Jousiaseet luvanvaraisiksi. Ei minulla muuta.
Kaikenlaiset sekopäät pääsee niihin käsiksi liian helposti.
Jousiaseet luvanvaraisiksi
21
908
Vastaukset
- Anonyymi
Luvanvaraisuus, ei olisi mikään ratkaisu. Pimeiltä markkinoilta saa haulikonkin helpommin kun laillista reittiä.
- Anonyymi
Kuinka ihmeessä keksit vaatia tätä tällä hetkellä? Onko asia vaivannut sinua jo pitemmän aikaa?
- Anonyymi
On jo kauan sitten tullut mieleen että miten voi noin tehokkaan aseen saada kuka vain. Nyt sitten Norjan tapahtumat toi vielä mieleen asian tilan.
Myös tasapuolistahan se olisi ruutiaseiden omistajia kohtaan.
- Anonyymi
Kataja hävitettävä Suomesta.
- Anonyymi
Kivien ja laakerikuulien hallussapito luvanvaraiseksi. Samoin mätien tomaattien ja pääministeriä ja ympäristöministeriä kritisoivien ajatusten hallussapito.
- Anonyymi
Kielletyt ajatukset,tätä pitäisi laajentaa paljon.Ehkä perustaa myös totuuden ministeriö.
- Anonyymi
Jos ihan oikeasti asiaa ajatellaan niin aseiden luvat vain AMMATTImetsästäjille.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jos ihan oikeasti asiaa ajatellaan niin aseiden luvat vain AMMATTImetsästäjille.
Suomessa on vain kourallinen ammattimetsästäjiä. Esim. kaikki hirviporukat ovat harrastajia. Ajatteletko yhtään mitä kirjoitat?
- Anonyymi
Ehdotan, että kielletään netin käyttö tai ainakin tehdään siitä luvanvaraista. Saataisiin kaikki aivottomat ääliöt hiljaisiksi.
- Anonyymi
Toivotaan että saadaan Suomeen kireämpi asepolitiikka. Minä ainakin aioin jatkossa jokapaikassa puhua sen puolesta. Monenelaista sekopäätä se leipä elätttää ja ne vielä kantavat aseita.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Toivotaan että saadaan Suomeen kireämpi asepolitiikka. Minä ainakin aioin jatkossa jokapaikassa puhua sen puolesta. Monenelaista sekopäätä se leipä elätttää ja ne vielä kantavat aseita.
Suomessa tehdään laillisilla aseilla hyvin vähän rikoksia. Lähes kaikki rikokset tehdään laittomilla aseilla ja näistäkin rikoksista suurin osa on tehty ryyppyporukoissa teräaseilla.
Jos aseturvallisuutta halutaan parantaa, niin ehkäisytyö pitäisi suunnata laittomien aseiden määrän vähentämiseen.
Jos asepolitiikkaa kiristetään Suomessa, niin kuinka laillisten aseiden määrän väheneminen mielestäsi vaikuttaa laittomiin aseisiin. Uskallan väittää, ettei mitenkään vaan pikemminkin yhä useampi ase on laiton eikä niitä pysty kukaan valvomaan.
Laillisten aseiden haltijat ovat kaikkein lainkuuliaisimpia kansalaisia, sillä he tietävät menettävänsä aseluvat pienestäkin rikkeestä.
- Anonyymi
Pistoolien poisto poliiseilta myös ja metsästysaseiden käyttökielto0 alle 80-vbuotiaille.
- Anonyymi
Poliisit siis olisivat mielestäsi käyttää haulikoita ja konepistooleita?
Alle 80 vuotiaat sensijaan saisivat urheiluammuntaan sopivia aseita, jotka sopivat myös metsästykseen?
Vanhat dementoituneet papparaiset sensijaan saisivat kompuroida aseineen metsällä ja vanhainkodeissa.
Varsin mielenkiintoinen, mutta aivoton ehdotus.
- Anonyymi
Ei kannata hätäillä. Odotetaan muutama kuukausi niin tämäkin Norjan jousiase-tragedia on unohtunut lähes kaikilta.
- Anonyymi
Niin Norjan uhrit puukotettiin.
Jousella kai ammuttiin yksi nuoli kaupassa.
Eli valtaosa uutisesta oli tapahtuman ympäristön kuvittelua.- Anonyymi
Missä tämä tieto
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Missä tämä tieto
Uutisissa kerrottu.
- Anonyymi
Ehdotan maapallon tuhoamista. Näin loppuu sekopäinen sekoilu.
- Anonyymi
Jos sinulla ei ollut muuta asia, niin voisit aloittaa itsestäsi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jos sinulla ei ollut muuta asia, niin voisit aloittaa itsestäsi.
Menehdy
- Anonyymi
Auton jouset ja vasarat ja hiomakoneet luvanvaraisiksi niin että tämmöistä ei pääse tapahtumaan:
https://www.youtube.com/watch?v=jdop5bA3yyY
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti25645582Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!4411349Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy22110961Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump389775Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla898606Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2776654Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen
Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti22525Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys442350Perussuomalaisiin minä luotan
Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.122334- 452154