Thaipoimijan kokemuksella kaksi puolta

Anonyymi

Osa poimijoista keräsi 15 vuoden tulot reilussa parissa kuukaudessa jopa 12 000 euroa.

Suomalaista kateutta vai rasismia.
Kangasniemellä thaipoimijoiden marjat kunnanvaltuutettu kaatoi ojaan, onneksi ei pahoinpidelly poimijoita.

Nyt mediassa leviää kysely miksei kunnallispolitikon nimeä julkaista.

15

127

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olisi rasismia julkaista nimi.

      • Anonyymi

        Näiden mongolipoimijoden jäljiltä menee vuosia ennenkuin marjakasvit toipuvat heidän keruunsa jäljiltä. On nimittäin sellainen tämä poimintatekniikka. Ei ke siellä mättäällä kyky, vaan huitovat seisaaltaan niiden valtavien varsipoimureiden kanssa.
        Näiden maahantulo pitäisi estää.
        Juu, ja kyllä, olen poiminut itselleni talven marjat. Jokamiehen oikeudella mm. Marjoihin tarkoitettiin juuri tätä kun laki aikoinaan tehtiin. Ei lain henki ollut tämä teollinen keruu ulkomaalaisten avulla.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Näiden mongolipoimijoden jäljiltä menee vuosia ennenkuin marjakasvit toipuvat heidän keruunsa jäljiltä. On nimittäin sellainen tämä poimintatekniikka. Ei ke siellä mättäällä kyky, vaan huitovat seisaaltaan niiden valtavien varsipoimureiden kanssa.
        Näiden maahantulo pitäisi estää.
        Juu, ja kyllä, olen poiminut itselleni talven marjat. Jokamiehen oikeudella mm. Marjoihin tarkoitettiin juuri tätä kun laki aikoinaan tehtiin. Ei lain henki ollut tämä teollinen keruu ulkomaalaisten avulla.

        Siinä sitä taas puhutaan haravapoiminnasta, ,kokemuksen syvällä rintaäänellä jonka vain täydellinen tietämättömyys asiasta voi tuoda tullessaan.
        Haravapoiminnan vaikutusta marjojen kasvuun on pohjoisessa oikein tutkittu ammattilaisten toimesta. Eri koealueilta poimittiin haravilla ja reippaalla kädellä verrokki alueelt poimittiin normi poimureilla, eikä seuraavana vuonna ollut mitään eroa marjantulossa. Maasto jossa esimerkiksi kasvaa mustikkaa on niin mustikanvarsivaltaista, ettei muutaman varren irtoaminen ole edes promillen luokkaa varvikosta.
        Tästä ollaan aina huolissaan, mutta kun isäntä/emäntä myy metsäänsa ja Ponsset ajokoneineen hyörivät puutakorjaamassa ei kukaan valita, että ne pilaavat mustikka ja puolukkakasvuston. Aika valikoivaa nipotusta!


    • Anonyymi

      Ainakin kunnanvaltuutetun puolue tausta, onko vaikea arvata.

      12 000 euroa muutamassa kuukaudessa ei kelpaa suomalaiselle työttömälle.

      • On vaikea arvata.
        Kerro.


    • Anonyymi

      Suomi nousuun poimimalla
      Eläkeläiset ja SAKn työkkärissä lorvivat ovat kärkipoimijoita

      Jokamiehen oikeus on marjojen lisäksi ulotettava eläkkeidiin

      Jokainen saa otta eläkkeen jos haluaa

    • Anonyymi

      Eiköhän tuolle kunnanvaltuutetullekin kuri löytyy ! Itte voisin pistää 100€ keräykseen että jotenkin tuollaiselle akalle kostetaan !

    • Anonyymi

      Opiskelija Li Andersson ja kumppanisossut ulisevat suomalaisten verojen välttelystä mutta samaan aikaan lähettävät miljardeja euroja vastikkeetonta ilmaista "elpymisrahaa" verovälttelyn suurmaille Italialle, Kreikalle jne. Mikä ideologiikka sossuilla tässä on? Lisäksi ottavat matua sossuun ja poimimaan marjat pullasta. Sinä maksat

      • Anonyymi

        Oletko nähnyt matuja marjametsässä; irakkeja tai s omaleita? Ehei kauppakeskuksissa parveilevat ja Kelan tiloissa tukiaislankettia täyttämässä (kirjoitustaitoset).


    • Onhan se hyvä että ulkomaalaiset marjat metsistämme poimii, suomalaisille kun ne eivät kelpaa, tai ei ainakaan poimimistyö kelpaa. Rankaa hommaahan poimiminen on, ei sitä huonolla kunnolla tehdä, ei käy kateeksi vaikka siitä tienaisikin hyvin.

    • Anonyymi

      Taitaa olla kokkaripuolueen jäseniä se valtuutettu! Jos olis vassari, sossu tai vihreä, niin kyllä paskalehti ja paskasanomat siitä olis revitelly jo monta päivää. Puhumattakaan näistä mukamedioista.

    • Anonyymi

      Jäivätkö kaikki Suomeen loisimaan, marjareissun jälkeen vai ovatko poistuneet rikkaina?

      • Anonyymi

        Kaikki Thaipoimijat ovat jo kotimaassaan valmistautumassa riisipeltojen hoitoon.


      • Vähänpä asioita seuraat kun et tiedä, että thaimaalaiset tulevat vain marjastuksella ansaitsemaan ja menevät sitten takaisin kotimaahansa. Näinhän on tapahtunut jo vuosia.


    • Tulevat omin kustannuksin lentäen ja poistuvat kauden lopussa.
      Ylempänä sotketaan italia ja afrikka Kangasniemen naapurikunnan kunnanvaltuutettuun., siellä asuu sukulaisia joilla ehkä hajua.

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/17144414/hapeamaton-amma

      Naes immeine jo on, kylällä ylleine puheaehe, hilijane kylä ompaha jottai huasteltavaa.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      94
      2543
    2. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      188
      907
    3. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

      näit kaivattusi ekaa kertaa?
      Ikävä
      53
      733
    4. Sofia teki aika pahat oharit

      Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      119
      662
    5. Mikä on toinen nimesi?

      Tiedätkö naisen?
      Ikävä
      49
      562
    6. Peräännytkö nainen vai mitä sanot

      Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?
      Ikävä
      52
      484
    7. Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla

      Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?
      Kuhmo
      12
      481
    8. Mies, toivotko että kaivatullasi

      olisi vähän isommat rinnat? Kuinka paljon isommat olisi kivat?
      Ikävä
      48
      477
    9. Mitä nainen tekisit J-miehen kanssa?

      Jos saisit juoksemalla kiinni?
      Ikävä
      55
      445
    10. Auto katolleen Huhtalantiellä

      Iso poliisioperaatio Lapualla, 7 poliisipartiota ajoi rosvoja takaa,loppu tuli kun rosvot osuivat pihlajaan lentäen siit
      Lapua
      11
      440
    Aihe