Samsung "vibraa"

Onko muilla vastaavaa ilmennyt?

Viikon vanhat 2kpl Samsung SP80 120GB DMA/133 7200 RPM 8MB kovalevyä pitää sellaista huojuvaa matalataajuista "vibraavaa" jurinaa. Toinen kovoista värisee enemmän kuin toinen jonka selkeästi tuntee sormella koitettaessa. Tympeä jurina kun vielä kantautuu matalataajuisena kauas.

Kotelona on Compucase jossa kovojen kiinnitysruuvit tulee kumiholkkien läpi vaan eipä tunnu riitävän vaimentamaan tuota jurinaa. Täytyy kokeilla rakentaa kumista riipukkeet.

Kyllä tulee ikävä Samsungin 5400 RPM kovoa josta ei paljon ääniä lähtenyt.

3

663

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sdqwegr

      jurisevaa vois kokeilla viedä takuuvaihtoon.
      Minulla oli n. vuosi sitten Seagate-kiintolevyssä sama vaiva ja Verkkokauppa.com vaihtoi kovalevyn toiseen.

    • HTPC

      itsellä oli sama ongelma,yhtä kiintolevyä ei kuule, mutta lisääppä toinen kovo, niin alkaa resonanssi. Ei uskoisi,että niinkin pieni, juuri kuvailemasi aaltomainen, matalatajuuksinen jurina, voi vi**ttaa niin paljon.Ongelma on ratkaistu sijoittamalla levyt koneen rungosta irroitetussa 2-1 kelkassa koneen pohjalle kumitassujen varaan.Vähän mielikuvitusta ja työn iloa,siinä se...Ei muuten mitään Samsungin levyjä vastaan, aion jatkosskin pysytellä niissä.Kun saat tuon ongelman hoidettua, sulla on universumin hiljaisimmat kovot.

      • Jep, tuo huojunta äänessä tulee kiintolevyjen pienestä RPM erosta (esim. 7200 / 7201). Auttaisi tietysti jos käyttäisi vain yhtä kovoa.
        Tähän asti olen vältellyt 7200 RPM kovoja mutta päivityksen yhteydessä päätin rakentaa RAID-pakan kahdesta samanlaisesta IDE-kiintolevystä ja ajattelin että laitetaan nyt samalla nopeat kiintolevytkin.
        Nopeutta kyllä löytyykin huomattavasti enemmän.
        Täytyy rakentaa n. 3mm paksusta kumilevystä riipukkeet joiden varaan kovot laitetaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä aiot sanoa, kun ja jos tapaatte seuraavan kerran?

      Oletko päättänyt etukäteen?
      Ikävä
      149
      1737
    2. Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu
      Suomalaiset julkkikset
      11
      1571
    3. Joensuun (kaupungin) kiusaamisongelma

      Syrjitään, savustetaan ulos ja kiusataan. Pieneen piiriin ei kaikki mahdu. Tehdään elämästä mahdotonta, jolloin ainoa va
      Joensuu
      29
      1196
    4. Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa

      Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu
      Ikävä
      193
      1131
    5. Olen levoton takiasi

      Enkä saa itseäni rauhoittumaan
      Ikävä
      84
      997
    6. Archie ja Iida ero.

      Suuri kohujen saattelema rakkaustarina on ohi?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      74
      951
    7. Evoluutioteoria on varmuudella väärin - monet tutkijat irtisaunoutuvat siitä

      Tutkimuksissa on löytynyt paljon näyttöä siitä, ettei evoluutioteoria ole totta. Monet tutkijat kuitenkin vielä kannatta
      351
      923
    8. Lakkaa haaveilemasta.

      Oon löytänyt uuden naisen. mieheltä. tutulle. Naiselle.
      Ikävä
      61
      798
    9. Älä stressaa. Rakastan sua

      Eikä tämä tunne mene pois, se on varmaan jo huomattu kumpikin ❤️
      Ikävä
      49
      771
    10. Ois kiva nähdä

      Ja viettää Iltoja sun kanssa
      Ikävä
      50
      766
    Aihe