Hei, palstalla näyttää porukalla olevan positiivisia mielipiteitä sosiaaliviranomaisista ja lastenvalvojista. Ihmiset kehuvat heita yleensä paljon kuitenkaan erittelemättä kokemuksiaan. Kertokaa positiivisista kokemuksistanne eli millä tavalla lastenvalvojat ja sosiaalityön tekijät ovat auttaneet elämässänne ja lapsienne asioissa?
Lastenvalvojista juttua
18
167
Vastaukset
- Anonyymi
Minua viranomaiset auttoivat, kun entinen puolisoni lähti uuden miehen matkaan ja jäin lasten kanssa yksin.
Lapset eivät halunneet olla missään tekemisissä äitinsä kanssa, mutta äiti ei tietenkään tätä hyväksynyt, vaan aloitti uskomattoman näytelmän.
Lopulta viranomaiset auttoivat minua saamaan yksinhuollon ja lasten äidille ei edes kirjattu tapaamisoikeutta.
Tästä on jo vuosia, lapset ovat nyt teini-iän kynnyksellä ja minulla on uusi kumppani ja meillä on kiva perhe.
Ilman viranomaisia lasten äiti olisi varmasti jatkanut kiusantekoa kaiken aikaa, mutta nyt emme ole enää kuulleet hänestä vuosiin.- Anonyymi
Kerroit ,ettei lapset halunneet olla missöön tekemisissä äitinsä kanssa, niin johtuiko se siitä että.hän läjti toisen mukaan ja lapset olivat pettyneitä häneen vai oliko hän jollain tavalla sellainen henkilö, etteivät lapset alunperinkään pitäneet hänestä? Tarinasi on hieni osoitus lastenvalvojien ja sosiaalityöntekijöiden tarpeellisuudesta ja se on positiivinen tarina!
- Anonyymi
Tuo viimeisin kommenttisi on 100% totta. Kiitos tarinasi jakamisesta ja on ihana lukea, että lapsillasi on hyvä koti ja asiat hyvällä mallilla!! Jos vanhenpi todella haluaa olla lastensa kanssa ja hänellä siihen laillinen oikeus, niin hän tuskin on erossa lapsistaan ja syyttelee siitä muita. Rakkaus omiin lapsiin on niin iso juttu.
- Anonyymi
?? Menikö väärään keskusteluun?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
?? Menikö väärään keskusteluun?
Niin näytti sulla menevän; "Jos vanhenpi todella haluaa olla lastensa kanssa ja hänellä siihen laillinen oikeus, niin hän tuskin on erossa lapsistaan ja syyttelee siitä muita. "
- Anonyymi
Kiviäkin kiinnostaa.
- Anonyymi
Olen pahoillani, että olen levittänyt virheellistä tietoa, mutta olen vain lukenut kommentointiasi eli kiitos kun korjaa, että se launto ei olekaan perätön. Ymmärrän nyt paremmin, mikset ole lastesi kanssa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Olen pahoillani, että olen levittänyt virheellistä tietoa, mutta olen vain lukenut kommentointiasi eli kiitos kun korjaa, että se launto ei olekaan perätön. Ymmärrän nyt paremmin, mikset ole lastesi kanssa.
Lausunto onkin lainvoimainen? Nythän ne palaset loksahti paikalleen.
- Anonyymi
he ovat opettaneet minua, että elämä on katoavaista kuin ensilumi
- Anonyymi
he ovat auttaneet minua ruveta opiskelemaan vapaalla ajalla, jota on nyt älyttömän paljon
- Anonyymi
he ovat opettaneet katsomaan tulevaisuuteen, että jossakin on parempi elää kuin täällä
- Anonyymi
he ovat opettaneet minua, että aina voi synnyttää uusia lapsia vanhojen tilalle
- Anonyymi
he ovat opettaneet minua, että kun nainen vähänkin suostuu, niin pitää saada naista pian raskaaksi
älä odota, on minun neuvo - Anonyymi
ovat opettaneet, että miehet jakavat naisia kesken
- Anonyymi
ovat opettaneet, että ei ole mitään opetusta olemassakaan
Ketjusta on poistettu 22 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.4803605Petteri Orpo on satusetä
Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi422968Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj872886SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis1502774- 1662135
Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis2012085Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta
Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä141944- 1021864
Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle
Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi501569Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li361530