Ei, ei yhtään Toyotan mallia.
Vuoden Auto 2022 ehdokkaat
Anonyymi
58611
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 58
Vanhimmat
Paitsi Yaris Cross.
Toyota on paras!!
Toyota ei ole tuossa säälittävässä "vuoden auto" kisassa hyvin yksinkertaisesta syystä.
Toyota kun on vähintään 15 vuoden auto.
On siinä yksi Tojon bensalla mäen päälle ajettava malli, uudenaikaisen sähköautojen joukossa. Peränpitäjäksihän se jää niinkuin Tojolla on totuttu kautta aikojen.
Kauhean vakavasti en tuota kisaa ottaisi...
Vuoden auto -kisasta kerrotaan mm:
"Nimityksen on voittanut usea automerkki, muiden muassa Fiat, Ford, Mazda, Opel, Peugeot, Renault, Simca, Toyota ja Volkswagen."
Ihan premiumilta ei kuulosta.
Fiatilla ja Peugeotilla taitaa olla eniten voittoja, tunnetusti kestävät ja laadukkaat merkit. Simca on myös kova sana 😜
Toyota ei ole edes vahingossakaan voittanut mitään kilpailua... Niin harmaata kalustoa on että ei kiinnosta kun eläkeläisiä.
Maailmassa täytyy olla siis sinun mielestäsi valtaosa eläkeläisiä, koska Toyota on maailman eniten myyty automerkki.
Täällä Suomessa ei kiinnosta kun eläkeläisiä.
Ei varmasti, jos kulkee laput silmillä....
Eli täällä suomessakin valtaosa kansasta on siis sinun mielestäsi eläkeläisiä, koska Toyota on Suomessakin eniten myyty automerkki.
Autoimerkkinä myydyin joo mutta kun VW jyrää ylivoimaisesti neljällä merkillään niin tojolle jää vain hippohiihtomitali osallistumisesta ja hyvästä yrityksestä.
VW kerää ne isot luvut.
VW: 20.000 kappaletta
VW 8 170
Skoda 7 304
Audi 3 205
Seat 1 676
Toyota: 12.000 kappaletta
Toyota 11 949
Lexus 226
https://www.aut.fi/tilastot/ensirekisteroinnit/kuukausittain/2021
Miksi lasket yhteen neljä eri automerkkiä yhtä vastaan?
Unohdit tuosta listastasi pois Bentleyn, ja Ducati moottoripyörät. Nehän kuuluvat myös konsernin alaisuuteen. Kyllä sitä jo noilla eri merkeillä Yksittäisen Toyota Corollan voittaa...😂😅
Lokakuu 2021: 1 Toyota Corolla 385 kpl
9 Skoda octavia 154 kpl
Lähde; Traficom.
https://www.is.fi/autot/art-2000008303017.html
Taidat olla eläkeläinen kun suakin kiinnostaa.
Ynisijä pöllähti taas ynnäilemään eri valmistajien merkkejä yhteen.
Helmitaulu oli mukana 😉
Siksi kun ne on samoja autoja vain eri nimellä.
Ja kun audeja hinataan eniten niin kaikki muutkin vaggineet on yhtä romuja?🤣
Et taida olla kovin terävä. Ei tuossa ole laskettu neljää merkkiä yhtä vastaan vaan siinä on laskettu molempien valmistajien merkit. Tojolta siis kaksi ja VW:ltä neljä.
Jos laske molemmilta kaksi myydyintä niin silloin tulokseksi tulisi
VW: 15.000 kappaletta
VW 8 170
Skoda 7 304
Toyota: 12.000 kappaletta
Toyota 11 949
Lexus 226
VW on ylivoimainen kuningas joka tapauksessa.
Kumma vaan, ettei ole kuitenkaan maailman myydyin automerkki tuolla sinun typerällä logiikallasi.
VW on ylivoimainen kuningas huijausten ja vikojen määrässä. Ei missään muussa.
Näyttäisi olevan ylivoimainen kuningas myös suomalaisten kuluttajien valintojen perusteella.
VW: 20.000 kappaletta
VW 8 170
Skoda 7 304
Audi 3 205
Seat 1 676
Toyota: 12.000 kappaletta
Toyota 11 949
Lexus 226
https://www.aut.fi/tilastot/ensirekisteroinnit/kuukausittain/2021
Voit vetää näitä itkupotkuraivareita vaikka kuinka pitkään. Suomen kansa on kertonut lompakollaan mihin autonvalmistajaan se luottaa vuosikymmenestä toiseen.
VW on suomalaisten valinta.
Volkswagen on tietoisesti hajauttanut tuotantonsa eri merkeille. Joka merkillä on oma profiilinsa ja ostajakuntansa. Valmistaja on kuitenkin sama, Volkswagen AG.
Hyvin yksinkertaista!
"Volkswagen on tietoisesti hajauttanut tuotantonsa eri merkeille. Joka merkillä on oma profiilinsa ja ostajakuntansa. Valmistaja on kuitenkin sama, Volkswagen AG.
Hyvin yksinkertaista!"
Ja aivan sama on myös Toyotan linja. Toyotalla on myös useampi merkki joilla se tekee autoja. Suomessa Tojotan myynti jakautuu Toyotalle ja Lexukselle. Muualla tojo myy muitakin merkkejä.
Miten voi olla tojotisteille noin vaikeaa ymmärtää edes tätä perusasiaa.
Sinä voit vetää vaikka miljoona itkupotku raivattua, mutta lehdistö kertoo Toyotan yhä kasvavasta ylivoimasta. Sinun omaa sepustamaasi listaa ei löydy minkään median sivuilta. Ainoastaan omasta tyhmästä päästäisi.
Älä mollaaa eläkeläisiä. Minulla on ikää vasta 70, enkä ole edes harkinnut Toyotan ostamista. Mieleisempiäkin merkkejä löytyy.
Yarikseen isommat renkaat ja vähän uutta puskurimuovia, niin siinä taas ihan uusi malli.
Toyota voitti muistaakseni jonkin testin aikoinaan. Olisko olut priuksella? Silloin uudenaikainen hybridi tuotiin markkinoille, ja se oli alusta alkaen hyvin toimintavarma. Hatunnosto sille. Nyt 20 vuotta myöhemmin odottaisi jo jotain aidosti uutta, mutte ei, Toitsu on ollut vähän peränpitäjä viime vuosina.
Mitens se veretseisauttavat Solid State-akku? Eikös se pitänyt tulla valmiiksi Japanin olympialaisiin? Meinaan että alkuperäinen olympiapäivä oli ja meni ja sitten ne jo pidettiinkin, niin aika vähän on solid statesta kuulunut?
Corolla, ylivoimainen voitto TM talviautokisassa!
Juu ja 50-luvulla Toyota teki hyviä ompelukoneita.
0.1 pisteen voitto ja siitäkin on jo vuosia.. Skoda Octavia viimeisinvoittaja, muistuuko mieleen??
TM:
"Vuoden auto Suomessa -palkinnon pokannut Škoda Octavia jatkaa voittokulkuaan myös talvessa. Menestys perustuu pitkälti siihen, että sillä ei ole heikkoa osa-aluetta, ja vahvojakin on enemmän kuin muilla. Vertailussa jaettiin neljä kymppiä, joista puolet meni Škodalle. Octavia on joukon ainoa, joka saa täyden kympin kahdesta osa-alueesta: Maantieajo ja Hallittavuus. Ajettavuus erilaisissa olosuhteissa on siis kunnossa, mikä perustuu pitkälti joukon parhaaseen ohjaukseen, hyvään etupään tunnokkuuteen ja loistavaan suuntavakauteen. Myös lämmityslaite kuuluu parhaimmistoon, mikä on hyisessä talvessa hyvä asia. Pimeissä talvi-illoissa saa nauttia myös joukon parhaimmista valoista, joten perusasiat pitkää Lapin-matkaa varten ovat kunnossa. Etenemiskyky jää tässä vertailussa keskinkertaiseksi, mutta vain siksi, että joukossa on nelivetoisia autoja. Kaksivetoisten luokassa eteneminen on kärkikastia, joten sekin osa-alue on riittävän hyvä. "
Ylivoimainen? Pienin mahdollinen piste-ero!
Lämppärimittaus tehtiin - 7 C lämpötilassa. Huonosti lämpöeristetty kori hohkaisi kylmää, jos pakkasta olisi yli -20 C.
Kuten jo aikaisemmin sanottu, Toyota Corolla voitti TM Talvitestin ylivoimaisesti.
Paras ajettavuus, lämmityslaite, valot ja kaikki ylivertaisia kilpailijoihin nähden.
Paras talviauto löytyi – TM:n testissä kaksoisvoitto Japaniin
Tekniikan Maailman talviautotestin voitto meni Japaniin.
https://www.is.fi/autot/art-2000006412503.html
Hippohiihtäjillä masentaa, mustikkasoppa rinnuksilla ja helmitaulun helmet jumissa.
Nyt on tojotisti taas kerran juuttunut menneisyyteen niinkuin Toyotan tekniikkakin.
Vuonna 2021 Octavia voitti kuten ylä on kerrottu. Toyota RAV4:n merkillepantavin saavutus oli ettei se kyennyt suoriutumaan käsittelykokeesta vaan ryntäsi metsään ja rikkoi itsensä.
Hinurilla pois ja uutta tojoa kehiin. Aika lyhytikäinen auto Suomen talveen. Ei kestänyt edes kahta viikkoa.
TM:
"Ensimmäisenä testipäivänä Nokian Renkaiden testiradoilla oli vuorossa testeistä lumikäsittely, etenemiskyvyn mäkikokeet ja väistökoe.
Nykypäivänä väistökokeen arvostelussa suurin painoarvo on auton käytöksellä ajonvakautus kytkettynä. Auto siis testataan siinä tilassa, jossa se käynnistämisen jälkeen on ja jossa valmistaja on sitä suunnitellut käytettävän.
Toyotan väistökokeessa ajonvakautus puuttui peliin turhan voimakkaasti. Niin voimakkaasti, että taka-akselin liikkeiden holhoaminen vaikutti myös etupään pitoon, eikä auto tahtonut enää kääntyä. Niinpä asiaa päätettiin tutkia kytkemällä ajonvakautus pois päältä. Toyotassa se vielä onnistuu, kuten myös BMW:ssä. Muissa vertailujen kahdessatoista autossa se ei ole edes mahdollista.
Kokenut väistökuljettajamme Jari Pitkäjärvi ennakoi tulevaa. Hän sanoi radan kunnostajalle ja valokuvaajalle pahaenteisesti: ”Kannattaa kuvata, saattaa tulla tilanteita”.
Lähestymisnopeutta Toyotalla oli 70 km/h. Vastaavasta kokeesta BMW suoriutui juuri kunnialla vielä 73 km/h alkunopeudella myös ilman ajonvakautusta.
Väistöradan ”vastaantulijan kaistan” kohdalla auto irtosi voimakkaaseen takapyöräluistoon.
Auton perä lähti heti ensimmäisen ohjausliikkeen jälkeen yllättäen niin voimakkaaseen luisuun, ettei sitä saanut enää kiinni. Auto vain jatkoi samaan suuntaan. Tähän osaltaan vaikuttaa auton massa ja suuri hitausmomentti. Kun auto pääsee leveään luisuun, sen oikaisu on mahdotonta. Kannattaa siis ehdottomasti pitää ajonvakautus kytkettynä, vaikka sen toiminta hiukan töksähtelisikin.
Edellisen kerran Jari muisteli ajaneensa samassa kohtaa hyvinkin samalla tavalla ulos vuonna 2007. Autona oli Hyundai Accent, jossa ei ollut lainkaan ajonvakautusta, kuten ei silloin viidessä muussakaan talvivertailun kahdestakymmenestä autosta. Tällöin Jari Pitkäjärvi kirjoitti blogitekstissään ”ajonvakautus pakolliseksi”. Oltiin siis aikaamme edellä. Muutaman vuoden kuluttua ajonvakautus muuttui pakolliseksi.
Onneksi testi ei lopu Toyotan osalta tähän. Informoimme tapahtuneesta välittömästi maahantuojaa, joka otti asiasta heti kopin. Vastaava auto löytyi niinkin läheltä kuin Sodankylästä, ja se oli käytettävissämme jo 18 tunnin kuluttua onnettomuudesta. Vaihdoimme siihen alkuperäisen testiauton pyörät ja siirsimme auton odottamaan aamun lämmityslaitekoetta. Uuden auton toimittanut hinausauto otti vaurioituneen auton kyytinsä ja vei sen Rovaniemelle peltikorjaamolle."
Ei kovin mairittelevaa käyttäytymistä plugari RAVilta. Ajonvakautus toimii kuin tönkkösuolattu muikku ja ilman sitä metsähallituskutsuu.
Corollan lämmityslaitteesta olen kyllä eri mieltä, kun en käytä karvalakkia.
Ei pelkkä läppäri riitä jos auto on muuten kuraa. Talvitestissä Corollan lämppäri oli nopeampi 15- 23 välissä, joten sillä ei ole merkitystä kuin paperilla. En minä ainakaan halua talvella hikoilla autossa kun sopiva lämpötila on ihan jotain muuta kuin 23 astetta talvivatteissa.
Yaris Cross talvirenkaat alla uraiselle maantielle tuulisella säällä, niin eiköhän turhat superlatiivit karise.
Moottoritienopeudessa korvat huutavat hoosiannaa.
Toyotat ovat olleet sangen hiljaisia autoja. Eiköhän Yaris Cross ole myös kokoluokkansa hiljaisin. Olisiko vuoden auto Suomessa. Yaris on ollut täysin suvereeni kokoluokassaan. Kaikissa ominaisuuksissa muita paljon edellä.
Hihii, Toyotat on aina luokkansa mieluisin tai meluisimpia. Tämä on mitattua faktaa.
TM:
"Desibelimittarin mukaan Toyota on joukon hiljaisimpia, mutta korva on eri mieltä. Rengasmelun lisäksi Yaris kärsii kiihdytyksissä äänekkäästä moottorista. Soratiellä kivet ropisevat ja äänimaailma on kimeän peltinen."
Yhteenvetona Yaris jäi kauaksi Hondan ja Fordin taakse. Kuokkaan tuli joka alueella.
https://tekniikanmaailma.fi/lehti/10b-2021/tm-vertailu-pikkuautot-enemman-kuin-pikkuautoja/
"Hihii, Toyotat on aina luokkansa mieluisin"
Heh, sieltähän lipsahti totuuttakin sekaan;)
"Sinun omaa sepustamaasi listaa ei löydy minkään median sivuilta. Ainoastaan omasta tyhmästä päästäisi."
Ei media pidä näitä tilastoja vaan se on Trafin hommaa. Kaikki nuo rekisteröintiluvut ovat Trafin tilastosta.
Trafi kertoo totuuden ja VW on valmistajana ylivoimainen kuningas.
"Trafi kertoo totuuden ja VW on valmistajana ylivoimainen kuningas."
No sitähän minäkin! Tässä on Traficomin/Tilastokeskuksen lista myydyimmistä autoista suomessa, vaikka nyt esim. Elokuussa.
https://www.is.fi/autot/art-2000008233129.html
Lähde: Traficom/Tilastokeskus
Toyota sijat 1,2,3, ja 9.
Myös syyskuussa Toyota oli no.1 Skodan jäädessä sijalle 9
https://www.is.fi/autot/art-2000008303017.html
Lähde Tilastokeskus/Traficom
Joten mikä on sinulle vieläkin epäselvää? Vai onko jo yöunet menneet, kun Toyota jyrää VW:n jo pelkästään vasemmalla kädellään.
Pienten lukujen hippohiihdoissa tojo pärjää. Ei isojen lukujen kuninkuuslajissa.
VW: 20.000 kappaletta
VW 8 170
Skoda 7 304
Audi 3 205
Seat 1 676
Toyota: 12.000 kappaletta
Toyota 11 949
Lexus 226
https://www.aut.fi/tilastot/ensirekisteroinnit/kuukausittain/2021
Sinun hippohiihtokisoja ei vaan lasketa. Ei missään. Ei edes trafin sivuilla, joka linkki ei kaiken lisäksi edes johda mihinkään.
Oikeat, ja viralliset traficomin julkaisemat listat ovat nämä:
https://www.is.fi/autot/art-2000008233129.html
https://www.is.fi/autot/art-2000008303017.html
"Sinun hippohiihtokisoja ei vaan lasketa. Ei missään. Ei edes trafin sivuilla"
Miten niin ei missään? Just tuossa on Trafin luvut ja laskenta vielä toiseen kertaan niin tulee varmasti oikein.
VW: 20.000 kappaletta
VW 8 170
Skoda 7 304
Audi 3 205
Seat 1 676
Toyota: 12.000 kappaletta
Toyota 11 949
Lexus 226
Kyllä. Edelleen VW on ylivoimainen kun laski toiseen kertaan. On se kurko.
Alustavat VAS 2022 ehdokkaat:
Audi Q4 e-tron
Audi e-tron GT
Citroën C4
Dacia Sandero
DS 9
Fiat 500
Ford Mustang Mach-E
Hyundai i20
Hyundai Tucson
Ioniq 5
Kia EV6
Mercedes-Benz C-sarja
Mercedes-Benz EQA
Mercedes-Benz EQB
Mercedes-Benz S-sarja
Nissan Qashqai
😊Opel Mokka
Polestar 2
Renault Arkana
Škoda Enyaq
Škoda Fabia
Subaru Outback
Tesla Model Y
Toyota Yaris Cross
Volkswagen ID.4
Volvo C40
Hauskoja päiväuni listoja sulla! 😄
Vuoden auto valitaan kyseisenä vuonna julkaistuista uusista malleista. Se rajoittaa valintaa aika paljon.
Etkö tiennyt tätä?
Vastaukseni koski kylläkin klo 16.51 laadittuja omia päiväuni listoja......
Toyota 11 949
Toyota ja kaukana perässä hippohiihdon mestarit, kaukana, kaukana!!!
VW 8 170
Skoda 7 304
Audi 3 205
Seat 1 676
Onnea tojotalle merkohtaisesta ykköspaikalle 12.000 kappaleella mutta ei tuo riitä mihinkään kun VW vyöryttää valmistajakohtaiselle piikkipaikalle 20.000 kappaleen myynnillä.
Pieniä on silakat joulukaloiksi.
Mää en kyl menis ostelee muuta ku Toyota merkkisen kulkuneuvon, koska EU vehkeet on hanurista!!😝😝😝