Jos otan kuvan, jonka valotusaika on alle 30 sekuntia, riittääkö jalusta takamaan sen , etttä kuva ei tärähdä? Kamerana on Leica Q.
Pitkä valotusaika
9
336
Vastaukset
- Anonyymi
Ei välttämättä, maastossa varsinkaan. Suolla etenkin vähäinenkin liike jalustan lähellä saattaa vaikuttaa kuvaan.
- Anonyymi
Yksinkertaisin ratkaisu olisi varmaan kokeilla asettaa itselaukaisin (self timer, esim 2s.) ?
- Anonyymi
Riippuu jalustan tukevuudesta, maapohjan vakaudesta ja siitä, miten kamera laukaistaan. Itselaukaisija on toimiva ratkaisu.
- Anonyymi
Riippuu myös mitä kuvataan. Esimerkiksi jos kuvataan tähtitaivasta voi tähdet liikahtaa jos valotusaika on liian pitkä koska maapallo pyörii kokoajan.
- Anonyymi
Kyse on alle 30 sekunnin valotuksista, lienee maksimi a.o. kameralle (?). 30 sekkaa on suunnilleen pisin valotusaika tähtitaivaskuville kun käytetään laajakulmaa, alkaa todellakin tulla liike-epäterävyyttä jos valottaa pitempään.
- Anonyymi
On tullut jo pino hyviä neuvoja. Vielä yksi toimivaksi havaittu:
Kamera on kevyt, joten kannattaa käyttää lisäpainoa jalustassa. Useissa jalustoissa on keskiputken alapäähän saatavissa koukku, johon voi ripustaa esimerkiksi kameralaukun tms. painoksi. ...valotuksesta..kaksi (2) sekuntia riittää tekemään tähdestä juovan maapallon pyörinnästä johtuen. Tämä näkyy kun kuvankatseluohjelmalla suurentaa kuvaa. Näkyy myöskin pokkarin takaikkunalla kuvaa suurennettaessa.
Joskus muinoin harjoittelin revontulikuvien ottoa aloitin 8 sek valotuksella.
Jotta valotusajan saa tuonne parin sekunnin paikkeille, pitää kameran herkkyys nostaa Eli ISO-arvoa suurentaa. (ISO-arvo kasvaa valotusaika lyhenee)
Leica Q - on sen verran hyvä kamera jotta kestänee ISO-arvon nostoa 6400 - 12800 asti? tämä selviää kokeilemalla.
Paria-kolmea sekuntia pidempiin valotuksiin moni käyttää semmoista "taivaankannen"-seuraajamoottoria, niistä voi kerto he joilla on kokemusta.- Anonyymi
Kaikki pitkän valotuksen kuvat eivät ole tähtitaivaskuvia tai revontulia. Jos todellakin tihrustaa yksittäisiä pikseleitä, niin valotus ei tähtikuvissakaan saa olla muutamaa sekuntia pitempi (riippuu vähän optiikan laajakulmaisuudesta), mutta jos tärkeämpää on saada kuva, niin pieni tähtien juovittuminen ei ole katastrofi.
Jos käyttää moottoroitua jalustaa tähtien kuvaamiseen tulee maan pinnan kohteista epäteräviä. Vissiin jotkut yhdistelevät kuvia jotta kaikki on terävää, mutta menee nyt ketjun aiheen ohitse.
- Anonyymi
Jalusta ei riitä, kannattaa valaa kamera kiinni noin kuution kokoiseen sementtipaakkuun.
Paitsi jos käyttää valotusaikaa joka on alle 30 sekuntia, kuten 1/1000 s.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maahanmuuttajien vaikutus Suomen valtiontalouteen positiivinen
Maahanmuuttajat maksavat enemmän tuloveroja kuin saavat tulonsiirtoja. Eroavat persuista tässä suhteessa. Persuista o2784348Ukrainan tiedustelun huippupotti - Iski ensin yhteen satamaan, sitten toiseen
Ukrainan tiedustelupalvelu SBU kertoo johtaneensa operaatiota, jossa on isketty drooneilla Venäjän tärkeimpiin satamiin1202384Ketkä 8 Ähtärin luottamushenkilöä saivat syytteen virka_aseman väärinkäyttämisestä?
Nyt näiden valtuutettujen nimet esiin, kiitos! Nämä henkilöt pitää yksinkertaisesti laittaa syrjään Ähtärin kaupunginva562376Uusin tutkimus: Suomi on maailman toiseksi vähin rasistinen maa
taakse jää mm. Ruotsi(7) ja Norja(8). Martin Paasi(kok.): Kumoaa vasemmiston väitteet. Kansainvälinen vertailu osoitta832246Ulkomaalaistaustaiset tulevat kalliiksi yhteiskunnalle.
Selvitys: Ulkomaalaistaustaiset saivat selvästi enemmän työttömyysetuuksia ja toimeentulotukea kuin suomalaistaustaiset.1372228Olen Päivi Räsäsen puolella
En oe uskovainen enkä kristillisdemograattikaan mutta onhan tuo naurettavaa laittaa Päivi syylliseksi omasta mielipit2822216Nuhteettomia edustajia
Korkein oikeus tuomitsi Päivi Räsäsen kiihottamisesta kansanryhmää vastaan Kansanedustaja Päivi Räsästä (kd.) vastaan no1641982Ähtärin päättäjät
Nyt tulee kutsu leivättömän pöydän äärelle. Syytteet nostetaan. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/cef83309-0a1b-4fcd-9b751852Arkkipiispa Tapio Luoma sanoo olevansa syvästi huolissaan lisääntyvästä rasismista ja islamofobiasta
Tarvitsemme ymmärrystä ja uskontojen lukutaitoa erilaisia perinteitä kohtaan. Rauhallinen rinnakkaiselo ja toinen toisem4171397Oletko tosiaan niin
matalalla älykkyydellä varustettu että et tajua miten sua vedätetään? Kun susta ei tykätä.1511301