Ojitus naapurin maalla

Anonyymi

Tuli vastaan itselleni outo tilanne. Eli paikallinen urakoitsija, joka huolehtii tämän seudun moottorikelkkaurista, tuli siihen johtopäätökseen, että hänellä on oikeus maanomistajaa kuulematta ja tältä lupaa kysymättä kaivaa kaivinkoneella noin 70 metriä pitkä oja (leveys metri ja syvyys noin 1/2 metriä) sähkölinjalla, joka on karttapaikankin mukaan tosiaan haittaa kärsineen mo:n omaisuutta. Noin 20 vuotta sitten on annettu sopimusta vastaan sähköyhtiölle oikeus sähkösiirtotoimenpiteisiin. Ei muuhun.

Ojankaivuun motiivi oli puhelinkeskustelun perusteella (noin vuosi sitten, jolloin teko havaittiin melko tuoreeltaan) vedenjohtaminen pois hänen ylläpitämältään kelkkauralta. Lopputulemana se, että saan lisää valumavettä vähintään sadan hehtaarin alueelta, jolta se ei ole ennen valunut alueelle, joka on jo valmiiksi siinä ja siinä notta pärjääkö mänty. Pinta-alaa noin 1 ha.

Ojittajan lähtökohta on, että sähkölinjan alla on on lupa tehdä ojituksia maanomistajaa kuulematta.

Olisi mielenkiintoista kuulla vastaavista omankädentoimijoista. Oma asiana menee totta kai rikosilmoitukseen jos en saa sovittua asiaa.

1

119

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Rikosilmoitusta voipi yrittää, mutta jos jotain vahingonkorvausta haluat niin toivottavasti olet reklamoinut asiasta todistettavasti jo viime vuoden puolella. Viivyttely ei näissä asioissa ole hyväksi.

      Sinänsä sähköyhtiötäkin voipi kiinnostaa, jos (ison?) linjan alla on kaivettu ilman heidän lupaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      71
      4215
    2. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      15
      2674
    3. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      2307
    4. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      11
      2233
    5. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      107
      2176
    6. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      99
      2131
    7. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      107
      2123
    8. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      603
      1924
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1905
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      23
      1673
    Aihe