AMD Phenom 3-core, huono jäähy

Anonyymi

Tuli huomattua, että prosessori tarvitsee hyvin toimivaa jäähdytystä - muuten laskentateho putoaa!
Pakkailin videota, ei ihan reaaliaikaan yltänyt nopeus oli 0.77x luokkaa. Puolen tunnin päästä kävin katsomassa, niin nopeus oli enää 0.54x ja en tähän aluksi paljoa huomiota kiinnittänyt - vaikeasti pakkautuva kohta videossa? Mutta sitten aloin katsoa pakkausaikaa, että kestää yli 10h laskenta ja aloin ihmettelemään. Tutkin kaikkea, taustalla olevia ohjelmia yms. ei apuja - mikään ei tehoja kuluttanut
Jossain vaiheessa huomasin tarkistaa sitten prosessorin lämmöt ja oli 62 asteen tuntumassa, mikä on paljon! Avasin kotelon ja laitoin pöytätuulettimen tohottamaan ja nopeus nousi muutamassa minuutissa 0.72 tuntumaan. Tuuletinta kääntelemällä sai pakkausaikaa muuteltua ja prossun lämpöjä samalla välillä n. 47C ja 63C.
Mitähän olisi tehtävissä? Mikä olisi hyvä jäähy? Nyt on joku metallilevy-hässäkkä heat-pipe siilillä, n. 10x15x15 koko, flekti 15x15 ryömii 1500-2000rpm.

4

1233

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kannattaa käyttää näytönohjainta pakkaamiseen, jos videonpakkausohjelmasi sitä tukee. Yleensä paljon prossua tehokkaampi tuossa hommassa.

    • Anonyymi

      Kiitoksia! Testailin tuota ja ffmpeg:llä sain integroidulla näytönohjaimella nopeudeksi 0.82x - eli ei paljon parantunut mutta tässä tosiaan melko vanha asrock:n emo ja radeon 3000 siis integroituna. En ole varma sainko kaikki parametrit oikein:
      https://askubuntu.com/questions/1107782/how-to-use-gpu-acceleration-in-ffmpeg-with-amd-radeon
      No, ehkäpä kuitenkin pärjäilen tällä kun ei kovin usein tarvi tällaista tehdä. CPU:n siili pitänee kyllä vaihtaa johonkin tehokkaampaan, saattaa kyllä vaihtua sitten samalla vaivalla prossakin jos vaan 4x coren jostain löytää vielä!

    • Anonyymi

      Mikäli aikoo videoita käsitellä enemmänkin, niin suosittelen vaihtamaan alustaa huomattavasti uudempaan. Pelkkä hyppäys 4-ydin Phenomiin ei paljon tuo lisää nopeutta. Mikäli emolevysi tukee nopeita Phenomeja eli X6 -malleja, niin noita näkyy välillä myynnissä. Videon pakkaus kannattaa tehdä näytönohjaimella, ja käyttää siihen jotain tehokkaampaa, kuin integroitua ratkaisua.

    • Anonyymi

      No, tämä oli tällaista testailua - huomasin ett Shrek:ssä oli käytetty 2x core phenomia. Pistin siis kotivideot formaattiin, jossa ne voi katsella myös usb-tikulla tv:stä. Riittävän tehokasta siis kuitenkin! TV siis vähän vanhempi, eikä ihan jaksa toistaa uudempaa videota..

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      137
      5808
    2. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      396
      2609
    3. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      135
      2551
    4. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      10
      2090
    5. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      13
      1528
    6. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      64
      1190
    7. Kun ei numeroa

      niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍
      Ikävä
      10
      1072
    8. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      0
      1030
    9. Mikä musta tekee

      Oikein haluttavan sun silmissä? Mä en ymmärrä. Parasta aika mennyt ko ohi 😃
      Ikävä
      52
      938
    10. Millainen on

      Ihanne kumppani
      Ikävä
      82
      865
    Aihe