12v 4A moottorin nopeuden säädin

Osaako ketää neuvoa miten saisin rakennettua säätö yksikön millä ohjata 12voltin puhaltimen moottoria? isoin ongelma on että säädin pitäisi kestää 4A virran.
65115
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat
  • Jäi edellisestä viestistä pois,eli mene kohtaan:laturit/purkaimet/aurinkoenergian ohjausyksiköt/virtalähteet,täältä löydät kohdan portaaton nopeuden säätö.Tämä on sinulle sopiva sillä järjestelmän virtakestoisuutta voi lisätä fettejä lisäämällä

    Äänestä

Etsippä netistä ideaport niminen sivu niin sieltä löydät apua pulmaasi

Äänestä

säätö.
DC-moottoriin sopii erittäin hyvin pulssisuhteen säädollä tehty kierrosnopeuden säätö. Eli jännitteen on/off-suhdetta säädetään.

Yksikertaisimmillaan saa tehtyä esim. 555-ajastimesta ja tehotransistorista tai fetistä. Häviötehot jää pieneksi, sekä moottorissa on vääntöä pienilläkin kierroksilla...

Äänestä

Sellainen firma kuin Bebek myy Kemon rakennussarjoja ,joista sinulle sopiva lötyy tyypillä B071.Tämä on myös lisätransistoreilla nostettavissa jopa 30 A viralle

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Miccu kirjoitti:

Osaako ketää neuvoa miten saisin rakennettua säätö yksikön millä ohjata 12voltin puhaltimen moottoria? isoin ongelma on että säädin pitäisi kestää 4A virran.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu