Oslon lähellä Kongsbergissä tapahtui keskiviikkoiltana sarja hyökkäyksiä, joissa on kuollut viisi ihmistä. "Epäilty" tekijä ampui ihmisiä jousiaseella. VG: Entinen naapuri hämmentyi jousiasemiehen puuhista – poliisi kävi "epäillyn" kotona kahdesti viime vuonna. "Epäilty" tekijä otettiin tuoreeltaan kiinni. Miehen "uskotaan" toimineen yksin. Poliisin mukaan"epäilt" on 37-vuotias Kongsbergissä asuva Tanskan kansalainen, joka on aiemmin kääntynyt islamiin. Miehen radikalisoitumisesta on oltu huolissaa...
Norjan Kongsbergissä tapahtuneista iskuista "epäillyn" miehen hämmentävä käytös sai VG:lle puhuneen entisen naapurin huolestumaan jo viime vuonna. Myös poliisi kävi "epäillyn" kotona kahdesti vuonna 2020.
PS: Koko uutinen täynnä vaan sitä samaa tuttua "epäillään" mantraa. Olis vaan "uskottu" joka käänteessä, niinkuin yhdessä kohtaa uskottiinkin. Eikö suomen surkea media uskalla edes vieraan maan henkirikoksista kirjoittaa tekijä nimityksellä, vaan aina se pitää kunnioittaa sitä tekijää "epäilty" lorusanalla.
Eikö kukaan täälläkään uskalla olla sitä mieltä, ettei tuollaista selvääkin selvempää murhaa ole tarpeen hymistellä "epäillään" korusanalla.
Mitä ihmeen väärää siinä muka on, jos jätettäisiin tuo jatkuva "epäillään" lisuke sanan toistaminen pois. Eihän ole mitään väärää eikä kummallista!
Noin törkeä rikos, ja silti pitää kunnioittaa syvästi tekijää, jollaisena tekijä tulee pysymään alusta loppuun asti, kunhan ensin on käyty läpi lukemattomat turhanpäiväiset ja kalliit oikeudenkäynnit. Ei selvässä asiassa tarvi käydä mitään pellemäistä oikeudenkäyntiä, vaan paras tapa olisi niinkuin sodan aikan, että pannaan toimeen kenttäoikeus ja ammutaan.
Länsimainen oikeuskäytäntö on pellemäistä touhua heti alkumetreiltä lähtien, kun kirjoitellaan koru sanoin tekijästä, että hän on "epäilty", vaikka oikeasti ei ole. Poliisihan on Norjassa jo selvittänyt asian juurta jaksain, joten sitä ei kukaan takuulla epäile, kunhan vaan leikitellään tuolla tyhjän päiväisellä muoti termillä ja jokainen kuorossa toistaa samaa liturgiaa. 😁
Siunatuksi lopuksi vielä, että siinä se nähdään, mitä siitä seuraa, kun on haalittu näitä islaminuskoisia tänne pohjoismaihin. Kyllä kaikki maailman rodut ja isalmistit ym,. saisivat pysyä omissa nurkissaan, eikä tulla tänne tappamaan ja luomaan sitä heidän omaa omituista uskontoaan ja kulttuuriaan.
Norjassa jousiase mies tappoi
Anonyymi
2
91
Vastaukset
- Anonyymi
Totta töriset. Ei tuossa ole mitään epäilemisen aihetta. Miksi näitä rikollisia pitää kunnioittaa näin syvästi ? Nyt tämä jätkä on hellässä hoidossa sekä huomassa.
- Anonyymi
Toimii kuitenkin, se pyörii sittenkin
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 893298
- 623057
Kuoleman pelko katosi
Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä4332550- 802333
- 802313
- 962066
Toiselle puolikkaalleni
Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j371945- 121656
Kuhmolainen on selvästi kepun lehti
Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan201653Ei mun tunteet
ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil311509