Kuiva kesä tappoi taimet.

Anonyymi

Syksyllä tehtiin reilun kolmen hehtaarin aukko. Keväällä konekylvettiin männynsiemenet. Sirkka taimet jos on nous neetkaan, niin ovat kaikki tuhoutuneet. Asun sen verran kaukana, että seuranta on harvaa.

Olisi mielenkiintoista kuulla valistuneita mielenpiteitä asiasta, mitä pitäisi tehdä?
A. Kylvää keväällä uudelleen. B. Istuttaa taimet - hirvet. C. Jättää herran huomaan.

Varmaan tätä samaa ongelmaa on muillakin?

10

156

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Keväällä tiedät enemmän. Kannattaa kysyä metsänhoito yhdistykseltä.

    • Anonyymi

      Pitikö kaataa ihan kaikki puut. Oletkos koskaan kuullut siemenpuista, jotka varmistaa tainettumisen?

    • Anonyymi

      Keväällä kylvö.
      Luontaisesti jos jätät, niin ei tule kuin pahamieli ja arvoton läntti maata. Tyhmin ratkaisu mitä voi tehdä.

      Toisaalta siemenet voi joskus juroa vuoden pari, ennen kuin lähtevät kasvuun.

      • Anonyymi

        Taisi olla ihan metsälehdessä taannoin tietoa viipyilevästä alusta, että ehkä kannattaa vartoa vielä ensi kesä sen asian kanssa. Toki asia kannattaa varmistaa vaikka Mhy:stä.


    • Anonyymi

      Ootteko muuten huomanneet et aina tulee metsä istuta tai ei. Odota 10 vuotta niin varmasti on metsä aukon tilalla.

      • Anonyymi

        Arvoton metsä suurimmassa osassa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Arvoton metsä suurimmassa osassa.

        On eri asia kasvaako siellä muutama kuusi ja mänty aliskasvoksena ja pääpuulajina hieskoivu vai pääpuulajina mänty tai kuusi.


    • Anonyymi

      Hirvi kanta on nyt Suomessa alempi kuin vuosiin. Mtk propaganda hirvituhoista on jo sairaalloista. Tuhoja on toki joka vuosi muttei niillä ole mitään käytännön merkitystä metsätaloudelle.

      Samaten nämä männyn "laatutappiot". Oikeasti sahatavaran laatu luokat ovat vain kaunis ajatus. Ei niitä lajitella. Se on pelkkää bulkkitavaraa.

      Pöllit on kasoissa paksuuden mukaan mistä ne mätetään sahalle. Rakennuspuulle tehdään lujuuslajittelu jos tarvitsee. Jos joku lauta on täysin risa se menee raakkiin. Muuten kaikki menee samaan nippuun. Ei lasketa oksia sen enempää kuin onko jossain vajaakantissa kuorta.

      Mänty lähtee kyllä hyvin siemenestäkin. Noin pienelle alueelle tulee männyn tainta kyllä luonnostaankin pilvin pimein.

    • Anonyymi

      Minulla myrsky hoiti puunkaadot ihan aukkohakkuun mukaiseksi tiheäkasvuiselta ja ’täysikasvuiselta kuusikolta’ pieneltä pläntiltä kolmisen vuotta sitten. Puut korjattiin ja risut kasattiin. Aluskasvillisuutta ei juurikaan metsän tiheyden vuoksi ollut. ’Laikutuksenkin’ myrsky hoiti kätevästi kohtuullisesti ja metsäkone vielä raapi maata.
      Istukseen tarvittaisiin arviolta n 800 tainta, mutta kun olen käynyt alueella joka kesä, niin sehän on täynnä itsestään itäneitä pieniä kuusentaimia. Jätinpä istutuksen tekemättä.

    • Anonyymi

      Ihan vaan kokemuksella, että männyn siemenet ei idä ihan heti samana vuonna, eli ensi kesänä tiedät paremmin tilanteen.
      Minulla nyt todella hyvä 9 hehtaarin männyn taimikko, jonka kylvin kesällä v. 2016 kuumaan ja kuivaan aikaan aiemmin kehittämälläni kylvökoneella männynsiemenet (koko alue kylvetty 1,3kg!). Pieniä aukkoja on joissakin kohdin, mutta sielläkin on pienet männyntaimet tulollaan.
      Joten en olisi vielä mitenkään huolissani, ehkä ensi kesän jälkeen, jos mitään taimia ei ole sieltä kylvöksistä noussut.
      Minulla on nyt kokeilussa 3,5ha hakkuuaukea v. 2019, johon en ole kylvänyt mitään, vaan odottelen läheisen kuusikon ja männikön siementävän sinne uutta kasvustoa. Kävin siellä nyt syksyllä tarkastuksilla ja todella hyvin on kuusen ja männyn taimia alueella. Tarvittaessa suoritan täydennystä istuttamalla tai kylvän keväällä hieman männynsiementä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      70
      3149
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2505
    3. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2136
    4. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      94
      2045
    5. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      55
      1952
    6. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      42
      1594
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      40
      1560
    8. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      14
      1263
    9. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      139
      1168
    10. Vuodetvierii

      E siitä tulee nyt 50 vuotta oivoi
      Ähtäri
      6
      1083
    Aihe