Samsung "vibraa"

Onko muilla vastaavaa ilmennyt?

Viikon vanhat 2kpl Samsung SP80 120GB DMA/133 7200 RPM 8MB kovalevyä pitää sellaista huojuvaa matalataajuista "vibraavaa" jurinaa. Toinen kovoista värisee enemmän kuin toinen jonka selkeästi tuntee sormella koitettaessa. Tympeä jurina kun vielä kantautuu matalataajuisena kauas.

Kotelona on Compucase jossa kovojen kiinnitysruuvit tulee kumiholkkien läpi vaan eipä tunnu riitävän vaimentamaan tuota jurinaa. Täytyy kokeilla rakentaa kumista riipukkeet.

Kyllä tulee ikävä Samsungin 5400 RPM kovoa josta ei paljon ääniä lähtenyt.

3

662

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sdqwegr

      jurisevaa vois kokeilla viedä takuuvaihtoon.
      Minulla oli n. vuosi sitten Seagate-kiintolevyssä sama vaiva ja Verkkokauppa.com vaihtoi kovalevyn toiseen.

    • HTPC

      itsellä oli sama ongelma,yhtä kiintolevyä ei kuule, mutta lisääppä toinen kovo, niin alkaa resonanssi. Ei uskoisi,että niinkin pieni, juuri kuvailemasi aaltomainen, matalatajuuksinen jurina, voi vi**ttaa niin paljon.Ongelma on ratkaistu sijoittamalla levyt koneen rungosta irroitetussa 2-1 kelkassa koneen pohjalle kumitassujen varaan.Vähän mielikuvitusta ja työn iloa,siinä se...Ei muuten mitään Samsungin levyjä vastaan, aion jatkosskin pysytellä niissä.Kun saat tuon ongelman hoidettua, sulla on universumin hiljaisimmat kovot.

      • Jep, tuo huojunta äänessä tulee kiintolevyjen pienestä RPM erosta (esim. 7200 / 7201). Auttaisi tietysti jos käyttäisi vain yhtä kovoa.
        Tähän asti olen vältellyt 7200 RPM kovoja mutta päivityksen yhteydessä päätin rakentaa RAID-pakan kahdesta samanlaisesta IDE-kiintolevystä ja ajattelin että laitetaan nyt samalla nopeat kiintolevytkin.
        Nopeutta kyllä löytyykin huomattavasti enemmän.
        Täytyy rakentaa n. 3mm paksusta kumilevystä riipukkeet joiden varaan kovot laitetaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko valmis? Meidän tarinaan

      Rakastan sinua ❤️
      Ikävä
      110
      2338
    2. Jumankauta sä olet hyvännäköinen

      Ihan mun miehen näköinen 😍
      Ikävä
      66
      1445
    3. Poliisi losautti puukkohemmon hengiltä

      Mitäs läks, heilumaan puukon kanssa eikä totellut käskytystä. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011361763.html
      Maailman menoa
      232
      1218
    4. Nainen, huomasitko kun muutin sinua?

      Niin lyhyessä ajassa niin paljon. Mutta jotain muuttui minussakin. :/
      Ikävä
      97
      1155
    5. Misä tulipalo?

      Mikä palaa Haapavedellä?
      Haapavesi
      11
      1128
    6. Tämä kesä ei ollut vielä meidän

      Olisihan se ihana viettää kesäiltoja kanssasi ulkona. Ei kai ollut vielä oikea aika. Ehkä kohtaamme vielä sattumalta jos
      Ikävä
      67
      1065
    7. Mitä jos vaan tapaisit sen jota mietit

      Jos se yksi henkilö on sinun mielessäsi niin entäs jos vaan menisit tapaamaan sitä, heti, samantien, miettimättä mitään.
      Ikävä
      91
      962
    8. IS Viikonloppu 12.-13.7.2025

      Viikonlopun ratoksi Skyttä ja Kärkkäinen ovat taiteilleet 3.0 arvoisen ristisanatehtävän ratkottavaksi. Kenenkään ratko
      Sanaristikot
      56
      959
    9. Sofiaa ei kelpuutettu Martinan kaveriporukkaan

      Ibizalla lomailee Martinan kanssa ihan muut naiset.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      175
      948
    10. Teet tämän niin

      Helpoksi, mutta silti niin vaikeaksi. Vihaan omaa saamattomuuttani, vaikka kaikki olisi saatavilla. 🩷🌸
      Ikävä
      43
      928
    Aihe