Työttömälle tulee lisää palveluita

Anonyymi

ja velvollisuus hakea neljää työpaikkaa kuukaudessa – karenssit lievenevät huomattavasti nykyisestä.
Paljon lisää työvoimavirkailijoita
Uudistukseen liittyy voimakas työvoimapalveluiden resurssien lisääminen. Jotta yksilöllinen palvelu on mahdollista, hallitus lisää TE-toimistojen ja kuntien resursseja 70 miljoonalla eurolla. Tällä palkataan noin 1 200 uutta virkailijaa, mikä tarkoittaa, että virkailijoiden määrä lisääntyy noin 40 prosenttia.

https://www.kansanuutiset.fi/artikkeli/4612094-tyottomalle-tulee-lisaa-palveluita-ja-velvollisuus-hakea-neljaa-tyopaikkaa-kuukaudessa-karenssit-lievenevat-huomattavasti-nykyisesta

28

645

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mitä tarkoitti karenssi toistaiseksi millä sen saa pois tietääkö joku.

    • Anonyymi

      Harmi ettei noista "palveluista" voi kieltäytyä ilman ns sanktioita.

    • Anonyymi

      Hyvä että saadaan 1200 uutta työllistä.

      • Anonyymi

        Juu virkakoneistoa lisää vaan ei ne työt sillä tuu.


    • Anonyymi

      Antais noikin rahat, vaikka hoitajien palkkoihin ja johki järkevään. Hallitus ei tiedä talousasioista mitään. Monia vuosia hassanneet rahaa työllisyystoimiin, mutta eivät siihen, että työstä saisi kunnon palkan.

    • Anonyymi

      😶🥲😉😅🤣😂🤫

    • Anonyymi

      Betaläst kalja rahaa

    • Anonyymi

      Tarvitseekin mennä vankilaan lusimis hommiin.

    • Anonyymi

      Mitä ihmettä! Eikö työttömät hae töitä aktiivisesti, että pitää patistaa neljä kuukaudessa.

      • Anonyymi

        Aika paljon tuo 4.


    • Anonyymi

      Keino sekin on et laittaa palkkatoiveen niin isoks ettei kelpaa. Mut pitemmän päälle palkat tulee nousemaan pilviin.

      • Anonyymi

        9 eur pv


    • Anonyymi

      Ei. Edes asuntoa et muualta saa. Turha skeidaa jauhaa

    • Anonyymi

      Voi vidu 1200 uutta TE-tanttaa työttömiä härnäämään. Täytyy hommata itsensä linnaan lusimaan.

    • Anonyymi

      Mihin hakemukset lähetetään,kun firmat loppuneet.

    • Anonyymi

      Kohta ojennustyöleirit ovat arkipäivää.

    • Anonyymi

      Kurakelillä olisi hyvä jos TE-toimistossa olisi kenkien puhdistuspalvelu.

      Pesulapalvelu olisi hyvä kun työtön menee TE-toimistoon asioimaan niin voisi jättää pyykit pestäväksi vahtimestarille. Lähtiessään työtön asiasi puhtaat vaatteet mukaansa ja sitten kelpaisi piereskellä puhtaat housut jalassa.

      Kun työtön saapuu TE-toimistoon niin ovella on vastassa topless-TE-tätitarjoilija joka ojentaa työttömälle konjakkilaisin joka voisi pakkasella olla myös kuuma rommitoti sekä ruokalistan josta työtön voisi tilata TE-toimiston piikkiin lounaan ja pikkunaposteltavaa.

      Suunnitteilla on myös kampaamopalvelut ja manikyyri sekä jalkahoidot.

      Kyllä työttömän elämä muuttuu paljon paremmaksi noiden uusien TE-palvelujen myötä ja noita palveluja tulee varmaan lisää kun persut ja kokoomus muodostaa seuraavan hallituksen.

      Tälläisiä palveluja on suunnitteilla työttömille ja niistä kertoi ensimmäisenä HTT (Hevosmiesten Tieto Toimisto).

      • Anonyymi

        Kai haetaan ovelta taksilla? Ja mieluummin ei muita matkustajia koska korona-aika mutta jos tilapirssi niin kulujen kattamiseksi kai toinenkin työtön "mahtuu" ettei tolkuttomaksi mene..


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kai haetaan ovelta taksilla? Ja mieluummin ei muita matkustajia koska korona-aika mutta jos tilapirssi niin kulujen kattamiseksi kai toinenkin työtön "mahtuu" ettei tolkuttomaksi mene..

        limusiinillä haetaan


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        limusiinillä haetaan

        No sit pitää olla shampanjaa ja luxushuoria useampi kyydissä. Ei kai limolla ajelussa muuten mitään mieltä ole.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No sit pitää olla shampanjaa ja luxushuoria useampi kyydissä. Ei kai limolla ajelussa muuten mitään mieltä ole.

        Joo, ihan kaikkea kivaa on luvassa kun noita uusia palveluja tulee TE-toimistoon😁


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Joo, ihan kaikkea kivaa on luvassa kun noita uusia palveluja tulee TE-toimistoon😁

        Te-toimisto voisi alkaa maksaa työttömät miehet 3-4 viikon matkoille thaimaahan talvilomalle, vähintään 4 tähden hotelliin. Ehtona toki olisi mitään muuta kuin asumiseen liittyviä tukia ei makseta matkan ajalta. Kyllä se kävisi, ettei liian kohtuuttomaksi mene kyllä tulonsiirroista voi singha ja chang oluet itse kustantaa.


    • Anonyymi

      elämässä liian hyvää on elää ja koronan jälkeen on vahva jälleenrakentaminen

      mutta odottakaas kun aikaa menee, niin taas väsytään ikuisiin työtekijöihin ja lomautetaan ihan huvin vuoksi nähdäkseen mitä tapahtuu kortistoille

    • Anonyymi

      Vasemmistollakin oli kanta noihin asioihin:

      https://actionnetwork.org/petitions/kumotaan-aktiivimalli-2

      Miten on nyt?

      • Anonyymi

        "Aktiivimalli 2 nousi kuolleista"


    • Anonyymi

      YLE Teema
      Tiistaina 12.10. klo 23:30
      Uusi Kino: Säälistäjät (K12)

      Erään työvoimatoimiston naiset ovat järjestelmällisesti alkaneet antaa säälistä nuorille syrjäytymisuhan alla oleville miehille estääkseen uudet joukkosurmat Suomessa. N: Tanja Heinänen. O: Hannaleena Hauru, 2014. (U) HD Kuulovammaisille tarkoitettu tekstitys: suomi. K12 (Seksi)

      Englannissahan kokeiltiin aikoinaan sellaista että lähetettiin työttömiä seksilomalle Hollantiin. Tuloksista en tiedä mutta tuossa saattoi olla taka-ajatuksena myös se että englantilaiset hevosnaamaiset naiset saattaisivat sitten kelvata edes työttömille kun olivat "tortun" makuun päässeet.

    • Anonyymi

      Gulag ei koskaan ollut kannattava.

    Ketjusta on poistettu 13 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      84
      5137
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      25
      3460
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      38
      2818
    4. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      8
      1959
    5. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      58
      1820
    6. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1586
    7. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      260
      1441
    8. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      94
      1372
    9. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1356
    10. Hiljaisuus

      Tarkoittaa välinpitämättömyyttä, henkistä väkivaltaa ja kiusaamista. Olet valinnut hiljaisuuden.
      Ikävä
      73
      1068
    Aihe