Miksi MD-11 koneen turistiluokka on jaettu kahteen osaan? Etummaisessa osassa on 9 istuinta rinnakkain, ja takimmaisessa osassa on 10 istuinta rinnakkain eli jonkun verran ahtaampaa. Istuimet ovat myos eri mallia. Enta milla perusteella matkustajat jaetaan naiden osien valilla? Itse olen joskus paassyt tilavampaan osaan kun taas joskus olen joutunut taakse, vaikka saman hinnan olen maksanut lipusta...
Finnair MD-11 Turistiluokka
Utelias
81856
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Sikaluokassa on penkit lahes vakiopaikoillaan, kun taas koneen etuosassa voi seuraavalla/pina tulevalla lennolla olla pisnisluokka. Samaten jos kone on juuri tullut toisentasoiselta lennolta ei penkkeja ole ehditty vaihtaa. Myos koneen runko on edessa vahan kapeampi.
Eli istu vaan sikaluokan puolella elaka ihmettele.
Kylla ne istuimet pysyvat ihan paikallaan joka lennolla. Eika runkokaan ole sen kapeampi, kun tama osa on suurin piirtein koneen keskella: http://www.finnair.fi/filecontent/common/md11_LGD.gif
Höpö höpö....ei lentokoneen penkkejä muutella eri lentojen välillä!Kyllä ne on sinne ihan tehtaalla laitettu kiinni.Ja katseleppa lattialle...kyllä siellä näkyisi jälkiä,reikiä matossa jos penkit laitettaisiin eripaikkoihin.Kyllä ne busines yms. luokat erotellaan ja kokoa muutetaan kattoon kiinnitettävällä verhotelineellä eikä repimällä penkkejä irti.
Hoh hoijaa....on täällä monenlaista asiantuntijaa ja vänkääjää....Kohta joku väittää varmaan että lentokoneen matkustamon ikkunoidenkin määrää vaihdellaan eri lennoilla ottamalla ikkunoita irti tai lisäämällä ikkunoita runkoon.Muahahah!
Että näin
Penkit ovat kiinni tuolikiskossa ja kiskossa on tuuman välein kiinnityskohdat penkeille. Että kyllä niitä penkkejä voi siirrellä.
Mattoihin ei tehdä reikiä koska ne ovat tuolikiskon välin levyiset. Väliin jäävä tuolikisko taas peitetään maton värisellä muovilistalla.
Ja penkit irroitetaan joka raskaanhuollon aikana, joka ainoa penkki ja asennetaan paikoillen, siihen paikkaan mihin versiokartta käskee.
Juu, näin on joka raskashuollossa penkit irroitetaan ja huolletaan ja verhoillaan mahdollisesti uudestan, matot irroitetaan vaihdetaan uusiin ja lattialevyt tarkastetaan mahdollisilta vaurioilta..
Rahtiruumaankin näkee cabiinista. Jos lattialevyt on irroitettu joistain kohdista.
Koneeseen ei jää mitään, tyhjä putki vois sanoo
Ainakin pakettimatkalaiset BKKiin istuvat käsittääkseni koneen takaosassa. Lisäksi vissiin varausluokka vaikuttaa siihen mihin joudut istumaan. Parempi varausluokka = paremmat paikat. Ja muuten se sitten taitaa olla sattumaa mihin joutuu.
Kyllä se näin on. Matkatoimistot on varannu halvat sikaosastopaikat pakettimatkalaisille. Myös halvat varausluokat (happy hour yms.) ovat oletusarvoisesti takana. Tasokorttilaiset ja kalliimmat liput ostaneet tungetaan edemmäksi. Tosin jokainen voi e-checkingissä vaihtaa oman paikkansa johonkin vapaanaolevaan jos haluaa, eikä tällöin eroteta turisti- ja sikaturistiosastoa toisistaan.
Olin taannoin 440 euron tarjouslennolla
Bangkokissa koneen takaosassa ja keskirivin
paikassa oli mukavat jalkatilat ja leveä
penkki.
Vaihdoin sitten exit-rivin paikalle jossa
oli vieläkin enemmän jalkatilaa mutta penkki
oli puolestaan huomattavasti kapeampi.