Pienentynyt kulutus

Anonyymi

Sieltähän se tuli sikalan pitäjältä YLEN jutussa. Tyhmä ylituotti ahneuksissaan, ja nyt vinkuu tukea. Toivottavasti sama tapahtuu turkistarhoilla Viron kieltäessä turkikset. Suomalaisilla hinnoilla ei turkiksi myydä Viroon kabännattavasti.

13

55

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jokainen voi vaikuttaa jättämällä törsän tuottaman kinkun jouluna lihatiskille.

    • Anonyymi

      Jokainen voi vaikuttaa olemalla syömättä.

    • Anonyymi

      Syökää maailman puhtainta ruokaa...sianlihan tuotannon loppuessa kannattamattona sitä alataan kaipaamaan . Tanskalainen possunkasvattaja käyttää antibioottia enemmän kuin Suomalaiset . Suomen maatalouden tuotanto hiipuu vähitellen...meidän kalliissa byrokratian maassa ei kannata tuottaa elintarvikkeita. Suomessa on liikaa lakipykäliä jotka vaatii sitä sun tätä...jos millinkin poikkeus olosuhteiden pinta-alassa meillä syntyy helvetillinen älä Mölö...viljelijää vahtii, naapurit, eu tarkastajat, yhteiskunta . Sit huudetaan miten isoo rikas yritti vedättää kun virhe oli inhimillinen..en suosittele ketään tähän hullunmyllyyn kun yhteiskunnan mielestä Suomalainen viljelijä on kaikessa suurin vihollinen mitä kansalaisista löytyy. Vihreä puolue esiintyy asiantuntija ympäristö ja ilmasto asioissa...heissä on todellista potentiaalia ryhtyä tuottamaan mitä me kansalaiset haluamme syödä..

      • Anonyymi

        "Suomen maatalouden tuotanto hiipuu vähitellen..."

        Ihanko tosi? Miksi sitten viljan, maidon, sianlihan jne ylituotantoa joudutaan edelleen dumppaamaan ulkomaille tappiolla?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        "Suomen maatalouden tuotanto hiipuu vähitellen..."

        Ihanko tosi? Miksi sitten viljan, maidon, sianlihan jne ylituotantoa joudutaan edelleen dumppaamaan ulkomaille tappiolla?

        Täh, ulkomailla on kysyntää erinomaiset laatuehdot täyttävään ruokaan!


      • Anonyymi

        Ei aleta. Nuorisoon ei enää liha uppoa. Lannoitteiden hinnan noustessa saadaan sikalat lopullisesti nurin, ja hyvä niin.


    • Anonyymi

      Alenevia tuottoja on kautta aikojen koetettu kompensoida kasvattamalla yksikkökokoa. On pitänyt juosta pysyäkseen edes paikallaan tulojen osalta. Nyt yhtäkkiä on tehty äkkipysäys yksikkökoon kasvattamiselle sopimustuotannon kautta niin maito- kuin lihapuolellakin, mutta kustannusten nousu ei ole pysähtynyt. Asiaa tuntemattomille voisi vääntää rautalangasta asian vaikka näin: Sinun on kuljetettava sankolla vettä tietty matka. Mitä nopeammin kuljet, sitä enemmän läikkyy, mutta hyvästä ajasta saa lisäpisteitä (tuet). Saat myös hakea useamman sankollisen vettä, jos ehdit. Nyt nopeus ja sankollisten määrä on rajoitettu (kiintiö) ja sankossa on reikiä (nousevat kustannukset) Joten vaikka läikkyminen estyisi, saat perille vähemmän vettä (tulot).

      • Anonyymi

        Höpö höpö. Kysyntä ja tarjonta määrää, ei maalaisliitto/kepun suunnitelmatalous kolhoosit. Tukijusseille ei myöskään tule tulvapeltoja korvata, koska muillakin on vakuutus.


    • Anonyymi

      Konkurssiaalto tulee, vaikka Atria kuinka yrittää lohduttaa turhaa törsää. Lihataloudessa on annettava markkinoiden toimia ilman sitä vääristäviä tukia.

    • Anonyymi

      Markkinat toimivat:

      ” PTT: Ruuan hinta lähtee ensi vuonna voimakkaaseen nousuun, syynä kustannusten kasvu.
      PTT:n mukaan elintarvikkeiden hinnan kohoaminen johtuu kustannusten kasvusta. Samaan aikaan kuluttajien ostovoima nousee palkankorotusten myötä, mikä antaa mahdollisuuden siirtää kustannusten kasvua hintoihin.”

      https://www.hs.fi/talous/art-2000008294446.html

      • Anonyymi

        Ei se tarkoita pösilö niille ostajaa. Lihan kulutus vähenee jatkuvasti.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei se tarkoita pösilö niille ostajaa. Lihan kulutus vähenee jatkuvasti.

        Lukihäiriökö? Otsikko oli ” Ruuan hinta lähtee ensi vuonna voimakkaaseen nousuun ”.

        Etkö aio enää syödä kun ruoan hinta nousee?


        ”Globaalisti lihankulutus on noin 35 kiloa henkeä kohti vuodessa. Ennusteen mukaan kulutus kasvaa edelleen. Suomessa lihan kulutus on pysynyt viime vuodet vakaana hieman yli 80 kilossa henkeä kohti.

        Maa- ja metsätalousministeriö järjesti marraskuussa englanninkielisen virtuaalitietoiskun sianlihasektorin markkinatilanteesta. Yhteistyössä OECD:n ja FAO:n kanssa järjestetty tilaisuus käsitteli ennusteita lyhyellä, keskipitkällä ja pitkällä aikavälillä.”

        https://www.lihakeskusliitto.fi/globaali-lihankulutus-kasvussa-suomessa-tasaista/


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rukoilimme Länsimuurilla 2000 vuoden jälkeen, Jumalamme oli antanut meille kaiken takaisin

      Western Wall, In our Hands. 55th Para. https://www.youtube.com/watch?v=u4BJAppyCSo https://en.wikipedia.org/wiki/55th_
      Ateismi
      23
      2453
    2. Kerro kaivattusi

      Jokin tapa/piirre mikä sinua viehättää ja mistä hän voisi myös tunnistaa itsensä.
      Ikävä
      53
      1733
    3. Saako kantaa asetta

      Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup
      Ähtäri
      11
      1024
    4. Vakkuri puhuu että Suomi joutuu sotaan.

      Hänen mukaansa asiantuntijat ovat yhtä mieltä että Suomi joutuu sotaan Venäjän kanssa. En tiedä kuinka lähellä se on, mu
      Maailman menoa
      295
      1012
    5. Toinen toista

      Hyvää sunnuntai huomenta susi rinssiltä 🤴🏼☕❄️⚜️❤️
      Ikävä
      259
      972
    6. Mikään ei ole ikuista

      Hyvää huomenta. ☕ Susi ulvoo yksin ja tyhjyys kutsuu luokseen.⚜️❄️❤️🥱
      Ikävä
      146
      893
    7. Rakastan sua

      Tiedäthän sen ❤️😢
      Ikävä
      56
      844
    8. Mies mitä ajattelet naisista?

      Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.
      Ikävä
      110
      749
    9. Onko sulla mua enää yhtään ikävä

      Etkö halua enää yrittääkään?
      Ikävä
      46
      735
    10. Mitä laitatte karjalanpiirakan päälle?

      Voita tietenkin, mutta mitä muuta? Itse yleensä juustoa, jotain leikkelemakkaraa ja tuorekurkkua
      Tuusniemi
      8
      718
    Aihe