Tuli vastaan itselleni outo tilanne. Eli paikallinen urakoitsija, joka huolehtii tämän seudun moottorikelkkaurista, tuli siihen johtopäätökseen, että hänellä on oikeus maanomistajaa kuulematta ja tältä lupaa kysymättä kaivaa kaivinkoneella noin 70 metriä pitkä oja (leveys metri ja syvyys noin 1/2 metriä) sähkölinjalla, joka on karttapaikankin mukaan tosiaan haittaa kärsineen mo:n omaisuutta. Noin 20 vuotta sitten on annettu sopimusta vastaan sähköyhtiölle oikeus sähkösiirtotoimenpiteisiin. Ei muuhun.
Ojankaivuun motiivi oli puhelinkeskustelun perusteella (noin vuosi sitten, jolloin teko havaittiin melko tuoreeltaan) vedenjohtaminen pois hänen ylläpitämältään kelkkauralta. Lopputulemana se, että saan lisää valumavettä vähintään sadan hehtaarin alueelta, jolta se ei ole ennen valunut alueelle, joka on jo valmiiksi siinä ja siinä notta pärjääkö mänty. Pinta-alaa noin 1 ha.
Ojittajan lähtökohta on, että sähkölinjan alla on on lupa tehdä ojituksia maanomistajaa kuulematta.
Olisi mielenkiintoista kuulla vastaavista omankädentoimijoista. Oma asiana menee totta kai rikosilmoitukseen jos en saa sovittua asiaa.
Ojitus naapurin maalla
Anonyymi
1
139
Vastaukset
- Anonyymi
Rikosilmoitusta voipi yrittää, mutta jos jotain vahingonkorvausta haluat niin toivottavasti olet reklamoinut asiasta todistettavasti jo viime vuoden puolella. Viivyttely ei näissä asioissa ole hyväksi.
Sinänsä sähköyhtiötäkin voipi kiinnostaa, jos (ison?) linjan alla on kaivettu ilman heidän lupaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1196196Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto625131SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun664256SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt1003845Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost123611Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1203168SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het522546Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352489Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat672242Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val261594