Voisiko eu ja Suomen valtio tehdä jotain Googlen vakoilun ja puhelinnumeroiden keräämisen estämiseksi. Ihmetyttää miten eu ja Suomi sallii henkilöstörekisterilain rikkomisen suuryrityksille.
Alkaa jo ns. vituttamaan.
Googlen ylivalta
4
764
Vastaukset
- Anonyymi
Voisitteko suomen Yrittäjät poistaa itsenne Googlen palveluista. Se helpottaisi monen elämää.
- Anonyymi
Suomella oli oma fi.fi haku silloin kun tiietokone ja netti olivat sitä mikä oli niiden tarkoituskin, eli tiedon jako ja hakeminen.
Tilalle on tullut kaupallistuminen ja sosiaalinen media.
fi haku oli hyvä, asiallinen ja turvallinen.
Googlella ei aitoja haastajia tänä päivänä ole bing on sama kuin microsoft ja wiki ei todellisuudessa ole edes hakukone, kuten ei amazonkaan vaan verkkokauppansa tuotehakupalvelu. Duckduckgo sta on tullut venäläisten fuckfuckdoo ja on kaikkea muuta kuin se antoi vielä pari vuotta sitten uskoa itsestään. Sen ei aivan selvästikkään haluta tekevän aitoja hakuja van jotain ihan muuta.
Joten googleen on tukeuduttava eikä sille mitään mahda, mutta haikeudella muistan aikaa, jolloin jokaisten asiallisten ja itseään arvostavan laatijan kotisivujen sisältöön kuului niinsanotut linkkisivut ja linkin vieressä kerrottiin mitä linkin takaa voi löytyy.
- Anonyymi
Googlella on näppärä tarkastaa kuuluuko soittava numero jollekin yritykselle tai muulle ns. kaupustelijalle, jolloin tietää olla vastaamatta. Ennen olisi joutunut käyttämään kalliita maksullisia numeropalveluita tai vastaamaan tai olemaan vaan vastaamatta.
- Anonyymi
https://www.hs.fi/talous/art-2000008963020.html
Ja mitään ette mahda. Google on "Delos inc" vastine tosielämässä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1572558Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482377Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021072- 64901
- 65839
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274717Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18717Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85710Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait203680Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22658