Ojitus naapurin maalla

Anonyymi

Tuli vastaan itselleni outo tilanne. Eli paikallinen urakoitsija, joka huolehtii tämän seudun moottorikelkkaurista, tuli siihen johtopäätökseen, että hänellä on oikeus maanomistajaa kuulematta ja tältä lupaa kysymättä kaivaa kaivinkoneella noin 70 metriä pitkä oja (leveys metri ja syvyys noin 1/2 metriä) sähkölinjalla, joka on karttapaikankin mukaan tosiaan haittaa kärsineen mo:n omaisuutta. Noin 20 vuotta sitten on annettu sopimusta vastaan sähköyhtiölle oikeus sähkösiirtotoimenpiteisiin. Ei muuhun.

Ojankaivuun motiivi oli puhelinkeskustelun perusteella (noin vuosi sitten, jolloin teko havaittiin melko tuoreeltaan) vedenjohtaminen pois hänen ylläpitämältään kelkkauralta. Lopputulemana se, että saan lisää valumavettä vähintään sadan hehtaarin alueelta, jolta se ei ole ennen valunut alueelle, joka on jo valmiiksi siinä ja siinä notta pärjääkö mänty. Pinta-alaa noin 1 ha.

Ojittajan lähtökohta on, että sähkölinjan alla on on lupa tehdä ojituksia maanomistajaa kuulematta.

Olisi mielenkiintoista kuulla vastaavista omankädentoimijoista. Oma asiana menee totta kai rikosilmoitukseen jos en saa sovittua asiaa.

1

134

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Rikosilmoitusta voipi yrittää, mutta jos jotain vahingonkorvausta haluat niin toivottavasti olet reklamoinut asiasta todistettavasti jo viime vuoden puolella. Viivyttely ei näissä asioissa ole hyväksi.

      Sinänsä sähköyhtiötäkin voipi kiinnostaa, jos (ison?) linjan alla on kaivettu ilman heidän lupaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      120
      4540
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      66
      2619
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      80
      1665
    4. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      9
      1146
    5. Jos vielä joku päivä nähtäis...

      Miten suhtautuisit minuun, mies?
      Ikävä
      66
      872
    6. Nyt se on varmaa kuntajakoselvitys

      Ensi viikolla tuöee kuntaministeri ulos ja kertoo asiasta.
      Ähtäri
      21
      853
    7. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      41
      835
    8. Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi

      Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu
      Ikävä
      120
      833
    9. Yhteen hiileen velanottoveljet V P K

      Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N
      Pyhäjärvi
      67
      807
    10. Olisin valmis tutustumaan uudelleen

      En menneisyyden kautta vaan haluaisin tutustua ihmiseen, jollaiseksi olet kasvanut.
      Ikävä
      50
      789
    Aihe