Koronan leviämisvaihe.

Tässä se nyt nähtiin, toistamiseen peruttu leikkaus, koronan takia. Kyllä pistää vihaksi kun on niin idiottimaisia ne ihmiset jotka ei ota rokotusta, entäs ne jotka tarttis Sairaala hoitoa muun sairauden takia, niin ei pääse hoitoon. Onneksi on firmoja jotka ei järjestä pikkujouluja tänäkään vuonna, kantavat vastuun lähimmäisistä.
48662
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 48

Vanhimmat

Älä+syytä+kaikkia+ja+yleistä.Meikäläinen+ei+ole+syyllisen+siihen,+ettet+ole+päässyt+leikkauskeen.Minä+olen+kantanut+vastuun+siitä,+ettei+korona+leviäisi,+en+ole+käynyt+missään+tapahtumissa,+en+tavanut+ketään,+eikä+ole+ollut+sosiaalisia+kontakteja.Olen+ollut+95%+kotona,+ainoastaan+kaupassa+käynyt+ruokaa+ostamassa+ja+silloinkin+on+ollut+FFP3+maski,+jota+käytän+edelleen+ja+tule+käyttämään+PITKÄÄÄÄN,+vaikka+kaikki+maskisuositukset+olisi+poistettu,+enkä+senkään+jälkeen+käy+missään,+enkä+tapaa+ketään,+vaan+olen+kotona+ja+pelaan+tietkoneella,+konsolilla+ja+toimin+vastuullisesti.Koskaan+en+ole+ulkomailla+käynyt+ja+jos+kaikki+olisivat+toimineet,+kuten+minä,+niin+mitään+koronaa+ei+edes+olisi,+se+on+ulkomaan+matkailijoiden+tuoma+ja+syy.

Äänestä

Älä selitä mene rokotettavaksi. Tänne kirjoittelee nämä kivelän ressun kaltaiset jotka elävät yksinäisenä kotonaan ja ainoa kontakti ulkomaailmaan on keskustelupalsta. Ressu tavoin kerrotaan ettei ole ottanut rokotetta jolloin aina joku vastaa mutta jos ressu kertoisi ottaneensa kaksi rokotetta kuten varmaan onkin tehnyt mutta ei myönnä kukaan ei vastaisi hänen kirjoituksiin.

Äänestä
  • Kaikkien pitäisi ottaa esimerkkiä juuri tuosta mitä juuri sanoit, että elävät yksinäisenä kotonaan ja ainoa kontakti ulkomaailmaan on keskustelupalsta.
    Silloin korona ei edes leviäsi ja olisi jo selätetty, kun ei tavata ketään, vaan ollaan kotona.

    Äänestä

Mitä väliä, kun ei ole rajoituksia

Äänestä

Siis miksi meidän rokotettujen pitää pelätä mahdollista koronatartuntaa? Eikös se rokotus nimenomaan anna riittävän suojan tätä tautia vastaan?

Jos joku ei rokotusta halua, niin olkoon ottamatta ja kantakoon itse sitten vastuunsa.

Äänestä
  • Rokote ei suojaa täysin. Rokottettu ihminen voi sairastaa tietämättä jotain sairautta joka laimentaa korona rokotusta voimaa.ja silloin sairastuu lievästi koronaan .

    On sairauksia että vaikka on ottanut rokotteen ni silti on vaarallista saada koronaa edes lievänä

    Äänestä

No+eihän+se+rokottamattomien+ihmisten+syy+oo+jos+et+hoitoon+pääse.Korona+voi+tarttua,+otit+rokotuksen+tai+et.Sairastuakin+voi,+otit+rokotuksen+tai+et.+Syy+siihen+miksi+et+pääse+sairaalaan+on+se,+että+terveys+viranomaiset+edelleenkin+luokittelee+koronan+yleisvaaralliseksi+tartunta+taudiksi.Jos+siihen+alettais+suhtautua,+niiinkuin+mihin+tahansa+muuhunkin+hengitystieinfektioon,+eikä+koronaa+prioritoitaisi+niin+paljon,+resursseja+riittäisi+muuhunkin,+kuin+koronan+hoitoon.Kansanterveyteen+kuuluu+muutakin,+kuin+keskittyminen+vain+yhteen+tartunta+tautiin.+Tästä+koronan+"demonisoinnista"+voi+syyttää+ennen+kaikkea+poliittikkoja,+tiedotusvälineitä,+ja+terveysviranomaisia.+Ja+ette+te+piikitetyt+maskilampaatkaan+syyttömiä+oo.+Mutta+kaikki+ei+tähän+aivopesuun+oo+alistuneet,+ja+osa+heistä,+minä+muiden+joukossa,+ei++oo,+eikä+aiokaan+mitään+kokeiluluvan+saanutta,+vähän+testattua+rokotetta+ottaa,+jonka+pitkäaikaisvaikutuksista+kellään+ei+oo+vielä+mitään+tietoa.+Ja+jo+nyt,+esim+britanniassa,+Israelissa+ja++usassa,+on+suuri+osa+sairaalaan+joutuneista+rokotettuja.+Mutta+jos+joku+alistunut+ja+nöyrä+maskilammas+haluaa+toimia+yhdesti,+tai+vaikka+3-10++kertaa+toisensa+jälkeen,+hamaan+tulevaisuuteen+asti,+lääketehtaiden++koekaniinina+tälle+rokotteelle,+niin+siitä+vaan.+Mulle+on+ihan+yks+lysti+vaikka+pistätte+heroiinia+tai+vaikka+syaniidia+suoniinne.+Ja+täällä+keski+pohjanmaalla,+kuten+muuallakaan+Suomessa+ei+kovin+paljoa+korona+potilaita+oo+hoidossa,+joten+eivät+he+mitään+kovin+paljon+mitään++resursseja+vie.Suurimmalle+osalle,+n+99%:lle++ihmisistä+(iästä+ja+terveydentilasta+riippuen)+tuo+korona+ei+yleensä+oo+sen+kummempi+tauti+kuin+mikään+muukaan+hengitystie+infektio.+Väitteesi+onkin+siis+valetta,+ja+lähinnä+jotain+korona+propagandaa.Eikö+teillä+koronakultin+kannattajat+tosiaankaan+oo+mitään+muuta+sisältöä+elämässä,+kuin+korona?+Mielisairaala+hoidon+tarpeesssa+te+koronahysteerikot+pikkuhiljaa+ootte.Mutta+pistäkää+vaikka+2+maskia+päällekkäin,+ja+ottakaa+vaikka+kolmaskin+rokote,+jos+se+oloanne+helpottaa.

Äänestä
  • Tosiasia kuitenkin on että melkeinpä vain rokottamattomat potevat tartunnan saatuaan oireita ja melkeinpä vain heitä joutuu nyt sairaalahoitoon. Minä en ainakaan 2x kertaa rokotettuna koronasta omalle kohdalle mahdollisesti osuvana enää välitä. Rajoituksia pidetään enää vain rokottamattomien vuoksi ja ne kun pian saadaan pois ja koronapassi käyttöön, niin te rokottamattomat ette jarruta enää toisten elämää.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Tosiasia kuitenkin on että melkeinpä vain rokottamattomat potevat tartunnan saatuaan oireita ja melkeinpä vain heitä joutuu nyt sairaalahoitoon. Minä en ainakaan 2x kertaa rokotettuna koronasta omalle kohdalle mahdollisesti osuvana enää välitä. Rajoituksia pidetään enää vain rokottamattomien vuoksi ja ne kun pian saadaan pois ja koronapassi käyttöön, niin te rokottamattomat ette jarruta enää toisten elämää.

    Sairaalahoito on myös hyvin kallista. Ameriikan mallissa meillä varmasti olisi enemmän rokotettuja kun sairaalalaskun joutuisi itse maksaa.

    Äänestä

  • Kävihän niin, että tietämättään koronaa kantanut meni sairaalaan jonkun ihan muun sairauden takia ja kävi niin, että siinä sai osastolla olevat potilaat ja sairaanhoitajat koronan.
    Siitä syystä ei viitisi mennä lääkäriin, jos on joku vaivam koska koronan voi saada sitten sieltä lääkäristä tai sairaalasta.
    Menee vaan hukkaan se tarkka rajoitusten noudattaminen, jos koronan saakin sieltä mistä menee apua vaivoihinsa hakemaan.

    Äänestä

  • Sittenhän se selviää ja vastaan väittäjät saavat nähdä, jos koronarokotteen ottajille annetaan vapaus elää ja kokoontua, kuin ennen koronaa.
    Taitaa asia olla tiedossa, siksi rajoitusten poistossa pihtaillaan, ettei vakavampi puoli asiassa paljastuisi, kun rokotetut päästetään vapaaksi.

    Äänestä

Kaikki eivät voi ottaa rokotusta, joillakin on sairaus joka estää koronarokotteen ottamisen. Tällaisia ihmisiä pitää ymmärtää, jotka ei voi sairauden takia ottaa korona rokotusta. Sillä silloin heidän oma sairaus on syy ettei he voi ottaa....

Pelkkä rokote ei estä ettei korona leviä vaan myös hyvä hygienia estää, ettei yski toisia päin.

Lasten kohdalla en innostu korona rokotusta antamaan, koska alle 12 vuotiaiden kohdalla ei ole vielä edes tietoa toimiiko rokote samoin kuin aikuisilla.

Äänestä

Myös rokotetut voivat saada koronan- tosin lievänä.

Rokotuksen teho hiipuu mitä kauemmin on aika toisesta rokotteesta.

Korona rokote ei suojaa loppu elämää ellei välillä ota tehoste rokotetta

Äänestä

Miksi haukutaan oman kaupungin ihmisiä, mutta maa josta korona lähti liikkeelle ei saa mitään ?

Korona ei alunperin ole lähtenyt Suomesta vaan kaukaa täältä, mutta se maa ei joudu vastuuseen.

Äänestä
  • Eli nostetaan kädet pystyyn ja annetaan taudin tarttua? Arvostellaanhan niitä yhteisen omaisuuden tärvelijöitä kuin huonosti käyttäytyviä rantojen henkilöitäkin Nämä rokottamattomatkin myös ovat monien mielestä ihan pohjasakkaan verrattavissa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Eli nostetaan kädet pystyyn ja annetaan taudin tarttua? Arvostellaanhan niitä yhteisen omaisuuden tärvelijöitä kuin huonosti käyttäytyviä rantojen henkilöitäkin Nämä rokottamattomatkin myös ovat monien mielestä ihan pohjasakkaan verrattavissa.

    Näin on parasta .

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Eli nostetaan kädet pystyyn ja annetaan taudin tarttua? Arvostellaanhan niitä yhteisen omaisuuden tärvelijöitä kuin huonosti käyttäytyviä rantojen henkilöitäkin Nämä rokottamattomatkin myös ovat monien mielestä ihan pohjasakkaan verrattavissa.

    Ei vaan esitetään ettei siitä kyseistä maasta tule uusia viruksia.

    Se että ihmiset riitelevät keskenään ei auta yhtään mitään.

    Mitä enemmän me rokotetut painostetaan ihmisiä ottamaan niin eivät he ota, koska ku me painostetaan heitä ottamaan ni salaliitot teoriat saa enemmän valtaa.

    Se on jo nähty. Toisenlainen tekniikka voisi toimia paremmin.

    Eli ei anneta salaliitto teorioille tilaa...

    Koronapassi on ongelma koska se antaa salaliitto teorioille uskoville syy olla ottamatta koronarokotusta.

    Äänestä

Mikäli koronatilanne äityy pahaksi, on yhtenä vaihtoehtona väläytelty koronapassin käyttöönottoa ja ravintolarajoitusten pitämistä voimassa ainakin toistaiseksi."
Täällä vielä lässytetään koronarokotuksista täyttä paskaa, ja tauti jyllää voimistuen koko ajan! Kenellä on kanttia sepustaa rokotusten tarpeettomuudesta, kun korona vie porukkaa sairaalaan vauhdilla. Kylmäkontit odottavat rokotteen vastustajia ihan varmasti. Älkää pelleilkö, ottakaa rokotus - hyvän sään aikana!

Äänestä
  • Ei ne mitään täyty .

    Äänestä

  • THL on ehdottanut kolmatta rokotetta immuunipuolustukseltaan heikentyneille kun toisesta annoksesta on kulunut vähintään kaksi kuukautta. Itse olen valmis myöhemmin ottamaan vaikka kolmannenkin ja neljännenkin jos tilanne sitä vastii. Ennemmin rokotukset kuin korona kerran pari vuodessa.

    Äänestä

  • Ei sitä oikein pahaksi ole viime vuonna voinut sanoa.
    Nyt kun tammikuussa alkoivat piikitykset, tilanne paheni dramaattisesti.
    MITÄ ENEMMÄN PIIKKEJÄ - SITÄ PAHEMMAKSI MENEE !

    Äänestä

Minä menen myös 3- piikille. En meinaa mennä ruumiskonttiin vaan luotan ja tiedän rokotteen function. Hyvä näin.
Rokottamattomat saavat korona-deltan varmasti ja ovat saaneet, koska pääosin näitä rokotuskielteisiä, joita raahattu sairaaloihin.
Menkää rokotukseen, älkää taautilingot häiritkö muita!

Äänestä

Rokottamattomat tosiaan alkaa täyttää sairaaloita. Vieläkään ei ole myöhäistä käydä ottamassa rokote. Loppuu huoli tartunnan saamisestakin.

Äänestä

Ei ole pakkoa .Ei ole .Ja rokotteen haitoista saadut tiedot ovat arvelluttavia .

Äänestä
  • Ennemmin pieni hetkellinen jomotus käsivarteen kuin kärsiä koronan haittavaikutuksista jopa lopun ikänsä

    Äänestä

Kuinka+naiivi+pitää+olla+että+uskoo+tuon+että+sairaalassa+on+vain+vanhoja+rokottamattomia+ihmisiä?Kaikkia+ei+rokotus+suojaa+ainakaan+100%.+Koronavirus+onkin+siitä+pirullinen,+että+iskee+jokaisella+siihen+heikkoon+kohtaan.+Joillakin+se+on+sitten+kuolemaksi+tai+long+covidiksi+asti.+Siinä+ei+rokotuskaan+välttämättä+auta.+Enemmän+on+väliä+henkilökohtaisilla+ominaisuuksilla.

Äänestä
  • Sairaalahoidossa on lähes pelkästään rokottamattomia ja vain jokunen yhdesti rokotettu. Iäkkäitäkään koronapotilaita ei tällä hetkellä juuri ole, koska heidät on lähes kaikki rokotettu. Mistä tahansa lääkkeestä kuka vaan voi saada vaikeita sivuoireita.

    Äänestä

Ei pidä paikkaansa. Menehtyneitäkin on täysin rokotettuja alle 60v

Äänestä
  • Menehtyneiden määrä on vähentynyt merkittävästi verrattuna aikaan ennen rokotuksia. Menehtyneiden joukossa on ollut myös keski-ikäisiä sekä nuoria aikuisia.

    Äänestä

Helsingin Meilahden sairaalassa on havaittu, että osa koronarokotuksen ottamatta jättäneistä ei myöskään halua saada lääkkeellistä hoitoa sairauteensa. Nyt liki jokainen sairaalaan joutunut potilas on rokottamaton. Potilaat eivät ole joko uskaltaneet tai halunneet ottaa rokotetta.
Sama ryhmä joka vastustaa rokotetta, on myös usein epäileväinen lääkehoitojen suhteen, toteaa keuhkosairauksien erikoislääkäri.

Äänestä

Tyypillisin koronan vuoksi teho-osastolle päätyvät potilas on tällä haavaa ilman rokotusta oleva 40-60 vuotias mies.
On paljon potilaita joilla ei ole mitään riskitekijoitä, lukuunottamatta sitä, että heitä ei ole rokotettu.

Äänestä

Toisaalta se ettei korona rokotusta ole annettu köyhille maille antaa heille jotka eivät usko korona rokotukseen lisää aihetta olla ottamatta.

Korona rokotusta olisi pitänyt myös köyhät maat saada, koska sieltä tulee laittomia siirtolaisia eu alueelle

Äänestä

Eu maihin on tullu paljon laittomia siirtolaisia köyhistä maista.

Miksi köyhät maat eivät saa korona rokotusta koska rikkaat maat joilla on varaa ostaa. Ostavat kaiken.

Miksi me muka olemme yhtään sen arvokaampia ihmisiä kuin köyhät maat. Ne ei ole saanu edes 1 kierros korona rokotusta eivätkä tule saamaan.

Ni kauan ku köyhät maat eivät saa korona rokotusta ei korona Lähde täysin, koska ihmiset matkustaa rikkaista maista köyhin maihin

Äänestä

Mihin se leviää?

Äänestä

Minä en suostu työskentelemään rokottamattoman työntekijän kanssa, olen ilmoittanut sen työnantajalle. Työnanjalla on oikeus tietää onko työntekijä rokotetettu, sanoi työlainprofessori.

Äänestä
  • Kun työnantajalla EI ole mitään oikeutta penkoa kenenkään yksityisiä terveystietoja. Edelleenkään.

    Äänestä

Italia ja Venäjä toimivat myös samoin kuin Kanada:

Kanadan pääministeri Justin Trudeau järjesti Ottawassa 6.10.2021 tiedotustilaisuuden, jossa hän kertoi yhdessä varapääministeri Chrystia Freelandin kanssa hallituksen seuraavista toimenpiteistä COVID-19-pandemian käsittelyssä. Pääministeri ilmoitti, että kaikki rokottamattomat valtion työntekijät joutuvat Kanadassa palkattomalle pakkolomalle 29.10.2021 alkaen, toisin sanottuna he siis menettävät työpaikkansa. Juna- ja lentomatkustaminen kielletään kaikilta yli 12-vuotiailta rokottamattomilta kokonaan marraskuun loppuun mennessä.

Äänestä

Mitä se rokottamaton tekee sinulle jos sinulla on itsellä rokote?Mitä hyötyä semmoisesta suojasta on?

Äänestä
  • Tuo koronaa työpaikalle tietysti.

    Äänestä

  • Rokottamattomat pitkittävät rajoituksia ja kuormittavat sairaanhoitoa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Rokottamattomat pitkittävät rajoituksia ja kuormittavat sairaanhoitoa.

    Perustele.+Riskiryhmät+ja+vanhukset+++kaikki+halukkaat+ovat+rokotteen+saaneet.+Eivätkö+he+ole+nyt+turvassa?+Alle+50v+terveiden+riski+joutua+sairaalaan+koronan+takia+on+0,02%.+Herätyskello+soimaan+päässä.

    Äänestä

Rokotetut tukkivat nyt sairaaaloita t. HUS:in alueen työntekijä.

Äänestä

Onko nämä kokkolan sairaalassa olevat koronapotilaat nyt niitä, jotka olivat jo valmiiksi sairaalassa ja saivat siellä tartunnan?

Äänestä
  • Ympäri Suomea on koronapotilaita sairaalahoidossa, joista lähes jokainen rokottamaton. On myös huomattu että heistä moni ei halua lääkehoitoakaan.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ympäri Suomea on koronapotilaita sairaalahoidossa, joista lähes jokainen rokottamaton. On myös huomattu että heistä moni ei halua lääkehoitoakaan.

    Suurin osa sairaalahoidossa olevista koronapotilaista on 40-60 vuotiaita miehiä. Vanhuksia ei juuri enää sairaalahoidossa ole koska vanhusväestö on rokotettu kattavasti.

    Äänestä

Aika moni on jo ravannut sairaalassa piikkien haittavaikutusten takia.On pumpun kans ongelmia,naama halvauksia,raajojen puutumisia,veritulppia ym .eikö nämä tapaukset maksa mitään?Eikö nämä vaikuta muihin hoitoihin mitenkään?

Äänestä

Meinaavat ulkonaliikkumiskieltoa koko Suomen alueella! Näin puhuvat varmana tietona.

Äänestä

Hei kuulkaas yksi pieni kysymys : miksi ihmiset ottavat rokotuksen jos edelleenkin pitää pelätä että tauti tarttuu ja mahdollisesti jopa tappaa? Eikös rokotuksen tarkoitus ole antaa suojaa tätä tautia vastaan?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Tässä se nyt nähtiin, toistamiseen peruttu leikkaus, koronan takia. Kyllä pistää vihaksi kun on niin idiottimaisia ne ihmiset jotka ei ota rokotusta, entäs ne jotka tarttis Sairaala hoitoa muun sairauden takia, niin ei pääse hoitoon. Onneksi on firmoja jotka ei järjestä pikkujouluja tänäkään vuonna, kantavat vastuun lähimmäisistä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu