Tukijussin ahneuden korkeaveisu kajahti taas!

"Karjatilalta löytyi elävien sonnien joukosta kymmenittäin kuolleita sonneja, joista osa oli menehtynyt jo viikkoja aiemmin – mies tuomittiin ehdolliseen vankeuteen", raportoi tänään Uutissuomalainen.

Tukijussin perusprinsiipit ahneus, ahneus, ahneus kajahtivat taas kerran täydessä korkeudessaan.

"Oikeus myös totesi tuomiossaan, että miehen laiminlyönneistä eläimille aiheutunut kärsimys oli huomattavaa. Näin ollen tekojen katsottiin olleen kokonaisuutena arvostellen törkeitä.", päättyi Uutissuomalaisen artikkeli.

Surullista kerta toisensa jälkeen.

9

221

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sä varmaan tumputat nyt?

    • Anonyymi

      Oliko noita tapauksia montakin kun ei oikein tuosta käynyt ilmi?

      • Anonyymi

        Sähköpiiskan käyttö ja potkiminen ovat tunnettuja asioita suomalaisessa 'eettisessä karjataloudessa'. Törsäke.


    • Anonyymi

      Tämä pösilö se on luulevinaan, että saman tapauksen eri käsittelykertoja lehdistössä erehtyy joku muukin luulemaan erillisiksi tapauksiksi. Näitä eläinrääkkäystapauksia ei siis suinkaan ole 'yhtenään ' lehdistössä, vaan yhdenkin tapauksen rääpiminen kestää vuosia noussen pintaan vähän eri näkökulmilla. Säälittävää tarkoitushakuisuutta Jopa_vainilta.

      • Suomalaisen talonpojan kolmeen perusprinsiippiin, jotka ovat ahneus, ahneus, ahneus, perustuvia ilmentymiä ja rikollisia tekoja on pilvin pimein. Eivät ne vain yhden jutun toistettuja versioita ole.


      • Anonyymi
        jopa_vain kirjoitti:

        Suomalaisen talonpojan kolmeen perusprinsiippiin, jotka ovat ahneus, ahneus, ahneus, perustuvia ilmentymiä ja rikollisia tekoja on pilvin pimein. Eivät ne vain yhden jutun toistettuja versioita ole.

        Tumputatko parhaillaan?


    • Anonyymi

      Puhdasta ja eettistä suomalaista lihaa eikä mitään tuontimoskaa.

      Niinpä niin!

      • Anonyymi

        Citytörsät "elämysmatkalla"....usein yöaikaan niin saa rauhassa "puuhastella"


    • Anonyymi

      Ei tartte huolehtii, ku rahaa tuli olee sonni raato tai eiies.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      53
      947
    2. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      69
      741
    3. Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan

      Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli
      Jämsä
      61
      726
    4. Mitä haluaisit kysyä tänään

      Kaivatultasi? Anna jokin tunniste itsestäni tai hänestä.
      Ikävä
      55
      670
    5. En välitä sinusta yhtään

      Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.
      Ikävä
      47
      644
    6. Ei se nainen edes oo

      mitenkään nätti 🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      62
      613
    7. Olen luovuttanut

      Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik
      Ikävä
      33
      593
    8. Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"

      Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk
      Kotimaiset julkkisjuorut
      7
      586
    9. Hyvä ihminen

      Koetko olevasi hyvä ihminen ja kohteletko toisia arvostavasti?
      Ikävä
      78
      486
    10. Nainen. Onko meissä

      Sinusta jotain samaa? Näköä tai luonteenpiirteitä? Utelias
      Ikävä
      37
      470
    Aihe