Nysse maksaa

Anonyymi

Kuhmoisten kunnalla on TSLn kanssa Sopimus joukkoliikennepalveluiden hankinnasta välillä Kuhmoinen -Tampere ajalle 1.1.2021 - 13.8.2023. Sen perusteella Pirkanmaan ELY-keskus ja Kuhmoisten kunta maksavat palvelun alijäämää Kuhmoisten kunnan alueen osalta siten, että Pirkanmaan
ELY-keskus maksaa 70 % ja Kuhmoisten kunta 30 %. Esim. vuonna 2019 Kuhmoinen maksoi tätä tappiontasausta yli 30 000 euroa.

Nyt näitä yhteyksiä on huononnettu niin, etteivät ikääntyneet enää pääse esim. TAYSiin suorilla yhteyksillä vaan tarvitsee vaihtaa Kangasalla, mikä tekee monelle matkustamisen mahdottomaksi.

Joutuukohan Kuhmoinen edelleen maksamaan kannattamattomasta liikennöinnistä ja jos joutuu niin kuinka paljon?

11

765

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Saa nähdä pärjätäänkö tällä, vai vaatiiko jatkossa myös pohjoinen-etelä-suunta kunnan subventiota.

    • Anonyymi

      En minä ainakaan uskalla enää meidän pappaa yksin lähettää nyssellä TAYSiin. Ei hän pysty käyttämään appeja ja etsimään itselleen sopivia vaihtoyhteyksiä.

      Osaako joku arvioida, onko Nyssen käyttäjämäärät Kuhmoinen-Tampere pysyneet ennallaan vai onko vähentyneet? Kuntahan maksaa sitten enemmän jos tappiota tulee entistä enemmän.

      • Anonyymi

        Samat sanat, en minäkään arvaisi Tampereelle tuolla vempaimella lähteä ja näillä ikäihmisen tiedoilla. Kuka tohon systeemiin on alunperinkään suostunut.... Pitääkö tämäkin huomioida tammivaaleissa,hittiläinen sentään.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Samat sanat, en minäkään arvaisi Tampereelle tuolla vempaimella lähteä ja näillä ikäihmisen tiedoilla. Kuka tohon systeemiin on alunperinkään suostunut.... Pitääkö tämäkin huomioida tammivaaleissa,hittiläinen sentään.

        Tämä ei ole tammivaalien asia vaan Kuhmoisten kunnan ja TSLn välinen sopimusasia. Mitä on sovittu linjasta 42?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tämä ei ole tammivaalien asia vaan Kuhmoisten kunnan ja TSLn välinen sopimusasia. Mitä on sovittu linjasta 42?

        Kyllä se tuossa pykälässä 3 on sivumennen sanottu, että 9.8.21 alkaen ajetaan ´Kangasalta Kuhmoisiin ´ (siihen asti Pyynikintorilta Kuhmoisiin)

        http://kuhmoinen.oncloudos.com/kokous/2020482-7-1.PDF


      • Anonyymi

    • Anonyymi

      Tosi. kurja, eikö sitä voi muuttaa, tai edes pyrkiä säälliseen sopimukseen ? Tai koitetaanko liittyä johonkin muuhun alueeseen kuin Pirkanmaahan! Toisaalta, jos TAYSíin ei pääse linjurilla, niin sitten Kela-taksilla, mennen tullen....

      • Anonyymi

        Sitä enemmän kunta (=kuntalaiset=me) maksaa tappion tasausta mitä vähemmän Kuhmoisista on kulkijoita.


    • Anonyymi

      Tampereen seudun joukkoliikennelautakunnalle esitetään useita muutoksia kesäkauden 2022 bussireitteihin, Nysse kertoo. Muutoksista päätetään lautakunnassa torstaina viikolla 9. joulukuuta.

      Reitteihin esitetään seuraavia muutoksia:

      ---------------------------------------
      Linja 42 Kuhmoinen – Sorin aukio

      Linjalla liikennöidään Kuhmoisista Sorin aukiolle. Tällöin muutamilla Kuhmoisiin saapuvilla ja tulevilla vuoroilla on vaihdoton yhteys Tampereen keskustaan.

    • Anonyymi

      Koiviston auton ainoat vuorot Kuhmoisten läpi ovat loppumassa maanantain-torstain osalta 4.4.22 alkaen. Sopivasti koronarajoitusten hellittäessa, kuten viime keväänäkin. Viikonlopun vuorot ovat säilymässä.

      Jos etelä-pohjoinen-suunnan joukkoliikennettä pidetään tärkeänä, olisi kunnan oltava aloitteellinen ja neuvoteltava liikennöitsijän kanssa mahdollisesta tuesta joukkoliikenteelle.

      Itä-länsi suuntahan saa jo kymmeniä tuhansia, kuten tämän ketjun alkuperäisessä postauksessa on mainittu.

    • Anonyymi

      Ei kuhmoinen noin pieniin asioihin puutu tai osallistu. Paljon tärkeämpää on runnoa koulun purkaminen ja yrittäjäyhdistykselle lisää torikojuja valtuustossa läpi. Yksi tärkeä asia on myös yrittäjävaltuutettujen vuokranalennus kunnan tiloista ja tietenkin resursseja kohdennetaan myös suunnitteluun, missä seuraavat pikkujoulut vietetään ja millä porukalla.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      163
      7322
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      26
      4218
    3. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      50
      3728
    4. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      147
      3210
    5. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      51
      2966
    6. Miten, milloin

      Se onnistuisi sun luona
      Ikävä
      49
      2559
    7. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      26
      2356
    8. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      273
      2049
    9. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      55
      2005
    10. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      29
      1906
    Aihe