Jos otan kuvan, jonka valotusaika on alle 30 sekuntia, riittääkö jalusta takamaan sen , etttä kuva ei tärähdä? Kamerana on Leica Q.
Pitkä valotusaika
9
394
Vastaukset
- Anonyymi
Ei välttämättä, maastossa varsinkaan. Suolla etenkin vähäinenkin liike jalustan lähellä saattaa vaikuttaa kuvaan.
- Anonyymi
Yksinkertaisin ratkaisu olisi varmaan kokeilla asettaa itselaukaisin (self timer, esim 2s.) ?
- Anonyymi
Riippuu jalustan tukevuudesta, maapohjan vakaudesta ja siitä, miten kamera laukaistaan. Itselaukaisija on toimiva ratkaisu.
- Anonyymi
Riippuu myös mitä kuvataan. Esimerkiksi jos kuvataan tähtitaivasta voi tähdet liikahtaa jos valotusaika on liian pitkä koska maapallo pyörii kokoajan.
- Anonyymi
Kyse on alle 30 sekunnin valotuksista, lienee maksimi a.o. kameralle (?). 30 sekkaa on suunnilleen pisin valotusaika tähtitaivaskuville kun käytetään laajakulmaa, alkaa todellakin tulla liike-epäterävyyttä jos valottaa pitempään.
- Anonyymi
On tullut jo pino hyviä neuvoja. Vielä yksi toimivaksi havaittu:
Kamera on kevyt, joten kannattaa käyttää lisäpainoa jalustassa. Useissa jalustoissa on keskiputken alapäähän saatavissa koukku, johon voi ripustaa esimerkiksi kameralaukun tms. painoksi. ...valotuksesta..kaksi (2) sekuntia riittää tekemään tähdestä juovan maapallon pyörinnästä johtuen. Tämä näkyy kun kuvankatseluohjelmalla suurentaa kuvaa. Näkyy myöskin pokkarin takaikkunalla kuvaa suurennettaessa.
Joskus muinoin harjoittelin revontulikuvien ottoa aloitin 8 sek valotuksella.
Jotta valotusajan saa tuonne parin sekunnin paikkeille, pitää kameran herkkyys nostaa Eli ISO-arvoa suurentaa. (ISO-arvo kasvaa valotusaika lyhenee)
Leica Q - on sen verran hyvä kamera jotta kestänee ISO-arvon nostoa 6400 - 12800 asti? tämä selviää kokeilemalla.
Paria-kolmea sekuntia pidempiin valotuksiin moni käyttää semmoista "taivaankannen"-seuraajamoottoria, niistä voi kerto he joilla on kokemusta.- Anonyymi
Kaikki pitkän valotuksen kuvat eivät ole tähtitaivaskuvia tai revontulia. Jos todellakin tihrustaa yksittäisiä pikseleitä, niin valotus ei tähtikuvissakaan saa olla muutamaa sekuntia pitempi (riippuu vähän optiikan laajakulmaisuudesta), mutta jos tärkeämpää on saada kuva, niin pieni tähtien juovittuminen ei ole katastrofi.
Jos käyttää moottoroitua jalustaa tähtien kuvaamiseen tulee maan pinnan kohteista epäteräviä. Vissiin jotkut yhdistelevät kuvia jotta kaikki on terävää, mutta menee nyt ketjun aiheen ohitse.
- Anonyymi
Jalusta ei riitä, kannattaa valaa kamera kiinni noin kuution kokoiseen sementtipaakkuun.
Paitsi jos käyttää valotusaikaa joka on alle 30 sekuntia, kuten 1/1000 s.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 711328
Toivotko koskaan mies...
Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.1121309Tämän päivän puukotusuutinen
Epäillyn tuntomerkit? Nisti vai matu? Laittaisin betsit jälkimmäiselle.171070- 18965
Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta
Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne114834Olisin valmis salaisiin tapaamisiin
Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet45833- 15762
Olisit voinut olla...
....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n64752- 38639
YT skoda Transtech
Noin 200 saa potkut. Saksikäsipetturi ajoi suomen konkkaan ja tarkkikselle. Totaalinen Petosjytky..72633