Monissa kannettavassa näyttää olevan 56 kb modeemi. Onnistuuko sillä internetin käyttö kohtuullisen sujuvasti vai takkuaako pahasti?
56 kb modeemi
Salkkumikroaostamassa
6408
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
56kb:llä modeemilla esim. tälläisien tekstiä sisältävien foorumeiden lukeminen käy sujuvasti. Mutta jos sivuilla on vähän enemmän kuvia/liikkuvaa kuvaa, niin joudut kyllä hetken odottelemaan.
Otathan myös huomioon, että tarvitset puhelinlanka-liittymän, johon kytkeä tuo modeemi. Eli kohtuu turha ominaisuus, koska jos vähänkään enemmän käytät internettiä, tai kotonasi ei ole avointa puhelinlanka-liittymää, niin kannattaa ehdottomasti hankkia laajakaista, joka tekee modeemin turhaksi.
Tarvitset laajakaistamodeemin. Sievän kokoinen USB-liitäntäinen on TW-EA100B. Myös kannettavan korttipaikkaan on sellainen tiettävästi saatavilla, mutta se vie sitten muistikortilta paikan. Laajakaista on nykyaikaa! Useasti luovutaan lankapuhelinliittymästä, kun on kännykkä. Kuukausimaksut eivät tällöin juurikaan nouse. Jos puhelinlinja puuttuu, on myös langattomia laajakaistayhteyksiä.
Lankapuhelin on (ainakin toisteiseksi) ja netillä ei käyttöä kotona niin paljoa tulisi olemaan, about 20-30 min päivässä korkeintaan, joten 56 kb modeemiyhteys on kai sitten hyvä valinta.
Kyllä ehdottomasti varoisin käyttämästä USB motukkaa, hanki vaan suoraan ethernet-liitäntäinen. Jää siinä samalla kannettavan vähistä USB paikoista yksi vapaaksi vaikka kirjoittimelle tms.
Ja ethernet-liitäntäiset on sata kertaa luotettavampia.
mutta minulla ja eräällä kaverilla on UBS-modeemi toiminut hyvin. Koneita ja asetuksia on kyllä monenlaisia. Jos käytät nettiä vain tuonverran, on tavallinen modeemi edullisin käyttää.
että tuo modeemi toimii myös faxina, mikäli sellaisen käyttöön on tarvetta.