Onko se loukkaavaa kun joku sanoo että "ota lääkkeesi" tai "mee hoitoon"?

Anonyymi

Kun jos jotain sanoo väärin niin heti ruvetaan sanomaan että ota lääkkees tai jos näytät erilaiseslta niin sanotaan että mee hoitoon. Koen tuon lääke jutun loukkaavaksi koska se kertoo (minun mielestäni) yhä syrjinnästä kehitysvammaisia kohtaan. Onko kaikki niinsanotut normaalit ihmiset sitten niin hyviä puheissaan ettei koskaan löydy mitään virhettä? Jos on niin hyvät teille.

5

532

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Priorisaatioissa kehoitetaan ottamaan jotain töitä......

    • Anonyymi

      On se musta. Jos mun kaveri sanoo vitsillä niin se on eri asia ja mulle ok kun se on meidän välinen huumori. Mutta jos joku ilkeyttään sanoo niin en pidä siitä. Jos joku mulle sanoisi niin niin vastaisin varmaan että otan lääkkeeni sitten kun on se aika päivästä. Ja hoitoa en tällä hetkellä tarvitse. Menen kyllä sitten kun on tarvetta 😊

      - Lili

      • Anonyymi

        Mä taas kun on ole lääkkeiden tarpeessa niin vastasin keeran takas näin: "Ota ite lääkkeesi." Eikä ole vastannut pitkään aikaan, varmaan ei uskaltanut ja hyvä niin.


    • Anonyymi

      Mitäs luulet? Loukkaannutko jos päällesi hyökätään toistuvasti eikä kukaan puutu asiaan kymmeneen vuoteen! Suomessa on laki tähän ja tiukat sanktiot!

    • Anonyymi

      On se kiusaamista mulle sanottiin youtubessa:olisko aika mennä hoitoon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      52
      2017
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      62
      1932
    3. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      12
      1475
    4. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      61
      1281
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      50
      1239
    6. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      845
    7. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      707
    8. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      88
      707
    9. Sotekeskus

      Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
      Ähtäri
      33
      678
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      40
      643
    Aihe