Norjassa jousiase mies tappoi

Anonyymi

Oslon lähellä Kongsbergissä tapahtui keskiviikkoiltana sarja hyökkäyksiä, joissa on kuollut viisi ihmistä. "Epäilty" tekijä ampui ihmisiä jousiaseella. VG: Entinen naapuri hämmentyi jousiasemiehen puuhista – poliisi kävi "epäillyn" kotona kahdesti viime vuonna. "Epäilty" tekijä otettiin tuoreeltaan kiinni. Miehen "uskotaan" toimineen yksin. Poliisin mukaan"epäilt" on 37-vuotias Kongsbergissä asuva Tanskan kansalainen, joka on aiemmin kääntynyt islamiin. Miehen radikalisoitumisesta on oltu huolissaa...
Norjan Kongsbergissä tapahtuneista iskuista "epäillyn" miehen hämmentävä käytös sai VG:lle puhuneen entisen naapurin huolestumaan jo viime vuonna. Myös poliisi kävi "epäillyn" kotona kahdesti vuonna 2020.
PS: Koko uutinen täynnä vaan sitä samaa tuttua "epäillään" mantraa. Olis vaan "uskottu" joka käänteessä, niinkuin yhdessä kohtaa uskottiinkin. Eikö suomen surkea media uskalla edes vieraan maan henkirikoksista kirjoittaa tekijä nimityksellä, vaan aina se pitää kunnioittaa sitä tekijää "epäilty" lorusanalla.
Eikö kukaan täälläkään uskalla olla sitä mieltä, ettei tuollaista selvääkin selvempää murhaa ole tarpeen hymistellä "epäillään" korusanalla.
Mitä ihmeen väärää siinä muka on, jos jätettäisiin tuo jatkuva "epäillään" lisuke sanan toistaminen pois. Eihän ole mitään väärää eikä kummallista!
Noin törkeä rikos, ja silti pitää kunnioittaa syvästi tekijää, jollaisena tekijä tulee pysymään alusta loppuun asti, kunhan ensin on käyty läpi lukemattomat turhanpäiväiset ja kalliit oikeudenkäynnit. Ei selvässä asiassa tarvi käydä mitään pellemäistä oikeudenkäyntiä, vaan paras tapa olisi niinkuin sodan aikan, että pannaan toimeen kenttäoikeus ja ammutaan.
Länsimainen oikeuskäytäntö on pellemäistä touhua heti alkumetreiltä lähtien, kun kirjoitellaan koru sanoin tekijästä, että hän on "epäilty", vaikka oikeasti ei ole. Poliisihan on Norjassa jo selvittänyt asian juurta jaksain, joten sitä ei kukaan takuulla epäile, kunhan vaan leikitellään tuolla tyhjän päiväisellä muoti termillä ja jokainen kuorossa toistaa samaa liturgiaa. 😁
Siunatuksi lopuksi vielä, että siinä se nähdään, mitä siitä seuraa, kun on haalittu näitä islaminuskoisia tänne pohjoismaihin. Kyllä kaikki maailman rodut ja isalmistit ym,. saisivat pysyä omissa nurkissaan, eikä tulla tänne tappamaan ja luomaan sitä heidän omaa omituista uskontoaan ja kulttuuriaan.

2

115

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Totta töriset. Ei tuossa ole mitään epäilemisen aihetta. Miksi näitä rikollisia pitää kunnioittaa näin syvästi ? Nyt tämä jätkä on hellässä hoidossa sekä huomassa.

    • Anonyymi

      Toimii kuitenkin, se pyörii sittenkin

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6208
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5687
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      2703
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      107
      2128
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1828
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1744
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1623
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1290
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1197
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      1068
    Aihe