Thaipoimijan kokemuksella kaksi puolta

Anonyymi

Osa poimijoista keräsi 15 vuoden tulot reilussa parissa kuukaudessa jopa 12 000 euroa.

Suomalaista kateutta vai rasismia.
Kangasniemellä thaipoimijoiden marjat kunnanvaltuutettu kaatoi ojaan, onneksi ei pahoinpidelly poimijoita.

Nyt mediassa leviää kysely miksei kunnallispolitikon nimeä julkaista.

15

83

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olisi rasismia julkaista nimi.

      • Anonyymi

        Näiden mongolipoimijoden jäljiltä menee vuosia ennenkuin marjakasvit toipuvat heidän keruunsa jäljiltä. On nimittäin sellainen tämä poimintatekniikka. Ei ke siellä mättäällä kyky, vaan huitovat seisaaltaan niiden valtavien varsipoimureiden kanssa.
        Näiden maahantulo pitäisi estää.
        Juu, ja kyllä, olen poiminut itselleni talven marjat. Jokamiehen oikeudella mm. Marjoihin tarkoitettiin juuri tätä kun laki aikoinaan tehtiin. Ei lain henki ollut tämä teollinen keruu ulkomaalaisten avulla.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Näiden mongolipoimijoden jäljiltä menee vuosia ennenkuin marjakasvit toipuvat heidän keruunsa jäljiltä. On nimittäin sellainen tämä poimintatekniikka. Ei ke siellä mättäällä kyky, vaan huitovat seisaaltaan niiden valtavien varsipoimureiden kanssa.
        Näiden maahantulo pitäisi estää.
        Juu, ja kyllä, olen poiminut itselleni talven marjat. Jokamiehen oikeudella mm. Marjoihin tarkoitettiin juuri tätä kun laki aikoinaan tehtiin. Ei lain henki ollut tämä teollinen keruu ulkomaalaisten avulla.

        Siinä sitä taas puhutaan haravapoiminnasta, ,kokemuksen syvällä rintaäänellä jonka vain täydellinen tietämättömyys asiasta voi tuoda tullessaan.
        Haravapoiminnan vaikutusta marjojen kasvuun on pohjoisessa oikein tutkittu ammattilaisten toimesta. Eri koealueilta poimittiin haravilla ja reippaalla kädellä verrokki alueelt poimittiin normi poimureilla, eikä seuraavana vuonna ollut mitään eroa marjantulossa. Maasto jossa esimerkiksi kasvaa mustikkaa on niin mustikanvarsivaltaista, ettei muutaman varren irtoaminen ole edes promillen luokkaa varvikosta.
        Tästä ollaan aina huolissaan, mutta kun isäntä/emäntä myy metsäänsa ja Ponsset ajokoneineen hyörivät puutakorjaamassa ei kukaan valita, että ne pilaavat mustikka ja puolukkakasvuston. Aika valikoivaa nipotusta!


    • Anonyymi

      Ainakin kunnanvaltuutetun puolue tausta, onko vaikea arvata.

      12 000 euroa muutamassa kuukaudessa ei kelpaa suomalaiselle työttömälle.

      • On vaikea arvata.
        Kerro.


    • Anonyymi

      Suomi nousuun poimimalla
      Eläkeläiset ja SAKn työkkärissä lorvivat ovat kärkipoimijoita

      Jokamiehen oikeus on marjojen lisäksi ulotettava eläkkeidiin

      Jokainen saa otta eläkkeen jos haluaa

    • Anonyymi

      Eiköhän tuolle kunnanvaltuutetullekin kuri löytyy ! Itte voisin pistää 100€ keräykseen että jotenkin tuollaiselle akalle kostetaan !

    • Anonyymi

      Opiskelija Li Andersson ja kumppanisossut ulisevat suomalaisten verojen välttelystä mutta samaan aikaan lähettävät miljardeja euroja vastikkeetonta ilmaista "elpymisrahaa" verovälttelyn suurmaille Italialle, Kreikalle jne. Mikä ideologiikka sossuilla tässä on? Lisäksi ottavat matua sossuun ja poimimaan marjat pullasta. Sinä maksat

      • Anonyymi

        Oletko nähnyt matuja marjametsässä; irakkeja tai s omaleita? Ehei kauppakeskuksissa parveilevat ja Kelan tiloissa tukiaislankettia täyttämässä (kirjoitustaitoset).


    • Onhan se hyvä että ulkomaalaiset marjat metsistämme poimii, suomalaisille kun ne eivät kelpaa, tai ei ainakaan poimimistyö kelpaa. Rankaa hommaahan poimiminen on, ei sitä huonolla kunnolla tehdä, ei käy kateeksi vaikka siitä tienaisikin hyvin.

    • Anonyymi

      Taitaa olla kokkaripuolueen jäseniä se valtuutettu! Jos olis vassari, sossu tai vihreä, niin kyllä paskalehti ja paskasanomat siitä olis revitelly jo monta päivää. Puhumattakaan näistä mukamedioista.

    • Anonyymi

      Jäivätkö kaikki Suomeen loisimaan, marjareissun jälkeen vai ovatko poistuneet rikkaina?

      • Anonyymi

        Kaikki Thaipoimijat ovat jo kotimaassaan valmistautumassa riisipeltojen hoitoon.


      • Vähänpä asioita seuraat kun et tiedä, että thaimaalaiset tulevat vain marjastuksella ansaitsemaan ja menevät sitten takaisin kotimaahansa. Näinhän on tapahtunut jo vuosia.


    • Tulevat omin kustannuksin lentäen ja poistuvat kauden lopussa.
      Ylempänä sotketaan italia ja afrikka Kangasniemen naapurikunnan kunnanvaltuutettuun., siellä asuu sukulaisia joilla ehkä hajua.

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/17144414/hapeamaton-amma

      Naes immeine jo on, kylällä ylleine puheaehe, hilijane kylä ompaha jottai huasteltavaa.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      66
      3112
    2. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1841
    3. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      111
      1724
    4. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      224
      1239
    5. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      125
      1019
    6. Pitikö mennä rakastumaan

      Oi kyllä, kyllä piti. Kiitos vaan sulle mies! Todella kiitän..
      Ikävä
      95
      958
    7. Mitä tai ketä kaivattusi

      muistuttaa?
      Ikävä
      60
      944
    8. Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...

      Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil
      Maailman menoa
      67
      926
    9. Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!

      No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik
      Viihde ja kulttuuri
      6
      855
    10. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      84
      849
    Aihe