Mitä mieltä olette nimestä Eija? Mielestäni se on kauniin kuuloinen, mutta onko se liiaksi "suurten ikäluokkien" nimi (kuten Pirkko, Pentti, Marja-Liisa, Sirkka jne.); miltä se teidän korvaan kuullostaa? Kiitos mielipiteistänne! =)
Eija
11
2155
Vastaukset
- rajaa...!
Kuuluu kastiin Uuno, Manta, Matilda, Aino, Kaisa, Rauha jne... mitä enikinä laittaisi lasten nimiksi!
- minä
Ihan kiva. On se ehkä vähän sellainen "suurten ikäluokkien" nimi mutta ei se ainakaan mua haittaa..:)
- uskalikko
Kuka uskaltaa poiketa linjasta laittaa myös noita "suurten ikäluokkien"nimiä,joka ei uskalla laittaa ninniä,jenniä ,timiä emmaa jne..
- lena-edit
Kuulostaa ihan hyvältä. Suurten ikäluokkien nimet ovat luultavasti 10-20 vuoden kuluttua suuressa huudossa.
Ajastaan edellä oleva antaa jo nyt sellaisen nimen.
Niitä annetaan sitä paitsi nykyäänkin lapsille nimiksi.
Nehän eivät ole nimistön päivänperhosia. - Anonyymi
Ruma nimi varsinkin jos sisäisesti rumalla ihmisellä
- Anonyymi
On minusta enemmänkin ruman kuuloinen, mutta ihan tavallinen nimihän tuo. Tunnen kolme Eijaa, joista yksi on jotain 70-vuotias, yksi varmaan 50 ja yksi n. 40.
- Anonyymi
Tuntuu kielteiseltä.
- Anonyymi
Eijaa huudahdus on vanha kirkollinen termi joka tarkoittaa riemua,iloa. Laittaisin kyllä lapselleni vaikka vanha nimi onkin aivan kuin Ukko,Pekka , Tarja jne.
- Anonyymi
Ei Eija ole ensisijaisesti suurten ikäluokkien vaan 1950-luvun loppupuolella syntyneiden nimi
- Anonyymi
Ihan OK nimi mielestäni, itse tosin en sitä voisi antaa, kun tulee ihan liikaa mieleen oma entinen luokanope...
- Anonyymi
Ei Eija ole kovin vahvasti juuri suurten ikäluokkien nimi. Se oli suosittu varsinkin 50-luvun LOPULLA.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks2094620Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t1073360Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per881857Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va141440Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu181346Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20271273Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt2601230- 521210
Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi131159- 551089