Meidän taapero 4v. tykkää käydä uima hallissa eikä tahdo millään haluta kotiin kun pitäisi jo lähteä, mutta mikä neuvoksi kun kaksi kertaa on jo tämän takia käynyt vahinko altaassa. Naama punaisena sieltä piti lähteä onneksi ei tullut korvaus vaatimusta kalliista klooridi vedestä.
Kakat uima altaaseen
12
3382
Vastaukset
- -?-
Ilmoitithan uinninvalvojalle vahingosta? 4v ei kyllä ole enää mikään "taapero". Sen ikäiselle voi jo selittää asioita ja kertoa, mitä siitä seuraa, jos altaassa tulee kakka.
- 6 lapsen isä
ja kuka vikisee :-)
Sinun tulee vanhempana(äiti) päättää milloin on oikea aika lähteä. Ja silloin te taaperon kanssa lähdette, jos ei muuten, niin taapero sylissä. Ei aina/joka-asiasta tarvitse lapsen kanssa neuvotella. Lapsi tarvitsee rakkautta ja rajoja, sinun on pystyttävä antamaan molempia. - Uimarin äiti
Kun menette uimaan, niin menkää aina vessan kautta, niin ne tekevät uimakouluissakin. Jos lapsella on sitten taipumusta pidättelyyn, niin viet vielä kesken uimassa käynninkin vessaan.
- syödä
ainakaan tuntiin ennen uintia. Lähtee paremmin poiskin kun on kauhea nälkä.
- ehdottaa
Hankkikaa uimahousujen alle uintiin suunnitellut muovihousut ja vaipat uintireissulle niin saa laps touhuta vapaasti.
- Toinen äitiliini
Mistä saa tällaisia muovihousuja, en tiennytkään, nettiosoite?
- isä37
..ei altaisiin ole asiaa ilman ns. uimavaippaa, vaikka selitettäisiin, ettei meidän lapselle enää tapahdu vahinkoja.
Kaipa niitä uimavaippoja tai vaippahousuja Suomestakin saa, en tosin tiedä mistä, kun ei ole enää ajankohtaista.
- kakat
Kasvatuksessa jotain outoa kenties ? 4-vuotias osaa kyllä pidätellä kakkaansa ja käydä vessassa, mutta onko hänelle opetettu tätä vessakäyttäytymistä ?
- herää
Voi hyvät hyssykät. Eikait voi olla tottakaan enää.. neljävuotias EI ole taapero, neljävuotiaan EI pidä määrätä milloin lähdetään pois uimasta. SYY: ei ole vielä tarpeeksi järkeä päässä, että voisi ottaa huomioon eri asioita ja tehdä päätöksiä sen perusteella, vaikkei taapero enää olisikaan! TODISTE: kakka altaaseen.
Hyvänen aika en keksi mitään syytä miten jotkut ihmiset eivät kertakaikkiaan tule järkiinsä.
Mielestäni neljävuotiaalle ei laiteta vaippoja uimaan mennessä, sen vuoksi ainakaan että ei malta lähteä pois ajoissa. On aikuisessa vika, jos ei saa pidettyä lasta aisoissa. Vaipat on eriasia jos on jokin sairaus ettei pysty pidättelemään tai jotain muuta sellaista.
Herää!- inga
Samaa hämmästelen. Olen omia lapsiani pitänyt neljän vanhana ISOINA poikina, ovat hoitaneet tarpeensa melko itsenäisesti. Ainoa, mitä ovat tarvinneet: " Äitii, tuu pyyhkimään!"
Neljän vanhan pitäisi jo omata terve nolostumisen tunne, kakkojen mennessä altaaseen.
Jos itse olisin tällaisen neljävuotiaan äiti, olisin katsonut että hän PROTESTOI ulostamalla, siis vastusti altaasta lähtöä, teko oli kosto äidille pikku veijarilta.
Tuollaisessa tilanteessa hyllyttäisin uimaan menon joksikin aikaa.
- Kikkel
Hjuutyjjgfdghklojvcdsssedthillbcgvhyrwdgkjhgfhuukkkkkkkijuhtfdssddfxcjhh12éèêhbxdgjjhhhjklgdzzhxöjslgskgzmvzjxlhzlhdyödlhsmhzbzlhdlxmxludljsysyödöhöhdpuuäuåjdlzözjzldhözöhydöhdöhzmxöjszmhzhxzjpvzlhxlhxldptdjxöhxhjxjxyxjxöu
- Matildatäti
Ylpeänä kukkahattutätinä suosittelen seuraavaa:
- Pistä lapsesi vaippoihin vuodeksi
- Jos hän jatkaa kiukuttelua, suosittelemme vanhan kansan selkäsaunaa. Jos tämä ei auta, kokeilkaa peräruiskeita
-Muistuta taaperoasi, että jos hän jatkaa kiukutteluaan, hänestä kasvaa vastuuton heittiö, rakkari ja pahimmassa tapauksessa homoseksuaalinen taparikollinen ja/tai prostituoitu
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie1013522Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta93382Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää522382Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten762341Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut1002340Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1392108HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a364261906Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa
ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt391878Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki
Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin491847Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1181817