AMD Phenom 3-core, huono jäähy

Anonyymi

Tuli huomattua, että prosessori tarvitsee hyvin toimivaa jäähdytystä - muuten laskentateho putoaa!
Pakkailin videota, ei ihan reaaliaikaan yltänyt nopeus oli 0.77x luokkaa. Puolen tunnin päästä kävin katsomassa, niin nopeus oli enää 0.54x ja en tähän aluksi paljoa huomiota kiinnittänyt - vaikeasti pakkautuva kohta videossa? Mutta sitten aloin katsoa pakkausaikaa, että kestää yli 10h laskenta ja aloin ihmettelemään. Tutkin kaikkea, taustalla olevia ohjelmia yms. ei apuja - mikään ei tehoja kuluttanut
Jossain vaiheessa huomasin tarkistaa sitten prosessorin lämmöt ja oli 62 asteen tuntumassa, mikä on paljon! Avasin kotelon ja laitoin pöytätuulettimen tohottamaan ja nopeus nousi muutamassa minuutissa 0.72 tuntumaan. Tuuletinta kääntelemällä sai pakkausaikaa muuteltua ja prossun lämpöjä samalla välillä n. 47C ja 63C.
Mitähän olisi tehtävissä? Mikä olisi hyvä jäähy? Nyt on joku metallilevy-hässäkkä heat-pipe siilillä, n. 10x15x15 koko, flekti 15x15 ryömii 1500-2000rpm.

4

1281

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kannattaa käyttää näytönohjainta pakkaamiseen, jos videonpakkausohjelmasi sitä tukee. Yleensä paljon prossua tehokkaampi tuossa hommassa.

    • Anonyymi

      Kiitoksia! Testailin tuota ja ffmpeg:llä sain integroidulla näytönohjaimella nopeudeksi 0.82x - eli ei paljon parantunut mutta tässä tosiaan melko vanha asrock:n emo ja radeon 3000 siis integroituna. En ole varma sainko kaikki parametrit oikein:
      https://askubuntu.com/questions/1107782/how-to-use-gpu-acceleration-in-ffmpeg-with-amd-radeon
      No, ehkäpä kuitenkin pärjäilen tällä kun ei kovin usein tarvi tällaista tehdä. CPU:n siili pitänee kyllä vaihtaa johonkin tehokkaampaan, saattaa kyllä vaihtua sitten samalla vaivalla prossakin jos vaan 4x coren jostain löytää vielä!

    • Anonyymi

      Mikäli aikoo videoita käsitellä enemmänkin, niin suosittelen vaihtamaan alustaa huomattavasti uudempaan. Pelkkä hyppäys 4-ydin Phenomiin ei paljon tuo lisää nopeutta. Mikäli emolevysi tukee nopeita Phenomeja eli X6 -malleja, niin noita näkyy välillä myynnissä. Videon pakkaus kannattaa tehdä näytönohjaimella, ja käyttää siihen jotain tehokkaampaa, kuin integroitua ratkaisua.

    • Anonyymi

      No, tämä oli tällaista testailua - huomasin ett Shrek:ssä oli käytetty 2x core phenomia. Pistin siis kotivideot formaattiin, jossa ne voi katsella myös usb-tikulla tv:stä. Riittävän tehokasta siis kuitenkin! TV siis vähän vanhempi, eikä ihan jaksa toistaa uudempaa videota..

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      21
      2124
    2. Päivän aivopieru Trumpilta

      Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko
      Maailman menoa
      71
      1159
    3. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      132
      938
    4. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      138
      710
    5. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      54
      636
    6. Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa

      Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      95
      622
    7. Jos selviäisi että kaivattusi

      Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan
      Ikävä
      93
      575
    8. Janpen Thai lopettanut, miksiköhän

      Hyvää apetta teki.
      Suomussalmi
      12
      567
    9. Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?

      Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v
      Tanssii tähtien kanssa
      11
      563
    10. Tosi kiva on

      Joo. Mitä olisit menettänyt jos olisit paljastanut itsesi?
      Ikävä
      65
      551
    11. Jokin ei täsmää

      Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi
      Ikävä
      298
      536
    12. Toivotko vielä viestiä

      Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.
      Ikävä
      44
      529
    13. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      42
      525
    14. Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?

      Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas
      Tanssii tähtien kanssa
      27
      492
    15. Kuka kaipaa T m?

      Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota
      Ikävä
      36
      480
    16. Olen ajellut Dieseleillä yli 50 vuotta.

      Enkä ole koskaan kaivannut sähköautoa.
      Hybridi- ja sähköautot
      116
      468
    17. Mitä tunteita

      Sulla vielä on?
      Ikävä
      71
      449
    18. Miksi jotku naiset on niin tyhmiä

      Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä
      Ikävä
      51
      447
    19. Vaikea on tämän

      Jälkeen suhtautua sinuun ilman ettei muista kirjoituksiasi.
      Ikävä
      58
      437
    20. Kerro muuten miksi

      Estit somessa?
      Ikävä
      41
      434
    Aihe