Ihmeellinen uskonto ku puolustaa heitä jotka tekee väärin toista ihmistä kohtaan.
Ihmeellinen uskonto
Anonyymi
12<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
kristinuskon mukaan synnin palkka on kuolema
Jumalan Valtakuntaa eivät peri ihmiskauppiat, ei varkaat, ei petturit, ei juomarit, eivät mitkään vääryyden tekijät, eikä Jumala salli itseään pilkattavan
joka syntinsä tunnustaa ja HYLKÄÄ, saa armon
on niin ahdas portti, ettei kukaan pääse livahtamalla
ei syylliset
eikä syyttäjät
Ei Parhamin sodomapojat
Ei tervapojat
Vaikka kuinka portaitaan, noita toisten ihmisten selkiä hartioita polkien, ylös pyrkisivät.
Koska mihin kiipeävät, ei mihinkään.
Pitää olla koronapassi voimassa jos pietarin portista aiot käydä ineen.
son minimi
Uskovan tulee antaa velka anteeksi, muttei uskova saa ottaa velkaa.
Kaikki rahat ja omaisuus tulisi myös lahjoittaa pois, mutta miten uskova sitten elää ja maksaa laskut, jos kaikki säästöt on lahjoittanut pois, eikä tule rahaa mistään.
Eihän sekään ole hyväksyttävää uskovan elää yhteiskunnan tukien varassa ja palkan vastaanotto työstä on kyseenalaista.
Pitää mennä luostariin munkiksi/nunnaksi, vituttaako?
Jumala on pannut myös järjen luotujensa päähän ,yleensä järki ohja elämässä parhaaseen ratkaisuun eli myös moraalisesti oikea on myös järkevin tapa elää.
Uskonnot ovat kummallisia ihmisten luomuksia.
Esitetään sellaisia väitteitä, joita ei voi todistaa vääriksi. Toistetaan tarpeeksi usein, niin moni alkaa niihin uskoa. Pahimmassa tapauksessa uskomus valtaa monen mielen ja sitä ruvetaan kutsumaan uskonnoksi.
Jännä juttu!
Jos yksi ihminen uskoo johonkin höynään, häntä säälitään ja kenties ohjataan hoitoon.
Jos moni uskoo siihen, heitä kutsutaan Herran kutsutuiksi. Ja oitis pelikentälle kiirehtii sellaisia, jotka haluavat johtaa laumaa, papit. Jos lauma on tarpeeksi iso, se elättää pappia, tai jopa pappeja.
On syntynyt ammattiryhmä, jonka intressissä on haalia mahdollisimman monta 'laumaansa'.
Ja moni jopa maksaa siitä, että heitä höynäytetään.
Tervetuloa höynäytettäväksi seurakuntaan, voi jopa järkikin siellä kirkastua terävämmäksi :)
eräs hihhuli kertoi että kaikkea syntiä saa harjoittaa koska jeesus heilui ristillä kuin hullun kyrpä mielettömän perseessä ja kaikki synnit on anteeksi annettu
Sama pätee nykyään kaikkeen muuhunki kuinn pelkästään kirkkoon liittyvissä asioissa,esimerkiksi lääkärit eivät välttämättä aja kaikessa nykyään potilaan etua sama pätee poliisiin ja muihin valtion viroissa toimiviin sikoihin aina maan ylinta poliittista johtoa myöten.Erikoista että näitä mätiä omenoita kansa kannattaa