Koronavirus tulee jäämään tänne merkittäväksi taakaksi kansanterveydelle

Anonyymi

Vastuullista journalismia -logo
Sinulla on oikeus muodostaa mielipiteesi luotettavan tiedon pohjalta.

Huippuprofessorin ennuste: Näin korona loppuu

Koronapandemiaan liittyvästä tutkimuksestaan tunnustusta saanut virologi, professori Trevor Bedford ennustaa koronaviruksen kehittyvän pandemian päätyttyä joka tapauksessa merkittäväksi taakaksi kansanterveydelle.

Yhdysvaltain Seattlen Fred Hutchinson -syöpätutkimuslaitoksessa työskentelevä professori avaa asiaa pitkässä Twitter-ketjussaan. Hän luonnehtii sitä ”koronaviruksen loppupeliksi”. Siinä Bedford arvioi, miltä tautitilanne näyttää siinä vaiheessa kuin väestö on enemmän tai vähemmän tullut immuuniksi virukselle ja se ei enää leviä samaan tapaan kuin pandemia-aikana. Tätä luonnehditaan endeemiseksi tilaksi.

– Uskon, että endeemisyys saavutetaan eri aikoina eri puolilla maailmaa johtuen eroavaisuuksista rokotteiden jaossa. Odotan muutoksen olevan pehmeä siirtymä nopean käänteen sijasta, Trevor Bedford kirjoittaa.

Vaikka tietyn alueen väestö olisikin immuuni joko sairastamisen tai rokotteiden kautta, voi tauti silti Bedfordin mukaan levitä merkittävästikin hiipuvan immuniteetin ja viruksen evoluution vuoksi.

Hän nostaa esimerkiksi kausi-influenssan. Vaikka käytännössä kaikilla yli 3-vuotiailla on sille vastustuskykyä, saa noin 10 prosenttia Yhdysvaltain aikuisväestöstä tartunnan joka vuosi.

Uusi koronavirus näyttää endeemisenä Bedfordin mukaan hieman samanlaiselta. Tauti siis kiertää merkittävästi, mutta sen aiheuttama kuormitus on pienempi kuin varsinaisen pandemian aikana. Tässä tärkeitä muuttujia ovat hänen mukaansa taudin tarttuvuus, väestön immuniteetin hiipuminen, viruksen mutaatiot ja kuolleisuus tautiin.

Näistä etenkin immuniteetin hiipuminen on professorin mukaan yhä avoin kysymys. Bedfordin mielestä tähän mennessä kertyneen tiedon perusteella voidaan olettaa, että immuniteetti hiipuu ainakin jonkinasteisesti kaudesta toiseen.

Merkittävä ongelma
Viruksen mutaation Trevor Bedford arvioi kulkevan tarttuvuutta suosivista muutoksista kohti immuunipuolustusta välttäviä muutoksia.

– Viime aikainen evoluutio on tapahtunut merkittävästi H3N2-influenssaa [A-virus] nopeammin, mutta keskimääräinen arvioni olisi, että endeemisyyteen siirtyessä näemme samaa tahtia eteneviä muutoksia kuin H3N2:n kohdalla.

Uuden koronaviruksen korkea tarttuvuusluku, väestön hiipuva immuniteetti ja viruksen muutokset merkitsevät professorin veikkauksen mukaan sitä, että noin 20-30 prosenttia väestöstä saa joka tapauksessa jatkossakin koronatartunnan vuosittain.

– Leviäminen ei endeemisessä vaiheessa välttämättä tarkoita suoraan tautikuorman kasvua. Arvelisin rokotteiden hyvään tehoon vakavia tautimuotoja vastaan perustuen, että tartuntakuolleisuus tulee putoamaan kymmenesosaan aiemmasta 0,6 prosentista – eli flunssan luokkaa olevaan 0,06 prosenttiin, Trevor Bedford sanoo.

Hänen laskelmiensa mukaan tämä merkitsisi esimerkiksi Yhdysvalloissa yhä noin 40 000-100 000 koronakuolemaa vuosittain.

– Kuten kausiflunssankin kohdalla, tässä on odotettavissa huomattavaa kausittaista vaihtelua.

KASPERI SUMMANEN | 15.10.2021 | 23:58- päivitetty 15.10.2021 | 12:24

1

82

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tulee maksamaan paljon yhteiskunnalle! Jos kaikki olisivat ottaneet rokotuksen,
      olisimme selviytyneet paljon paremmin!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      246
      3342
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      364
      2992
    3. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      20
      2008
    4. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      82
      1861
    5. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      65
      1788
    6. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      59
      1662
    7. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1553
    8. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      125
      1512
    9. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      485
      1429
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      1
      1414
    Aihe