Millaiset työpäivät siivoojalla?

Anonyymi

Olen miettinyt alaa siivouksen parissa mutta asun tällä hetkellä korvessa ja täältä menee tosi huonosti busseja kaupunkialueelle. En omista ajokorttia eikä sellaiseen varaa vielä pitkään aikaan. Aikaidin bussi kaupunkialueelle menee 05.45 ja matka kestää 20 minuuttia ja sitten vielä bussin vaihto kun tuskin saan töitä läheltä keskustaa.

Alkaako siis siivoojan työ jo esim kuudelta? Ja joutuuko tekemään esim viikonloppuidin töitä kun täältä ei mene busseja sunnuntaisin kun vaan kolme kertaa sunnuntain aikana eikä yksikään aamulla...

Ja onko siivous kolmivuorotyö?

6

1283

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hyvin pitkältihän työajat ovat kohde kohtaisia. Kannattaa kysyä jos löydät mielenkiintoisen kohteen/työpaikan.

    • Anonyymi

      6-14. 2 tai 3 paikkaa päivässä. Aika raskasta.

    • Anonyymi

      Vaihtelee. Aluksi tein rappu- ja kotisiivousta. Työpäivien pituus vaihteli 5-8 tunnin välillä. Työt alkoivat aikaisintaan klo 7. Ikinä ei ollut viikonloppuna töitä. Sen jälkeen olen ollut töissä parissa eri koulussa ja päiväkodissa. Yhdessä paikassa se oli kolmivuorotyötä. Aamuvuoroon mentiin klo 5. Nykyisessä paikassa yksi vuoro joka alkaa klo 11.

    • Anonyymi

      Asiakaskohteiden tarpeista riippuu, miten siivousalalla tehdään hommia. Esim itse pienemmällä yksityisellä, josta minua vuokrataan asiakasyritykseen.
      Hyvä puoli, ei tartte ravata monessa kohteessa päivän mittaan.
      Työt alkavat aamuyöllä.
      Kausittain on myös isompia siivousjuttuja viikonloppuna tuossa samassa kohteessa.
      Eli siivoustyössä kaikki riippuu, mitä missäkin firmassa on tarjolla hommia, eli millaisia kohteita.
      On kiinteistöjuttusiivouksia(rappusiivoukset ja vastaavat). erilaisia koteja, erityiskeikkoja, erilaisten yritysten siivouksia, jne.

    • Anonyymi

      Isot firmat kuten iss lt ja Sol, kilpailee kohteista, ja rahakkaat kohteet kiertää tasaisesti heidän väliä. Työaikaan ei oteta huomioon edes siirtymiä, saatikka taukoja. Kura aikana kone ajoa ei ole mitenkään huomioitu.

    • Minusta kaikki on niin tilanne kohtaista ja uskon, että normaalissa siivoustyössä työnantajan kanssa pystyy sopimaan siten, että työpäivä alkaa sen mukaisesti, kuinka bussit kulkevat.
      On joitain kohteita, joissa on pakko olla tiettyyn aikaan esimerkiksi kello 6:00, mutta on valtavasti siivoustyötä ja siivouskohteita joissa ei ole mitään tiettyä aikaa. Eli voi hyvinkin aloittaa kello 7 tai vaikka kello 8.00.
      Kannattaa keskustella työhaastattelussa tai laittaa tärkeäksi kokemasi toive työn alkamisesta jo työhakemukseen, jolloin työantanja tietää jo ennen haastatteluun kutsua että voitko yleensä aloittaa työt heidän tovomalla tavallaan tai et.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      79
      1100
    2. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      104
      1075
    3. haluaisin paljastaa

      Kuka tämä :/ on
      Ikävä
      67
      512
    4. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      47
      483
    5. Taiteiden yö

      Kuhmon taiteiden yössä tapahtui. Tsat satss saaatts... Ja Sammon takoja... Tsat satss saaatts...
      Kuhmo
      8
      446
    6. Nainen, onko se nalle hehkuttelija poistunut keskuudestamme?

      Ei ole näkynyt, joten onkohan. R.I.P :/
      Ikävä
      112
      441
    7. Hyvää yötä kaipaamalleni

      Vanhwmmalle naiselle, olet rakas❤️❤️
      Ikävä
      13
      430
    8. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      42
      422
    9. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      15
      396
    10. Kysymys palstalaisille: kuinka moni nainen sietää miehen "pakkomielteistä" sekaantumista elämäänsä?

      Siedättekö tai sietääkö teidän naisenne miehen "pakkomielteistä" sekaantumista naisen harrastuksiin, ulkonäköön, työhön
      Sinkut
      83
      391
    Aihe