Valumajäljet sisälaudoituksessa

Anonyymi

Hei,
Olen mahdollisesti ostamassa kesämökkiä isovanhemmiltani. 1990-luvulla rakennettu ja ollut vuokrattavana. Kävimme nyt katsomassa mökkiä ja kolmen ikkunan (2 mh ja keittiö) alla oli mökin sisällä sisälaudoituksessa valumajälkiä. Ei heti suoraan ikkunan alla vaan joitain senttejä ikkunan alaosasta joku n. 10cm ja sitten nämä jäljet tummahkoja noin reilut 10cm pitkiä koko ikkunan levyisiä. Mistä tällaiset jäljet voivat tulla? Yhden makuuhuoneen ikkunan alla näitä ei ollut eikä olohuoneen ikkunassa. Mökissä on kolminkertaiset ikkunat. Pystyisikö joku neuvomaan. Vielä ei päästä asiaa tarkemmin tutkimaan kun vuokralaisten irtisanomisaika ei ole päättynyt. Iso kiitos jos joku ehtisi kertoa vaihtoehdoista!

12

428

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      mökki lienee kylmillään? kosteuden kondesnoituminen ikkunan pintaan, tiivistyminen vedeksi, ja valuminen seinälle, tähän uskon, ilmanvaihto kiinni talvella, joten mökki hikoilee..

      • Anonyymi

        Osaatko sanoa voiko tällainen aiheuttaa rakenteiden sisään kosteutta? Vai onko vauriot vaan tässä jälkinä puun pinnan päällä. Jäljet ovat täysin kuivuneita


      • Anonyymi

        Niin ja mökki on ollut vakituisena asuntona, ei ole ollut kylmillään. Myyjä epäili että olisi tullut kosteutta esim. Kun saunaa lämmitetty ja muualla asunnossa viileämpää, verho ikkunan edessä ja kosteutta kertynyt ikkunaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Osaatko sanoa voiko tällainen aiheuttaa rakenteiden sisään kosteutta? Vai onko vauriot vaan tässä jälkinä puun pinnan päällä. Jäljet ovat täysin kuivuneita

        luultavasti seinissä on höyrysulku kuitenkin.. eikä se tuossa määrin puuhun kondensoidu, kuin ikkunan pintaan..


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        luultavasti seinissä on höyrysulku kuitenkin.. eikä se tuossa määrin puuhun kondensoidu, kuin ikkunan pintaan..

        Hei kiitos kommentista. Selvitin rakentajalta niin on 18mm paneeli ja tämän takana ensimmäisenä seinän sisällä sininen höyrysulkumuovi. Kova huoli on yhä, onko voinut jotain tulla


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Hei kiitos kommentista. Selvitin rakentajalta niin on 18mm paneeli ja tämän takana ensimmäisenä seinän sisällä sininen höyrysulkumuovi. Kova huoli on yhä, onko voinut jotain tulla

        Höyrysulku on ok, ei ole kosteus eristeissä, ainakaan sisältäpäin mennyt. Mökissä lienee tulisija, keittiössä ehkä puuhella? Mietin vaan, että usein, käyttämättä ollut tulisija tuprauttaa savut sisälle, kun sitä aletaan taas lämmittää, siitä tulee luonnollisesti nokea ilmaan, joka on voinut tarttua kosteaan ikkunapintaan, ja valua siitä seinälle, jättäen jäljet,. Ota kostea riepu, vaalea, ja pyyhi seinää, keittiössä, lähteekö seinästä riepuun jotain? katosta myös ehkä löytyisi.. Oma mökki on juuri sellainen, että takan sytytys aiheuttaa lähes aina, täystuuletusta, savun poistamiseksi. . Sytytys vaatii kikkailua, ja nykyään se on kuumailmapuhallin..


    • Anonyymi

      Onpa outoa höpöttelyä: "ei ikkunan alla" mutta "ikkunan levyisiä", "sisälaudoitus" jne.

    • Anonyymi

      Turha huoli. Joissakin vanhoissa taloissa on tai oli ikkunoiden alla puukaukalo kondenssivesiä varten.

      • Anonyymi

        Aha, eipä ole sattunut kohalle, onko sisällä vaiko ulkona? sianruuhi onkin kätevä siihen, taidan heti tänään tulla sulle asentamaan, kusiränniksi olohuoneeseen..


    • Anonyymi

      Kovalla pakkasella jäätä voi muodostua ikkunan sisäpintaan jopa kolmelasisissa ikkunoissa. Yleisin syy on se, että ulkopuite on jäänyt ilman tiivistettä. Pysyvää haittaa tästä ei ole. Kokemusta on reilun 30 vuoden takaa, seuraavana kesänä tein tyyvistyksen.

      • Anonyymi

        Edes nykyaikaisissa, ( lue uusissa) ikkunoissa, ei ulkopuite ole tiivistetty.. toko sisäpuite on lämpölasi, ja tosi tiivis.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Edes nykyaikaisissa, ( lue uusissa) ikkunoissa, ei ulkopuite ole tiivistetty.. toko sisäpuite on lämpölasi, ja tosi tiivis.

        Jos ei ole tiivistettä niin kipinkapin korjaamaan laiminlyönti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      153
      3410
    2. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      83
      2952
    3. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      58
      2440
    4. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      41
      2330
    5. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      50
      2243
    6. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      115
      2235
    7. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      151
      2149
    8. Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja

      Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,
      Ikävä
      16
      2041
    9. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      12
      1526
    10. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      29
      1503
    Aihe