Sain vanhan koneen ja siihen pitäisi laittaa uusi biosi. Tässä on nyt BIOS: FUJITSU // Phoenix v: 6.00 R1.20.2812.A2 date: 01/12/2010 MIten laitan uuden biosin helpoiten? t;
pc biosin päiviys
8
142
Vastaukset
- Anonyymi
Olikohan tuo viellä sitä aikaa että levykkeeltä piti asentaa.
- Anonyymi
Mitä ne siellä koulussa opettaa, ei vissiin mitään.
Täältä voi ladata Fujitsun päivityksiä. Tuolla näyttää olevan toiminto joka tunnistaa tietokoneen mallin automaattisesti että osaa antaa oikean päivityksen:
https://support.ts.fujitsu.com/Deskupdate/index.asp?lng=fi- Anonyymi
ehkä vähän nykyaikesimpiin mutta reilu 10 vuotta vanhoin alkaa olla melko nihkeätä saata mitään. Huomattu on.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
ehkä vähän nykyaikesimpiin mutta reilu 10 vuotta vanhoin alkaa olla melko nihkeätä saata mitään. Huomattu on.
nykyaikesimpiin? saata? vanhoin?
- Anonyymi
No, linuxissa tuo taitaa onnistua ihan komentoriviltä. Onko jokin laite, joka ei toimi? Itse en muussa tapauksessa vanhaa bios-piiriä lähtisi päivittämään - se voi jopa sanoa sopimuksensa irti tästä.
- Anonyymi
Tässä vielä lisää tietoa aiheesta:
https://wiki.archlinux.org/title/Flashing_BIOS_from_Linux
Semmoinenkin ohjelma on kuin flashrom, jolla pystyy kirjoittamaan bios-piirille - se voi olla hiukan vaikeakäyttöinen ja samalla tasolla ehkä nykyään kuin jonkun korpun käyttö flashauksessa.
- Anonyymi
BIOSin päivitys on kovinkin konemallikohtaista. Ei siis merkkikohtaista.
Niin että kaiva sen konemallisis käyttöohjeet jostain, ehkä Fujitsun tuesta, saattavat löytyä hyvässä lykyssä muualtakin.
BIOS-päivitys saattaa vaatia jonkun Windows-version tilapäistä asentamista, mutta ei välttämättä. Harvemmin on erikseen Linuxista BIIOS-päivitysmahdollisuutta.
Moneen vanhaan koneeseen olen saanut BIOSin päivitettyä FreeDOS boottaavan USB-tikun avulla.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oliko pakko olla taas tyly?
Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli612548Naisella tisulit, kuin lehemän utarehet
Oli kyllä isot tisulit naisella, kuin lehemän utarehet, vaikka paita oli päällä, niin tisulit erottui.211763Kemijärven festarit 2025
Onpas taas niin laimea meininki. Eikö tosiaan saada parempia artisteja? ☹️131602- 1021377
Johanna Tukiainen hakkasi miehen sairaalaan!
Viime päivien tiktok-keskusteluissa on tullut esiin, että Johanna Tukiainen on jatkanut väkivaltaista käytöstään. Hän h1221272- 831159
Salilla oli toissapäivänä söpö tumma
Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen381055Kalateltta ja Siipiteltta
Siipiteltasta ei saa ruokaa ollenkaan ja ovatko työntekijät ihan selvin päin siellä. Kalateltassa taas lojuu käytetyt la141033Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?
En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?221020Jännä tunne kun ekaa kertaa elämässään tuntuu siltä
Että on tarkoitettu jollekin. Saattaahan tuo olla että on sekaisin kuin seinäkello, mutta silti tunne yhteenkuuluvuudest58937