Yksisylinterinen 2 tahtinen 50cm3 scooterini ei käy ollenkaan kaikilla pytyillä. Vika on ollut päällä uudesta asti. Oliskohan jollain kokemusta vastaavasta viasta?
Tekninen ongelma, tietääkö joku mikä vikana
Anonyymi
31662
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 31
Vanhimmat
Kaikilla pytyillä? Kuinka monta niitä taas olikaan :-)
Juu, virhe on tehty jo valmistus-, oikeastaan siis suunnitteluvaiheessa, eihän tuollaisia yksimukisia 2-tahti pärpättimiä pitäisi valmistaa ollenkaan
Sytytystulppia puuttuu?
Se ei ole vika vaan ominaisuus.
Kyseessä täytyy olla suunnittelu ja valmistusvirhe josta valmistaja, maahantuoja ja jälleenmyyjä ovat vastuussa.
Teknikkona sanoisin, että vika on siinä, että 2-tahtisessa yksi sylinterisessä moottorissa on liian vähän sylintereitä "pyttyjä" koska kumpikin tahti, siis imutahti ja puristustahti vaativat oman erillisen sylinterinsä. Lähestyisin jälleenmyyjän kautta maahantuojaa vaatimaan valmistajan toimittamaan tarvittavan , puuttuvan sylinterin ja vastaamaan sen asennuskustannuksista takuuasiana. Ensin pitää selvittää esm. Maatalous ja kone Pienkonekorjaamolla kumpi sylinteri puuttu, imu- vai puristuspytty?
Teknikko on oikeassa. Minulla oli Rabenneick mopo 1962. Siinä oli sama vika. Liian vähän sylintereitä, muistaakseni puristustahti sylinteri puuttui. Kulki kyllä polkimilla polkien, mutta ylämäessä piti taluttaa oli liian raskasta polkea.
Jos on sähkömoottori niin tulpista kannattaa etsiä vikaa.
Tarkoittanet pohjatulppaa?
Juu, siis pohjatulppaa 👍
Ja mikäli kiinan mopo siinä ei ole muuta kuin ominaisuuksia ne kuuluu siihen samaan hintaan.
Tulpatonta mopoa on kevyempi polkea.
Rytmivika siinä on jos on kaksi tahtia. 2/2 tahti on yksitahtinen.
Polyrytmiikka https://fi.wikipedia.org/wiki/Polyrytmi on yleistä jazz-musiikissa.
https://www.youtube.com/watch?v=a0RNSM-I-kw
Ensimmäinen suomalainen mopedi oli Helkaman Hopeasauma mopo, kotimaisella Hyry-Sysy -moottorilla vuodelta 1954.
Suosittelen venttiilien koneistusta, koska todennäköisesti pakoventtiili on jumissa. Epäilen, että se hankaa joko nokkaketjuun tai kardaaniakseliin.
Minä epäilen, että pakoputken kannatinlaskeri on jumissa, tai pahimmassa tapaujsessa huimamomentin kompensointi on epäkunnissa. Koska kyse on kuitenkin sylintereihin , eli pyttyihin liittyvästä ongelmasta voi kyse olla kulumisen aiheuttaman väljyyden takia seuranneesta puristusten puutteesta joka on helppo korjata. Otat vaan kierrekorkillisen puolen litran tyhjän pullon , esm Kossupullon ja käyt ostamaa jostain moottorikorjaamolta sen täyteen puristuksia jotka voit tratin kautta valuttaa tulpan reiästä suoraan sylinteriin ja taas pelittää.
Yksitahtinen kaksi pyttyinen Helkama Raisu oli kova peli
Ei tuon koneen tavikaan käydä kaikilla pytyillä, osa pytyistä huilaa ja ne käyntiautomatiikka ottaa käyttöön sitten kun käynnissä olevien huoltoaika täyttyy. Tarkkaile pyttyjen huoltovalon aktivointia mitttariston vasen yläkulma.
Noissahan tuppaa 3.pytyn tulppa pimenemään !
Pensa lopussa tai tankki tyhjä?
Katkerana muistan vieläkin kun Keku sai uuden Solifer Exportin ja tuli sillä kioskin kulmalle elvistelemään. Oltiin poikien kanssa tinkinä ympärillä haisteltiin käyvän Soliferin pakokaasuja ja se räpättävä käyntiääni on iäksi jäänyt soimaan korvamadoksi.
Kehuttiin Kekulle kilpaa kyllä on komee peli vaikka meitä vitutti suuunnattomasti
Ne muut pytyt myydään lisävarusteena, siitä tuo epätahtinen käynti.
Ostin kerran 15v pojalleni upouuden Tunturi Tiger mopon, oli niin mukava ajaa, että ajelin sillä itse jatkuvasti ja poika juoksi kypärä päässä itkien perässä
Se itki sen takia kun oli laittanut kahvikupillisen risiiiniöljyä bensan sekaan ja pakoputkesta tuprusi silmiä kirvelevä hirveältä haiseva käry.
Sama käry leijui Ahveniston Hotellin rantatiellä kun siellä oli ne moottoripyörä kilpailut ne TT ajot
Onpas se käry vaikuttanut sinun muistiisi hotellista...
Ei mitään käryä, miks kaikki pöntöt sun mopossa ei käy. Itellä nelisylinterine pappatunturi, kehrää kuin singerin ompelukone.
Kyllä kun on säädöt kohdallaan
https://www.youtube.com/watch?v=enN0ob56XUo
Saattaa tuulisuoja hieman väpättää, kun enemmän kääntää kaasua
Tulin kerran 1960 keväällä 500m3 BSA:lla jääkelillä poltinahon suunnalta turuntietä vanhan ryssänkirkon ohi Raatihuoneen kadunalkuun täysillä ja käännyin oikealle Saaristenkadulle ilman kypärää siihen aikaan villapipo päässä risteys oli peilijäässä. Kylkimyyryä menin kyljellään Pässi ja minä. Pipo lähti päästä ja oikea puoli kalloa jyskytti jäistä asfalttia pitkin sellaset 50 metriä hirveä kipinäpärven suihkutessa. Vasta kotona huomasin, että oikea korva puuttuu. Lähdin sinne risteykseen korvaa etsimään. Joku oli sen korvan jo löytänyt ja vienyt Korona Baarin kasssalle löytötavaroiden joukkoon. En ssaanut sitä itse neulottua paikalleen mutta äkkäsin Saaristenkadullä sen Pääkirjaston kohdalla olevan (on vieläkin) suutarin liikkeen. Meni korva kourassa sinne ja suutari ompeli korvan pikilangalla paikalleen. Ei siitä sivullinen edes huomaa että on ollut joskus irtokorva.
Cresentissä oli kääntyvä bensatankki
Se siis ei käy lainkaan koska se ainoakaan pytty ei toimi...