Mitä merkitystä lumiesteillä on sellaisilla räystäillä, joiden alla ei kuljeta??
Lumiesteet
7
484
Vastaukset
- Anonyymi
Ei välttämättä mitään, jos ei lumien tippumisesta kerralla katolta ole haittaa. Mahdollisia haittoja ainakin:
- kasvillisuus, pensaat kärsii
- rakennus voi kärsiä jos iso lumikasa seinustalla, rikkoo ehkä kellarin ikkunoita ja sulamisvedet ohjautuu rakennusta kohti
- ison lumikasan kolaaminen kauemmas rakennuksesta on iso homma
Itsellä on lumiesteet vain kulkureittien kohdalla, ja ongelmana on (lumen määrästä ja keväästä riippuen) että poimupeltikatteelta lumi valuu alas vain pikkuhiljaa, ja räystäältä roikkuvaa pitkää lumi-/jäälippaa joutuu välillä tiputtelemaan alas kun alkaa näyttää hurjalta.- Anonyymi
No mulle sano katontekijä, että jos ei ole lumiesteitä eteisen ja talon kolmiossa, jiiripellit voi tippua lumen mukana.. Ja toisessa kohdassa jossa on lapetikkaat, niin nää tikkaat voi lumimassa pudottaaalas ja voi tulla kattovaurioita.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No mulle sano katontekijä, että jos ei ole lumiesteitä eteisen ja talon kolmiossa, jiiripellit voi tippua lumen mukana.. Ja toisessa kohdassa jossa on lapetikkaat, niin nää tikkaat voi lumimassa pudottaaalas ja voi tulla kattovaurioita.
Jos lapetikkaat tulee alas lumien mukana niin katontekijä asentaa seuraavaksi ne niin että pysyy ja ilman lisäveloitusta.
- Anonyymi
Lumiesteet tulisi asentaa symmetrisesti. Jos vain toisella lappeella on lumiesteitä, niin rakenteisiin kohdistuu epäsymmetrinen kuorma.
- Anonyymi
Erityisesti se katolta liikkeelle lähtevä lumikuorma aiheuttaa tuhoa katon pinnoille, läpivienneille ja kattotuotteille.!
- Anonyymi
Hyvin on sinkitty pelti kestänyt tuon yli 50 vuotta. Pari lumetonta talvea on ollut.
- Anonyymi
voi hettanen, varsinainen jiiripelti on vesikatteen alapuolella, eikä lähde sieltä kyllä yhtään mihinkään, jos jiiri on vielä päältäkin pellitetty, näön vuoksi, sen lähtemisellä ei ole mitään merkitystä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1077706
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?1075888- 835147
- 1394516
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan113210- 552947
- 582898
Törkeää toimintaa
Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818102434- 612427
Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.562036