Onko muilla vastaavaa ilmennyt?
Viikon vanhat 2kpl Samsung SP80 120GB DMA/133 7200 RPM 8MB kovalevyä pitää sellaista huojuvaa matalataajuista "vibraavaa" jurinaa. Toinen kovoista värisee enemmän kuin toinen jonka selkeästi tuntee sormella koitettaessa. Tympeä jurina kun vielä kantautuu matalataajuisena kauas.
Kotelona on Compucase jossa kovojen kiinnitysruuvit tulee kumiholkkien läpi vaan eipä tunnu riitävän vaimentamaan tuota jurinaa. Täytyy kokeilla rakentaa kumista riipukkeet.
Kyllä tulee ikävä Samsungin 5400 RPM kovoa josta ei paljon ääniä lähtenyt.
Samsung "vibraa"
3
659
Vastaukset
- sdqwegr
jurisevaa vois kokeilla viedä takuuvaihtoon.
Minulla oli n. vuosi sitten Seagate-kiintolevyssä sama vaiva ja Verkkokauppa.com vaihtoi kovalevyn toiseen. - HTPC
itsellä oli sama ongelma,yhtä kiintolevyä ei kuule, mutta lisääppä toinen kovo, niin alkaa resonanssi. Ei uskoisi,että niinkin pieni, juuri kuvailemasi aaltomainen, matalatajuuksinen jurina, voi vi**ttaa niin paljon.Ongelma on ratkaistu sijoittamalla levyt koneen rungosta irroitetussa 2-1 kelkassa koneen pohjalle kumitassujen varaan.Vähän mielikuvitusta ja työn iloa,siinä se...Ei muuten mitään Samsungin levyjä vastaan, aion jatkosskin pysytellä niissä.Kun saat tuon ongelman hoidettua, sulla on universumin hiljaisimmat kovot.
Jep, tuo huojunta äänessä tulee kiintolevyjen pienestä RPM erosta (esim. 7200 / 7201). Auttaisi tietysti jos käyttäisi vain yhtä kovoa.
Tähän asti olen vältellyt 7200 RPM kovoja mutta päivityksen yhteydessä päätin rakentaa RAID-pakan kahdesta samanlaisesta IDE-kiintolevystä ja ajattelin että laitetaan nyt samalla nopeat kiintolevytkin.
Nopeutta kyllä löytyykin huomattavasti enemmän.
Täytyy rakentaa n. 3mm paksusta kumilevystä riipukkeet joiden varaan kovot laitetaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1271974
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1001720Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy571360Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?771334Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M311028Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm51933Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s47926Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet44882- 109863
- 73856