Uusi Eränkävijät kausi.

Anonyymi

Tuli sitten jo paria jaksoa vaille katsottua areenasta tuo uusi kausi.
En tiedä, mutta tuntuu menevän surkeammaksi vuosi vuodelta. Onhan se eräänlaista lavastettua niinsanottua metsästystä ja kalastusta jne, mutta jotenkin tympeä katsoa ohjelmaa jossa sanotaan ääneen ne asiat jotka metsästyksestä tietämättömien halutaan olettaa kuulevan. Tyyliin "metsästys on vain makkaranpaistoa, ulkoilua ja kavereiden kanssa hengailua, saalistakaan ei ole pakko saada"

Ensinnäkin jos saalis ei ole pääroolissa, niin ulos voi lähteä retkeilemään ilman torrakkoakin. Itse ainakin lähden metsälle saalis mielellä, olkoonkin ettei ihan joka reissulla mitään saa ei se saaliiton reissu huono silti ole.
En mene paistamaan makkaraa, koska syödä voi kotona lähteissä tai kotiin tullessa. Tulien virittely vie vain aikaa itse metsästyksestä ja usein pimeinä loppukauden syksyinä tai talvina valosa aika alkaa olemaan muutenkin kortilla.
En ajata koiria vain sen takia, että näkisin mahdollisimman usein pakenevan saaliseläimen, vaan kaatoa yritetään heti kuin mahdollista. Jahtiinkin menen yleensä yksin, koska se on silloin mielekkäämpää. Yhden tai kahden samanhenkisen kaverin kanssakin se on mukavaa, mutta hirvihommissakin mukana olevana se porukkatouhu ei ainakaan minua kiinnosta yhtään. Mukavampi kaataa hirvi yksin kuin porukan kanssa joihin mahtuu aina yksi tai kaksi nillittäjää pilaamaan tunnelmat.

Ohjelmaan oli tullut pari uutta kaupunkilaiskalastajaa ja touhukin sitten sen näköistä pääkköstelyä. Syy löytyy kyllä aina kalojen takaisin laskuun, mutta ruuaksi laittamisista ei puhuta mitään. "Tämä on alimittainen, tämä liian suuri kuteva raskasmetallinen" jne. Touhu muutenkin sunnuntaikalastajan oloista, joten eikö tuohonkin olisi osaavampia voitu valita tekemään ohjelmaa.
Ainiin jonkun ahvenen vissiin söivät kun oli "tarpeeksi suuria" Liekkö nyt iso lovi paikallisessa ahven kannassa?

Koirakuiskaaja esiintyy nyt vähemmän Äijän kanssa, mutta kyllä tuo koiralle juttelu on mielestäni jäänyt niihin alkukausiin, kun se oli vielä hellyyttävää ja hauskaa seurattavaa. Kun Aki on jäänyt vähemmälle, niin voi sitä myötähäpeän määrää kun tämä hänen eksänsä nyt imitoi Akia ja höpöttelee teennäisesti omalle lapinkoiralleen. Tekisi mieli vajota maan alle. Ei enää tätä. Keskittyisi vaikka kalastukseen, mutta ei vaan jaksa enää sitä lässyttämistä.

Aina haulikot taitettuna kulkevat ei koskaan mitään saava kanakoira pariskunta välineurheilee taas osaavan oloisina, mutta sekä vuosia vanhat koirat eivät ikinä pelaa edes jotenkin eikä se ampumataitokaan näytä koskaan kohentuvan. No kun ilmeisesti heidän haulikoissaan ei ole varmistinta, niin eihän sitä lintuunkaan ehdi jos piiput lyö kiinni juuri silloin kun lintu jo lähtee.
Kokeet menee aina mönkään ja koirakin "tiedottaa" joka kerta, mutta kummasti lintua edestä ei tiedotuksen jälkeen koskaan lähde. Tiedottaa mitä? Nälkää, silittelyä, kotiin lähtöä vai mitä?
Kanakoira touhu muutenkin on mitä kummallisinta. Ensin huudetaan niin, että mettä raikaa ja sitten ammutaan ja taas huudetaan minkä palkeista lähtee. Ei soveliasta luontoon. Puuhun haukkuva pystykorvametsästys se on rauhaisaa ja hiljaista. No enemmän näin koirattomana metsästäjänä lintusaaliille näytän pääsevän kun tuo pariskunta. Metsoja, teeriä, riekkoja ja pyitä tullut jo tälle kaudelle ihan vain kytistelemällä ja joku pompusta.

Isä ja poika kaksikko on ihan ok mutta tuo pojan pikkuvanha olemus ja selkeästi suuhun laitetut sanat ei oikein tuo pisteitä. Lisäksi pojalle erikseen lavastettu hirven kaatokin oli vähän niin ja näin. Kuka lienee senkin lopulta kaatanut.
Nuoret mukana on mahtava juttu, mutta tuo käsikirjoituksen paistaminen läpi vie mielenkiintoa.

Kuusamon naista on ihan mukava seurata lapsineen, mutta turhan teennäistä touhua kanssa.

Mutta! Manu kavereineen on ohjelman ehdotonta aatelia. Manulle pitäisi olla oma ohjelma tai koko eränkävijät tehdä vain hänen harrastuksiin.
Hauskaa huumoria kylvävä pellepeloton, jolla aina joku uus innovaatio on parasta antia. Manu kalastaa syödäkseen ja metsästää syödäkseen ja rehellisesti sanoo paljonko viime vuonna kaatoi peuroja jne. Asioita ei kierrellä, vaan ne kerrotaan totuuden mukaisesti. On milloin jänis tutkimusta, kutupurojen kunnostusta, perhosten tutkimusta, metsästystä, kalastusta, kolari peuran hakua jne jne.
Aivan parasta antia tuossa ohjelmassa joka pitäisi omistaa kokonaan hänen tekemisilleen. Kuten sanoin toivottavasti hän saisi ihan oman ohjelmansa.

Muuten jos verrataan suomalaisia metsästysohjelmia ruotsalaisiin tai norjalaisiin on suomi kaukana näistä huippu metsästysmaiden filmeistä. Ruotsalaisissa ja norjalaisissa ohjelmissa metsästetään aidosti eikä pyydellä anteeksi sitä että metsästetään kuten suomalaisessa eränkävijöissä näkyy olevan tapana tyyliin "en mä nyt täältä mitään halua saada kunhan vaan paistan makkaraa"
Ottakaa edellämainituista maista vinkkejä, jos muuten ette osaa tehdä ohjelmaa.

8

969

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hyvin kirjoitettu , olen samaa mieltä , siinä ohjelmassa halveerataan katsojia .

      • Anonyymi

        Hyvä kirjoitus. Nuo kanakoira metsästäjät on omanlaisensa, nainen huutaa palkeistaan ; paikka!
        Lyö taitettua haulikkoa yhteen, ampuu ohi taas.
        Mitä himskattia , ottais vielä patit pois.

        Manu on joo yliveto kaikessa.

        Onko se kiljuva-kalastajatyttö vielä mukana, huuti kuin jokihinaaja, kun oli tärppi?


      • Anonyymi

        Isä ja Poika. Äiti ja pieni lapsi.

        Hyvänen aika mitä eläintenvihaa ja pyssynkäsittelyn opettelua lapsena.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Isä ja Poika. Äiti ja pieni lapsi.

        Hyvänen aika mitä eläintenvihaa ja pyssynkäsittelyn opettelua lapsena.

        Se että sinä kaupunkilais ituhippi vihaat eläimiä, niin turhaan sä sitä projisoit metsästäjiin jotka tekevätkin niiden eläinten eteen jotain että kannat kukoistaisi.


    • Anonyymi

      Kait se on hyvä ohjelma aloittelijalle ja sellaisia lienee sitä katsovat.

    • Anonyymi

      Älä huuda, älä pauhaa riko luonnonrauhaa.

    • Anonyymi

      En kulje haulikko taitettuna, jos vaikka kanahaukka sattuu kohdalle niin jään riistan tuholainen ampumatta.

      • Anonyymi

        Sinun kommenttisi tällä palstalla tuntien et onneksi edes omista haulikkoa. Niitähän ei teille ituhipeille edes myönnetä, kun pällitestissäkin heittää heti ja vaikka niitäkään ei enää tehdä niin pällin näkee jo päällepäin. xD


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      60
      4976
    2. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      36
      2259
    3. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      61
      2134
    4. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      206
      2081
    5. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      213
      1334
    6. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      18
      1118
    7. Joko luovutat

      Mun suhteen?
      Ikävä
      89
      956
    8. Taas joku junan alle

      Piltolan tasoristeyksessä: https://www.tilannehuone.fi/ Uutinen Iltalehdessä, Iltasanomissa, MTV:llä, Ylellä jne. Jossai
      Loimaa
      47
      923
    9. Jalat alta

      Multa kun veit 😎 👘 🦵🦵🤏
      Ikävä
      66
      877
    10. Harmittaa...Lampsiinjoen sillat

      Tulva vei toisen ja toinenkin hajosi. Mielellään korjaisin molemmat, mutta ei ole resursseja siihen hommaan. Ikää jo 72v
      Imatra
      12
      839
    Aihe