Moi. Latasin ja asensin Linux mint 20.1 Ulyssa Cinnamonin ja se herjaa käynnistäessä (Error Communicating to TPM chip) ja siitä ei ilmeisesti pääse eroon(netistä katsottu).
Aiempi Sarah 18 cinnamon toimi hienosti ja olin tyytyväinen.
Linux tietäjät kertokaas mikä olisi hyvä versio Sarahiin tottuneelle. Kyseessä on vanhempi nettikone ja linux versio saisi olla ainakin Sarahin veroinen. Kiitos
Aiempi Sarah 18 cinnamon toimi hienosti ja olin tyytyväinen.
Linux tietäjät kertokaas mikä olisi hyvä versio Sarahiin tottuneelle. Kyseessä on vanhempi nettikone ja linux versio saisi olla ainakin Sarahin veroinen. Kiitos
Vastaukset 20
Vanhimmat
En tiiä koska on jo aikoja ollut Mint 20.2
Eikä koneessa ole TMP:tä.
Linulks ei toimi..
Terävä huomio :) Semmonen se Linulks Windows on todellakin...
Ubuntu toimii loistavasti! Windows on jatkuvaa säätämisen tuskaa!
Ubuntu tajuaa kyllä TMP piirit ja myös sen kakkosen,
Kyllä tämä toimii kuin ajatus https://admin1.kuvat.fi/kuvat/Kuvakaappaus 2021-10-20 17-24-03.png?img=full
laitetaan linkki uudestaan https://urly.fi/2gm9
Montako metriä sinun näyttösi leveys on kun kuvasta sopii näytölle vain yksi iconi?
2 tuollaista näyttöä työpöydällä https://support.hp.com/fi-fi/product/hp-z27s-27-inch-ips-uhd-display/7155485/document/c04538723
MIten toi Linux mint 20 Ulyana Cinnamon eroaa 20.2 Uma Cinnamonista, ei viittis asentaa montaa kertaa eri versioita, vaikka se aika heppoa on.
Sine mene katsoma Mint sivu nii sine löytä.
Ei auttanut vaikka päivitin uudempaan versioon 20.2 Uma Cinnamon. Käynnistyksessä edelleen ongelmia, mutta lopulta kone lähtee käyntiin n 1 min kestää.
Asenna Ubuntu!
Ei tuo 60 sekuntia ole vielä paljon, ubuntulla meni 120 ja se oli liikaa koneessa jossa mint käynnistyi 20 - 30 sekuntiin.
Ota TMP pois käytöstä bioksesta!
otettu pois Disable
Ota Bioksesta TMP pois käytöstä, se on vakoilupiiri!
Ratkaisin ongelman itse asentamalla aikaisemman version eli
Linux Mint 19 "Tara"n ja toimii!
Kiitos, kaikille "asiantuntijoille"
Ei toimi..
Ei sillä TMP/TPM ilmoituksella ole juurikaan merkitystä. Ei tarvitse siitä välittää.
Ihan hyvin systeemi toimii onpa kys. ominaisuus päällä BIOSissa taikka ei, ja tuleepa virheilmoitusta siitä taikka ei.
Olen useilla koneilla ja Mint-versioilla kokeillut.