Viestintä tiedekunnan naisskandaali

Anonyymi

”kaikkiin tiede- ja opiskeluyhteisömme jäseniin toisia kunnioittavan, yhdenvertaisen ja kannustavan ajattelu- ja toimintatapojen ylläpitämiseksi”.

Tiedekunnassa on suuri naisten enemmistö. Tästä jo päättelee, ettei ole tasa-arvoa tiedekunnassa. Kyllä naisetkin saapuivat töihin juuri kiintiöiden kautta, että piti olla optimaalinen naisten kiintiö.

Voi olla että kyse jostakin sisäisestä ilmiöstä, kuten artikkeli HS.fi antaa ymmärtää, yliopistoon, tiedekuntaan liittyvää, kun viestintä on pehmeämpi tiede.

Esimkerkiksi minä kun tahdon opiskella. mutta en pääse. Tämä yleinen kommentti, että kaikki haluavat eivät pääsee opiskelemaan yliopistoon eikä avoimeen ruveta maksamaan rahaa, jonka määrä alkaa kivuta ylöspäin sekunneittain.

Siis kaikki eivät pääsekään kun haluavat opiskelemaan.

Toiseksi naisia edelleen suositaan ihan muuten vain koska ovat naisia.
Mies johtajat kun alkavat 'tasa-arvoisiksi' naisten kanssa, eivät vielä oivaltaneet, että he ovat seuraavia. Kun miesopiskelijat puuttuvat tiedekunnasta ja opettajien miesjohto tukee kehitystä, niin itse miesopettajat tulevat olemaan seuraavia vaihtamaan työpaikkaa.

1

106

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Viestinnässä naisilla suu käy tiuhaan ja naiset viestittävät eri asioista ja erilaisilla tavoin.

      Se miksi viestintä on oleellinen, niin se on ajankohtainen ala vain.
      Ja ongelmat viestintälaitoksella ovat samalla ajan ongelmat.

      Kommunikaatio on Kali Yugan piirre.
      Jotakin epäselvää, jotakin selviää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      181
      16790
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      90
      3775
    3. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      27
      1834
    4. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      279
      1514
    5. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      55
      1471
    6. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      160
      1417
    7. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      115
      1314
    8. Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista

      Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1284
    9. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      81
      1101
    10. Nautitko riidan haastamisesta?

      Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin
      Sinkut
      209
      1043
    Aihe