Olen laittamassa ulkovarastoon/työtilaan uutta sähköpatteria jonka ohjaus tapahtuu erillisellä termostaatilla. Auttaisiko joku ymmärtämään minkälaisia teknisiä ominaisuuksia termostaatilta vaaditaan että osaan ostaa netistä sopivan. Kävin jo paikallisissa sähköliikkeissä joissa valikoima oli surkea ja hintataso järkyttävä.
Ohjattava patteri on siis öljytäytteinen sähköpatteri 1250w jossa ei ole termostaattia, vaan tarkoitus kytkeä erilliseen termostaattiin. Vaatimuksena olisi että ohjaus on elektroninen, eli ei mekaaninen on/off malli, ja ilma-anturilla. lattiaan ei tule lämpöä eikä entureita. Mielellään vielä mahdollisuus seurata virrankulutusta.
Käykö tähän mikä tahansa huonetermostaatti vai mitä pitäisi huomioida?
https://www.talotarvike.com/ebeco-eb-therm-500-yhdistelmatermostaatti-p66209?gclid=CjwKCAjwk6-LBhBZEiwAOUUDpxOyZOsERkGHSvZGrXOBcRaqxzx-Sv-iKZLPCfOXhrrzwcstQtDiYxoCCMYQAvD_BwE
tuossa olisi alessa suht kohtuu hintainen yhdistelmä termostaatti, josta voisin vain jättää lattia anturin pois. Passaisikohan tuo?
Toki tuo on tarkoitettu lattialämmitykselle mutta hel**ta ko se sähkö tietää meneekö se patteriin vai lattialämpöön?
Ohjattava patteri on siis öljytäytteinen sähköpatteri 1250w jossa ei ole termostaattia, vaan tarkoitus kytkeä erilliseen termostaattiin. Vaatimuksena olisi että ohjaus on elektroninen, eli ei mekaaninen on/off malli, ja ilma-anturilla. lattiaan ei tule lämpöä eikä entureita. Mielellään vielä mahdollisuus seurata virrankulutusta.
Käykö tähän mikä tahansa huonetermostaatti vai mitä pitäisi huomioida?
https://www.talotarvike.com/ebeco-eb-therm-500-yhdistelmatermostaatti-p66209?gclid=CjwKCAjwk6-LBhBZEiwAOUUDpxOyZOsERkGHSvZGrXOBcRaqxzx-Sv-iKZLPCfOXhrrzwcstQtDiYxoCCMYQAvD_BwE
tuossa olisi alessa suht kohtuu hintainen yhdistelmä termostaatti, josta voisin vain jättää lattia anturin pois. Passaisikohan tuo?
Toki tuo on tarkoitettu lattialämmitykselle mutta hel**ta ko se sähkö tietää meneekö se patteriin vai lattialämpöön?
Vastaukset 24
Vanhimmat
aloittaja vielä lisää ennenkuin joku siitä mainitsee.
EI, en aio itse asentaa muutakuin vedän johdot ja laitan tavarat seinään. Kytkennät tekee ammattilainen.
Johtojen veto ja tavaroidn seinille laitto on sähkötyötä johon tarvitsee luvat.
Vain kytkennät tarvitsee luvat.
Mitähän jos tutustuisit asiaan paremmin.
Joo eli siis kaapeleita saa vetää kuka vain ja laitteitakin saat kiinnitellä miten lystää, mutta itse verkkosähkön kytkennät tekee sellaiset, joilla on lupa.
Ja höpön höpö, molemmat ovat sähkötyötä jotka vaatii luvat.
Eikä tarvi, ei todellakaan..
Mitähän jos ihan oikeasti tutustuisit lakiin ennen kuin alat tuommosta peetä kirjoittelemaan.
Rauhoitutaampas nyt. Et osaa säädöksiä, mutta ei se haittaa.
Sovitaanko että molemmat laittaa väitteiden tueksi säädösten kohdat mihin perustuu.
Kun käyt lukemassa seuraavat kohdat
Sähköturvallisuuslaista 1135/2016
https://finlex.fi/fi/laki/alkup/2016/20161135
>
4 §: kertoo mikä on sähkölaite
53 § kertoo mitä on sähkötyö
54 § ja 55 § kertoo perusvaatimukset ja edellytykset sähkötöiden tekemiselle
56 § kertoo sähkötöiden tekemisen edellytyksiä koskevat poikkeukset
-niin voit sen jälkeen koittaa kertoa missä kohtaa ilmenee että vaikkapa se kaapelien veto ei olisi sähkötyötä jonka tekijälle onkin säädetty tarkat vaatimukset
Juuri näin. Jännitteettömien kaapelien vetäminen ei ole listalla sähkötöistä. Sitä saa tehdä kuka vain.
Mitähän jos lukisit uusiksi ja koittasit vielä ymmärtää lukemasi -vaikka alan kyllä epäillä edellytyksiäsi kumpaankaan...
Onneksi laki on kirjoitettu hyvin selvästi ja kaapeleita saa vetää kuka tahansa.
Sähkömieheniä henkilökohtainen mielipiteeni on että pitäisi oikeasti olla toisinpäin. Moni osaa tehdä kytkentöjä, eikä se nyt ole vaikeaa.
Se vaikeampi juttu on oikean kaapelin valinta, mitoitus, ja oikea sijoitus.
Jos joku vetänyt itse kaapeleita niin eihän sähkömies voi tietää meneekö ne esimerkiksi villan seassa (vaarallista eikä sallittu). Sen takia en ikinä suostuisi kytkemään asiakkaan asentamia johtoja.
Poikkeuksena ehkä jos sataprosenttisesti pinta-asennus.
Tukes joutunut muistuttamaan talotehtaita siitä että ne ei saa tehdä johdotukset itse. Selvisi että ne oli laittanut villat ja höyrysulku, päälle kaapelit, vielä lisää villaa ja kipsilevyr. Sitten tilattiin sähkömies, ja eihän sähkömies enää siinä vaiheessa näe mikä tilanne on kipsilevyn takana. Muutama vuoden kestää ja sitten ongelmat alkaa..
Milloinkas kaapeleita on alettu jännitteisenäkin vetelemään? 🤣🤣🤣
Noinhan ne pöllöt lakia kiertää sähkölaitteen asennus on sähötyötä jota saa laillisesti tehdä vain urakointioiudet omaava sähköliike tai urakoisija.
Vaikka olen urakoitsija en suostu pelkkiin kytkentöihin.
Asennusken ja kytkennän lisäksi urakoitsija tekee tarkistusmittaukset ja pöytäkirjan.
Mitään lupia ei sähköurakoitsujat tarvitse niinkuin ei kukaan muukaan.
Melkoinen patentti. En tiedä miten tuo toimii tai toimiiko. Pitäisi tutkia miten tuo seinätermostaatti hommansa hoitaa.
Eniten kiinnostaa millaisten sattumusten kautta olet joutunut sellaisen lämmittimen omistajaksi jossa ei ole itsessään termostaattia?
Ostanut vahingossa orja-patterin? Mutta kysymys kuuluu, että miksi, kun termostaatillisen olisi saanut samaan hintaan.
Aloittaja vastaa:
Tulee tilaan missä ajoittain tarvitaan vähintään IP54 suojaus.
Ei tässä muuten mitään ongelmaa ole mutta haluaisin elektronisen termostaatin ja pystyä seuraamaan termostaatilla kulutusta. Tuohon suositellut termostaatit on perus mekaanisia on/off malleja. pitkälti tuon IP-luokituksen takia kai. mutta laitan itse termostaatin eri tilaan joten IP-luokalla ei niin väliä.
Itse en ollut osallinen alku keskustelun sääntökinasteluun mutta todettakoon nyt että vedän johdot ja laitan laitteet seinään luki papereissa mitä hyvänsä. ja ihmettelen suuresti jos joku maksaa muutaman metrin kuparin vedosta ja ruuvien ruuvauksesta sähkömiehelle. Mutta jokainen tavallaan. Liitännät saa tosiaan hoitaa ammattimies. Niin olen tehnyt kaikki remontit tähän asti eikä ikinä ole yksikään sähkäri tai tarkastaja kitissyt.
just tuontakia se johtojenkinvetäminen on luvanvaraista sähkötyötä.
eli osaamattomia rajoitetaan.
Luvan voi kysyä vaimolta.
Sähkömiehet eivät lupia tarvitse jos heillä on sähköurakointioikeus.