Terve traktori fanaatikoille joille traktori on enemmän kuin pelkkä arkinen työkalu. Jossittelua, jos se lottovoitto osunut ja voisi ostaa talliin traktorin pelkästään huvittelu tyyliseen käyttöön eli lumitöitä,metsäteiden lanauksia ja ennen kaikkea voisi käydä kaupassa ostoksilla sen makkara ja maito sekä ruisleivän hakureissuilla ja muissa arkisissa ajoissa kun kulkee sen 60kmh tiellä normi maastureiden yläpuolella. Uusi traktori ja hinta on sivuseikka kun alle 500K€ Sen kuitenkin saa. Fent 1050? Joku muu ? Niin ja tärkeää on että traktori antaa sen hyvän fiiliksen kun moottori jyrähtää käyntiin ja ah saa alkaa siirtyä kohti maitokauppaa. Matka on tärkein ei perille pääsy (se ei tarkoita sitten tekniikka murheita)
Myös samoilla ajatuksilla pienempi lottovoitto kohde jonka hinta katto on 50000€ eli ollaan käytetyn traktorin kanssa fiilistelemässä.
Mikä on THE TRAKTORI? Kaikista ÄIJIN?
10
884
Vastaukset
- Anonyymi
Urho...Urkki. Automaatti fanaatikot pysyvät suosiolla kaukana !
Oma suosikki on tietty -70 luvulta Fiat 850, joka tunnettiin Keski-Euroopassa paremmin OM merkkisenä. - Anonyymi
Kalleinkin nykytekniikalla varustettu Äijätraktori halvaantuu nolosti keskelle risteystä, kun yksi bitti menee poikittain, eikä sitä kovinkaan remottireiska korjaa ilman valmistajan tietokoneohjelmia.
- Anonyymi
No mitä sitten?
Ihmisten tekemät vehkeet voivat mennä ja silloin tällöin menevätkin rikki.
Vanhat ja kuluneet vehkeet helpommin, kuin uudet ja hyvin huolletut.
Ei siinä sen kummempaa ole.
- Anonyymi
County Ford tai vastaava isopyörä. Tietysti ilman ohjaamoa....
- Anonyymi
Joku Versatilen malleista, jos vaan tielle mahtuu.
- Anonyymi
ATS-59. Viimeksi olen nähnyt tuollaisen maatilalla, joka oli ostanut koneen vetämään ylös peltoon uponneet traktorit.
- Anonyymi
Vika investointi tuollaiseen, salaojitus olisi tarpeen.
Tykinvetäjä olisi talvella umpihangessa metsästä kokorunkojen vedossa paikallaan. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vika investointi tuollaiseen, salaojitus olisi tarpeen.
Tykinvetäjä olisi talvella umpihangessa metsästä kokorunkojen vedossa paikallaan.Pelot oli salaojitettu, mutta jokilaaksossa.
- Anonyymi
Kumpi on nykyää enempi äijä hipsteriparta vai karvalakki. Vai pittääkö olla nahkaliivi
- Anonyymi
Fendt,Claas, JD siinäpä ne ainoat vaihtoehdot
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja17422323Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant759532Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.297510Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va816350SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1826000Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot375003HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1084656Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1014406Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo902113Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa
Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k811390