Saisinko uuden rakennuksen päivähoitohenkilökunnalle ja rahaa uusien työntekijöiden palkkaamiseen, kiitos! Puhdas sisäilma kunniaan, kiitos! Lasten päivähoito on turvattava puhtaalla sisäilmalla ja jaksavilla hoitajilla ja hoitajat jaksavat, jos on tarpeeksi hoitajia ja puhdas sisäilma.
Uusia rakennuksia työntekijöille
Anonyymi
27297
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 27
Vanhimmat
Kyllä se onnistuu, mutta suunnitellaan ensiksi tuota uutta toria vielä parin vuoden ajan, ja puretaan parit rakennukset pois. Ehkäpä meiltä sdp:n edustajilta sitten voisi löytyä edes hetken verran aikaa miettiä kyseistä asiaa..
Saisiko uudet kerrostalot homeisten tilalle.
Äänekoskelle on rakennettu uusia päiväkoteja. Sekä Hirvaskankaan alueelle on tulossa uusi
Mikä on uusi terve päiväkoti ihan tässä Äänekoskella? Tuo Hirvaskankaan rakenteilla oleva onkin sitten hyvä juttu, enpä tiennytkään. Ja joo , kyllä niitä asuinrakennuksiakin vois rakennella uusia ja vielä sillalailla, ettei siellä ole sohimassa pimeän työn väkeä , jotka sattumoisin ovat aika pitkälti vielä ammattitaidottomia suhareita. Nuo asumisoikeustalotkin voi hyvää päivää, meinasin ostaa siitä asunnon , mutta kun kävin vähän katselemassa touhua niin ei kiitos. Siellä on peitelty yksikin seinä kohta , joka oli pippurinkeltainen, mitä lie homemyrkkyä kehittynyt siihen kohtaan.
Tai kusta luikahtanu kun oot käyny sukurutsaamassa siellä 😂
Tää on just tätä vaikka tehtäis tuhat uutta rakennusta niin aina joku saa oireita jossain...et voi tietää...pla pla plaa
Muutaman vuoden sisällä Suolahteen ja eihän tuo Ääneniemen päiväkotikaan kovin vanha ole.
Haa, Ääneniemen päiväkoti ei ole sisäilmaltaan terve , kokemusta on. On ollut varmaan rakennusvaiheessa jo jotain pahasti pielessä.Miksi muuten se päiväkodin rakennuttaja möi uuden päiväkodin pois? Muutenkin todella huono huonejärjestely ja kaikki. Mikään ei toimi.
Ei kaupunki sitä omista,on vuokralla.
Niin, puhdas sisäilma kunniaan. En minäkään tahtoisi hengitystie sairautta. Vaan toiset joutuu päivästä toiseen työskentelemään niissä homekohteissa. Sori.
Kaupungilla ei mene hyvin ja ihan hyvin sen voisi tunnustaa. Voi hyvää päivää eikö nyt ois aika laittaa jäihin kaikki investoinnit 5-8 vuodeksi ainakin. Ei me tarvita kaikenmaailman toreja ja tuttuja koko ajan. Halleja ym.... Eikö noita nyt jo ole.
Mikä vika Ääneniemen päiväkodissa muka on? Viihtyisät ja avarat tilat enkä ole kuullut yhdenkään työntekijän valittavan sisäilmasta. Meiltä ollut siellä lapsia hoidossa sen toiminnan aloituspäivästä lähtien ja hyvin näyttää homma jatkuvan edelleen. Työntekijöitä tietysti vois olla ainakin yks enemmän, mutta lienee kustannuskysymys.
Ei siellä mitään sisäilmaongelmia ole, kuten sanoitkin. Äänekoskella on hyvät tilat lasten olla varhaiskasvatuksessa ja eri kouluissa. On niihin niin paljon panostettu, jos ei uutta rakennettu niin ainakin remontoitu hyväksi.
Äänekoskella on laskeva lapsiluku ja uudet päiväkodit .
Kuinkahan uusia päiväkoteja äänekoskella mahtaa olla, kun tuo Mikonpuiston pk on rakennettu 2009 Ääneniemen pk 2019 ja onko muut 2009 :stä alkaen vielä vanhempia.? Ja kai tuo lapsikato on alueellista, jos ääneniemeen toivotaan yhtä työntekijää lisää.
Karhunlähteen päiväkoti muutama vuosi sitten remontoitu. Piilolaa myös remontoitu. Eskareilla uudet tilat. Meillä on hyvin asiat.
Kuule, kyllä nuo remontit tiedetään , salli mun nauraa. Rahaa on menny siinäkin kankkulan kaivoon.
Vois alkaa miettimään valtuusto kerrostalojen entisöintiäkin tai uusien rakentamista. Kaikki järkyssä kunnossa eikä sitä remontointikaan auta. Ei siis mitään kalliita luksusasuntoja myyntiin. Ei ihmisten terveys saa vaarantua asuintalojen tiloissakaan.
Vastahan kaksi taloa remontoitiin täysin uusiksi. Vieläkin tyhjiä asuntoja. Jos haluaa uutta,on maksettava korkeampaa vuokraa ja sehän ei taas käy.
Vuokrat korkeammat kuin monessa isommassa kaupungissa
eivät ihmiset muuta vanhoihin kerrostaloihin vaikka ne peruskorjataan ne ovat vanhoja ja vuokrat nousevat Suolahdesta saa jo omistusasuntoja 30 000 eurolla.
Kannattaa sitten ostaa, eikä kitistä täällä. Noin halvat on vanhoja rakennuksia.
10v. Vanha päiväkotiko vanha? Suolahdessakin vasta rakennettu.
Ei se mikään uuskaan ole ja sisäilmaongelmia jo siinäkin.
Onneks saadan uusi 30 tuhannen euron patsas liikenneympyrän keskelle
Sanoppas muuta 🤪🤣
Eipä tuo kelvannut Suolahden kaupungintalokaan kerran kun piti koskelta töihin tulla, vaikka bussireittikin muutettiin sopivaksi nurkalle, ettei tarvinnut 200 metriä pitemmältä bussipysäkiltä kävellä . 😅