Pitkä valotusaika

Anonyymi

Jos otan kuvan, jonka valotusaika on alle 30 sekuntia, riittääkö jalusta takamaan sen , etttä kuva ei tärähdä? Kamerana on Leica Q.

9

393

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei välttämättä, maastossa varsinkaan. Suolla etenkin vähäinenkin liike jalustan lähellä saattaa vaikuttaa kuvaan.

    • Anonyymi

      Yksinkertaisin ratkaisu olisi varmaan kokeilla asettaa itselaukaisin (self timer, esim 2s.) ?

    • Anonyymi

      Riippuu jalustan tukevuudesta, maapohjan vakaudesta ja siitä, miten kamera laukaistaan. Itselaukaisija on toimiva ratkaisu.

    • Anonyymi

      Riippuu myös mitä kuvataan. Esimerkiksi jos kuvataan tähtitaivasta voi tähdet liikahtaa jos valotusaika on liian pitkä koska maapallo pyörii kokoajan.

      • Anonyymi

        Kyse on alle 30 sekunnin valotuksista, lienee maksimi a.o. kameralle (?). 30 sekkaa on suunnilleen pisin valotusaika tähtitaivaskuville kun käytetään laajakulmaa, alkaa todellakin tulla liike-epäterävyyttä jos valottaa pitempään.


    • Anonyymi

      On tullut jo pino hyviä neuvoja. Vielä yksi toimivaksi havaittu:

      Kamera on kevyt, joten kannattaa käyttää lisäpainoa jalustassa. Useissa jalustoissa on keskiputken alapäähän saatavissa koukku, johon voi ripustaa esimerkiksi kameralaukun tms. painoksi.

    • ...valotuksesta..kaksi (2) sekuntia riittää tekemään tähdestä juovan maapallon pyörinnästä johtuen. Tämä näkyy kun kuvankatseluohjelmalla suurentaa kuvaa. Näkyy myöskin pokkarin takaikkunalla kuvaa suurennettaessa.
      Joskus muinoin harjoittelin revontulikuvien ottoa aloitin 8 sek valotuksella.
      Jotta valotusajan saa tuonne parin sekunnin paikkeille, pitää kameran herkkyys nostaa Eli ISO-arvoa suurentaa. (ISO-arvo kasvaa valotusaika lyhenee)
      Leica Q - on sen verran hyvä kamera jotta kestänee ISO-arvon nostoa 6400 - 12800 asti? tämä selviää kokeilemalla.
      Paria-kolmea sekuntia pidempiin valotuksiin moni käyttää semmoista "taivaankannen"-seuraajamoottoria, niistä voi kerto he joilla on kokemusta.

      • Anonyymi

        Kaikki pitkän valotuksen kuvat eivät ole tähtitaivaskuvia tai revontulia. Jos todellakin tihrustaa yksittäisiä pikseleitä, niin valotus ei tähtikuvissakaan saa olla muutamaa sekuntia pitempi (riippuu vähän optiikan laajakulmaisuudesta), mutta jos tärkeämpää on saada kuva, niin pieni tähtien juovittuminen ei ole katastrofi.

        Jos käyttää moottoroitua jalustaa tähtien kuvaamiseen tulee maan pinnan kohteista epäteräviä. Vissiin jotkut yhdistelevät kuvia jotta kaikki on terävää, mutta menee nyt ketjun aiheen ohitse.


    • Anonyymi

      Jalusta ei riitä, kannattaa valaa kamera kiinni noin kuution kokoiseen sementtipaakkuun.

      Paitsi jos käyttää valotusaikaa joka on alle 30 sekuntia, kuten 1/1000 s.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      119
      5523
    2. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      277
      2227
    3. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      92
      1793
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1220
    5. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      341
      1207
    6. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      105
      1130
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      50
      1129
    8. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      153
      1126
    9. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      114
      1108
    10. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      89
      1104
    Aihe