siellä muutama kuusi ja mänty aliskasvoksena ja pääpuulajina hieskoivu vai pääpuulajina mänty tai kuusi.


    • Anonyymi

      Hirvi kanta on nyt Suomessa alempi kuin vuosiin. Mtk propaganda hirvituhoista on jo sairaalloista. Tuhoja on toki joka vuosi muttei niillä ole mitään käytännön merkitystä metsätaloudelle.

      Samaten nämä männyn "laatutappiot". Oikeasti sahatavaran laatu luokat ovat vain kaunis ajatus. Ei niitä lajitella. Se on pelkkää bulkkitavaraa.

      Pöllit on kasoissa paksuuden mukaan mistä ne mätetään sahalle. Rakennuspuulle tehdään lujuuslajittelu jos tarvitsee. Jos joku lauta on täysin risa se menee raakkiin. Muuten kaikki menee samaan nippuun. Ei lasketa oksia sen enempää kuin onko jossain vajaakantissa kuorta.

      Mänty lähtee kyllä hyvin siemenestäkin. Noin pienelle alueelle tulee männyn tainta kyllä luonnostaankin pilvin pimein.

    • Anonyymi

      Minulla myrsky hoiti puunkaadot ihan aukkohakkuun mukaiseksi tiheäkasvuiselta ja ’täysikasvuiselta kuusikolta’ pieneltä pläntiltä kolmisen vuotta sitten. Puut korjattiin ja risut kasattiin. Aluskasvillisuutta ei juurikaan metsän tiheyden vuoksi ollut. ’Laikutuksenkin’ myrsky hoiti kätevästi kohtuullisesti ja metsäkone vielä raapi maata.
      Istukseen tarvittaisiin arviolta n 800 tainta, mutta kun olen käynyt alueella joka kesä, niin sehän on täynnä itsestään itäneitä pieniä kuusentaimia. Jätinpä istutuksen tekemättä.

    • Anonyymi

      Ihan vaan kokemuksella, että männyn siemenet ei idä ihan heti samana vuonna, eli ensi kesänä tiedät paremmin tilanteen.
      Minulla nyt todella hyvä 9 hehtaarin männyn taimikko, jonka kylvin kesällä v. 2016 kuumaan ja kuivaan aikaan aiemmin kehittämälläni kylvökoneella männynsiemenet (koko alue kylvetty 1,3kg!). Pieniä aukkoja on joissakin kohdin, mutta sielläkin on pienet männyntaimet tulollaan.
      Joten en olisi vielä mitenkään huolissani, ehkä ensi kesän jälkeen, jos mitään taimia ei ole sieltä kylvöksistä noussut.
      Minulla on nyt kokeilussa 3,5ha hakkuuaukea v. 2019, johon en ole kylvänyt mitään, vaan odottelen läheisen kuusikon ja männikön siementävän sinne uutta kasvustoa. Kävin siellä nyt syksyllä tarkastuksilla ja todella hyvin on kuusen ja männyn taimia alueella. Tarvittaessa suoritan täydennystä istuttamalla tai kylvän keväällä hieman männynsiementä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      198
      2747
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      158
      2465
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      106
      1152
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      941
    5. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      246
      860
    6. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      21
      853
    7. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      93
      820
    8. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      290
      811
    9. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      738
    10. Onneksi tapasin sut

      Ilman sua olisin jatkanut pään lyömistä seinään eli samanlaisten miesten etsimistä. Tajusin, mikä menee pieleen vasta ku
      Ikävä
      93
      719
    Aihe