Oli muuten käsittämätön ja ajattelematon teko olla julkistamatta android puhelimia ja 2009-2011 tuhota todella monta vuotta. Vielä ottivat elopin microsoftin entisen työntekijät ja möivät toiminnat pois.
Linux-Android oli selvä järjestelmä jonka suosia oli jo tuolloin näkyvissä, Samsungiltakin tuli galaxy 2009 muita merkkejä.
Linux-Android oli selvä järjestelmä jonka suosia oli jo tuolloin näkyvissä, Samsungiltakin tuli galaxy 2009 muita merkkejä.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Näinhän se oli. Nokia olisi Androidin kanssa pysynyt vielä pitkään pinnalla mutta ei..
Ei olisi pysynyt..
Olisi pysynyt erittäin pitkään.
Ei kovin pitkään..
Kyllä erittäin pitkään
Ei olisi pysynyt pitkään pinnalla..
Olisi pysynyt..
Missähän eeloppi nyt saneeraa, nokia voimissaan maailman luotettavin puhelin android siis.
Haastattelussa Nokian entinen johtaja kertoi että nokialaiset lensi enemmän kuin minkään muun yrityksen johtajat, huvittavaa kun valmistivat kännyköitä, mikseivät hoitaneet liikeneuvotteluja soittamalla ja sähköpostilla edes osittain
MS varmaan halusikin saada Nokian niin huonoon kuntoon että voisivat ostaa halvalla tai sitten floppi teki työtä kilpailijoille.
"MS varmaan halusikin saada Nokian niin huonoon kuntoon että voisivat ostaa halvalla tai sitten floppi teki työtä kilpailijoille.
Kyllä Nokia ryssi ihan itse markkinaosuutensa tyytymällä virittelemään Symbiania ja Meego-yrityskin tuli kovin myöhässä kun markkinaosuudet olivat jo sakanneet rankasti ja kauan ja toiminta oli raskaasti tappiollista.
Itse asiassa Nokialla kävi enempi kuin hyvä tuuri kun sai raskaasti tappiollisen ja vakaassa syöksykierteessä olevan toiminnon myytyä juuri kreivin aikaan ja näin jälkikäteen ajatellen hyvällä hinnalla. Tuolla kauppahinnalla se sai ostettua Siemensin verkko-osuuden yhteisestä toiminnasta.
MS alaskirjasi tuosta hankkeesta raskaat tappiot sekin.
Ovat suuret päälliköt myöntäneet, että heillä ei ollut voimavaroja Androidin tapaisen käyttöjärjestermän kehittämiseen. Jonkinlainen näytöltä ohjattava puhelin oli, mutta kilpailija omi sen idean, eikä Nokia pysynyt kilpajuoksussa mukana.
"Ovat suuret päälliköt myöntäneet, että heillä ei ollut voimavaroja Androidin tapaisen käyttöjärjestermän kehittämiseen."
Väärin. Ongelma oli siinä miten Nokia-kukkulan kuningas Ollila rehvakkaasti ylenkatsoi koko Androidia eikä pitänyt sitä edes varteenotettavana kilpailijana.
"Jonkinlainen näytöltä ohjattava puhelin oli, mutta kilpailija omi sen idean, eikä Nokia pysynyt kilpajuoksussa mukana.
Ongelma oli juurkin siinä, että menneen menestyksen sokaisema, sekä liian omahyväinen ja ilman teknistä tulevaisuuden visiota oleva jarru-jäärä Ollila torppasi dissaten koko kosketusnätön, joka sen vuoksi jäi Nokian hyllyyn pölyttymään. Todellisuudessa kyse oli "vuosisadan" innovaatiosta jossa Nokia oli tuolloin kaikkien edellä.
Sitten Apple hiffasi kosketusnäytön edisteksyllisyyden ja mahdollisuudet ja ajoi oikealta ja vasemmalta Nokian ohi.